Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мамологија

Мамологија - се занимава со превенција, дијагностицирање и елиминација на болести поврзани со женските мокарни жлезди. Често се вкрстува со други области на медицината, како хирургија, гинекологија, ендокринологија и онкологија. Главните фактори за појавата на болести во областа на мамологијата се:

  • генетска предиспозиција;
  • прекумерна телесна тежина;
  • злоупотреба на штетни навики и хормонски лекови;
  • ендокриниот нарушување може да се појави на позадината на целосно или делумно отсуство на тироидната жлезда.

Кога ги изразувате првите непријатни симптоми, треба веднаш да побарате помош од специјалист во оваа област, бидејќи малигните неоплазми често се проблеми на млечните жлезди. Првите знаци на загриженост вклучуваат промена на тонот на кожата во градите, појава на болка и тежина, гноен исцедок од брадавиците. Најефективните и најефикасните начини за дијагностицирање на проблемите во областа на мамологијата се ултразвук, мамографија и биопсија. Овие техники ви овозможуваат да направите дијагноза со висока точност.

Сподели материјал:

Консултации
клиники не се пронајдени
Клиниките со активна услуга "Мамологија" не се најдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.