Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Урологија

Урологијата е гранка на медицината која ги проучува, дијагностицира и применува различни терапии за лекување на широк спектар на заболувања на уринарните органи кај мажите и жените. Овој систем ги вклучува бубрезите, уретерите, канал за емисија на урина, мочниот меур и гениталиите. Во современата медицина, урологијата е поделена на неколку области:

  • Онкологија - елиминација на тумори од било која природа што ги погодија органите на генитоуринарниот систем;
  • Фтизиолошко - се занимава со проблемот на појава на туберкулоза на органите на урогениталниот систем кај двата пола;
  • дете - ги елиминира конгениталните абнормалности;
  • геријатриски - елиминирање на проблемите во оваа област кај постарите лица.

Ако првите симптоми се појават како прекршување на фреквенцијата на потребата за мокрење, болка, чешање и горење за време на процесот, веднаш треба да контактирате со специјалист, инаку може да настанат сериозни последици, како што се неплодност. Во дијагнозата се користеа техники како што се лабораториски испитувања на урина, мерење на неговиот дневен волумен, биопсија, рентген и ултразвук. Третманот е индивидуален.

Сподели материјал:

Дијагностика
клиники не се пронајдени
Лабораториски студии по урологија
клиники не се пронајдени
Радиографија
клиники не се пронајдени
Томографија во урологија
клиники не се пронајдени
Ултразвук
клиники не се пронајдени
Уродинамички студии
клиники не се пронајдени
Ендоскопски прегледи
клиники не се пронајдени
Пунктира биопсија на бубрегот , Електромиографија на мускулите на мочниот меур
Хируршки третман
клиники не се пронајдени
Нефростомичен преклоп
клиники не се пронајдени
Операција на мочниот меур
клиники не се пронајдени
Уретрална хирургија
клиники не се пронајдени
Бубрежна хирургија
клиники не се пронајдени
Уретрална хирургија
клиники не се пронајдени
Урахус неинвазивна хирургија
клиники не се пронајдени
Пластична уретрата
клиники не се пронајдени
Ресекција на мочниот меур
клиники не се пронајдени
Ресекција на бубрезите
клиники не се пронајдени
Отстранување на камења од мочниот меур
клиники не се пронајдени
Отстранување на уретрални камења
клиники не се пронајдени
Отстранување на бубрежни камења
клиники не се пронајдени
Клиниките со активна услуга "Урологија" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.