Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отоларингологија

Отоларингологијата е медицинско поле кое ја проучува анатомската и физиолошката структура и функционирањето на увото, грлото и неговите компоненти, како и носната празнина. Специјалисти во оваа област се занимаваат со дијагноза и третман на болести поврзани со овие органи. Проблемот со дијагностицирање на нарушувањата во оваа област е дека симптомите можат да бидат независни или да бидат изразени во однос на позадината на други воспалителни или заразни процеси. Главните симптоми вклучуваат појава на болка во одредена област, тешко дишење, појава на исцедок од носот или ушите, како и општа слабост на телото.

Најчестите ENT болести се - синузитис , синузитис , ринитис , аденоидитис . Со ненавремено или независно лекување постои ризик од компликации. Хроничната болест на увото, носот и грлото, поради блиската близина на очите и мозокот, се смета за една од најопасните за луѓето. Дијагностика на болести во полето на отоларингологијата се изведува со помош на рентген, ендоскопија, специјални огледала и лабораториски тестови, аудиометрија. Третманот на овие болести е базиран на лекови, физиотерапија и хирургија.

Сподели материјал:

Дијагностика
клиники не се пронајдени
Гласовна студија
клиники не се пронајдени
Испитување на параназалните синуси
клиники не се пронајдени
Ендоскопски прегледи
клиники не се пронајдени
Процедури и испирање
клиники не се пронајдени
Процедури за болести на назофаринксот
клиники не се пронајдени
Отитис процедури
клиники не се пронајдени
Процедури за синузитис
клиники не се пронајдени
Клиниките со активна услуга "Оториноларингологија" не се најдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.