Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Третман во гинекологија

Третманот во гинекологија е цел комплекс мерки, кој се користи за лекување на воспалителни патологии на репродуктивниот систем на жената, заразни болести, со неплодност, кршење на менструалниот циклус и така натаму. Сите методи на лекување се поделени во конзервативни и хируршки. Кој метод да се примени за лекување на оваа или онаа патологија може да му каже лекарот само откако ќе спроведе бројни дијагностички мерки, особено следново:

  • преглед на жени и нејзина инспекција;
  • испитување на вагината и грлото на матката во огледалата;
  • земање тестови за проценка на состојбата на вагинална микрофлора, размаски на цитологија и за спроведување на ПЦР;
  • спроведување на ултразвучна дијагностика за да се идентификуваат патолошки процеси.

Текот на третманот во гинекологија може да се состои од земање разни лекови (антибиотици, антивируси, антифунгални средства), третирање на надворешните генитални органи и вагината со специјални решенија, изведување на физиотераписки процедури, како и во тешки клинички ситуации, лекарот може да прибегне кон оперативна интервенција. Обично се изведува во присуство на бенигни и малигни тумори, папиломи, ектопична бременост и така натаму.

Сподели материјал:

Клиниките со активна услуга "Третман во гинекологија" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.