Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериолошки испитувања на брисеви од микрофлората на гениталниот тракт

Бактериолошко испитување на брисеви од гениталниот тракт на микрофлората ви овозможува да идентификувате кои бактерии и во која количина се наоѓаат во вагината на жената или во пенисот на еден човек. Ова ви овозможува да ја оценувате нормата или патологијата - во случаи кога тестовите содржат патогени или условно патогени бактерии во голем број, тие зборуваат за инфламаторни или инфективни процеси во гениталниот тракт.

Мала подготовка е потребна пред земање мостри за бактериолошки преглед. Особено, пред постапката е невозможно да се мие, а неколку дена пред да биде подобро да не се користи сапун и други детергенти, перење само со топла вода. Покрај тоа, алкохолот треба да биде исклучен од исхраната една недела пред анализата, некои лекови и производи (како што е препорачано од докторот).

Размаска се зема од вагиналната лигавица, грлото на матката или уретрата. Со помош на стерилни тампони, лекарот собира материјал кој се нанесува на стаклен слајд и се пренесува во лабораторија. Постапката е безболна, но може да предизвика непријатност, така што треба да се релаксирате за време на нејзиното спроведување. Резултатите од тестовите можат да бидат познати неколку часа или неколку дена.

Сподели материјал:

Клиниките со активна услуга "Бактериолошки испитувања на брисеви од гениталниот тракт на микрофлората" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.