Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интимна пластика

Женска интимна пластична хирургија - група гинеколошки процедури на гениталиите, со цел да се коригираат дефектите или да се смени обликот на гениталиите. Таквите операции бараат посебен пристап и високо ниво на професионалност од лекар. Ова се должи на деликатната област на медицинска интервенција и комплексноста на периодот на опоравување (поради фактот што операциите се спроведуваат во област која постојано е под влијание на агресивни медиуми, како што е урината, а исто така се разликува во потешкотии при почитување на правилата за лична хигиена). Затоа, за да се елиминира овој или оној проблем, неопходно е да се користат такви процедури кои обезбедуваат брзо лекување. Ова го намалува ризикот од компликации. Во современиот свет, таквите операции обично се вршат со користење на ласерско зрачење или радио бранови.

Правилно извршената интимна пластика му овозможува на жената да се ослободи од голем број комплекси, да ја врати поранешната страст на сексуални односи со партнерот, како и да ги реши проблемите како што се фригидност и аноргазмија. Постојат неколку области на такви хируршки интервенции - операции извршени од медицински причини, кои се вршат за да се врати нормалното функционирање на гениталните органи, како и постапки од естетска природа, кои се неопходни за подобрување на појавата на гениталните органи.

Сите гинеколошки процедури може да се изведат на неколку начини - директно со хируршки инструменти, со користење на ласерско зрачење, а исто така и со хијалуронска киселина.

Видови

Постојат неколку видови на интимна пластична хирургија, од кои секоја има свои позитивни и негативни страни на имплементација. Се смета за најчести пластични женски генитални усни. Често, таква постапка се користи од страна на пациенти кои имаат неколку епизоди на работа во нивната историја на живот, особено ако трудот е комплициран:

 • бројни паузи;
 • тешки деформитети на лабите.

Ова не е најкомплицираната процедура што постои во интимната хирургија.

Често индикациите за таквата постапка се:

 • премногу мали или збрчкани магии. Типично, таков дефект може да се елиминира со хијалуронска киселина, сопствена подкожна масна жена или биополимер гел;
 • премногу големи маани - често се користи липосукција;
 • големи димензии на мали усни - да го решат овој проблем, акцизирајте колку што е потребно кожата за да ја формирате обликот што е најпогоден за една жена;
 • еден пар на магии малку поголем од другиот. Често се користи за зголемување на малиот, или намалување на големи усни.

Позитивните аспекти на изведувањето на овој вид на работа се исчезнувањето на непријатните чувства при носење тесна долна облека, шорцеви или панталони, олеснување на интимна хигиена, пријатен изглед, исчезнување на непријатност при сексуален однос и зголемување на сексуалната чувствителност. Затоа жените аплицираат за вршење на таква гинеколошка интервенција по неодамнешната работна активност. Операциите на големи и мали сексуални усни припаѓаат на интимната контура пластика.

По постапката, не се препорачува да седите долго, да извршите тежок физички напор и да консумирате алкохол. Можете да живеете сексуален живот за околу еден месец.

Втората најчеста операција е интимната пластика на вагината. Во повеќето случаи, им се доделуваат на жени кои имале трауматски пренос.

Индикации за таква хирургија се:

 • стеснување или обратно зголемување на влезот во вагината. Во било кој од овие нарушувања, жените не се задоволни за време на сексот. Во првиот случај, поради болка, во втората, бидејќи зголемениот вагинален прстен не го покрива машкиот сексуален орган;
 • се протега на вагината;
 • пропустот на ѕидовите - често таквото нарушување предизвикува пролапс на матката. Покрај тоа, жената не може да го спречи ослободувањето на гасови и урина. Често оваа дијагноза се прави кај постарите лица.

За да се прошири вагината, се врши пластичност на задниот ѕид и мускулите на дното на карлицата. Но, таквата постапка не се препорачува за претставници на жени кои планираат да имаат бебе во иднина. Оваа постапка спаѓа во групата на интимна пластика по породување и често се изведува со користење на ласерско зрачење. На овој начин, не само што може да ја намали големината на вагиналните ѕидови, туку и да ги затегнете и затегнете. Вториот начин да се постигне овој ефект е употребата на хијалуронска киселина.

Друг метод на женска интимна пластична хирургија е хируршка дефлорација. Често, заштитната мукозна мембрана е уништена за време на првиот сексуален однос, а по породувањето практично не е зачувана. Покрај тоа, постојат случаи на конгенитално отсуство на девствената плевра. Индикации за спроведување на дисекција на химен со помош на хируршка интервенција се:

 • конгенитални абнормалности на структурата;
 • висока мукозна густина;
 • силна болка, до неможност за извршување на сексуално дејство;
 • спречување на формирање на воспаление по прекин;
 • фузија на химен.

Таквата операција е апсолутно безболна за жените. Периодот за обновување трае неколку дена.

Заедно со хируршка дефлорација често се изведува рефлорирање или реставрација на девственост. Често, жртвите на силување или верска пристрасност се повикани да извршат таква постапка. Постојат неколку начини за спроведување на оваа постапка:

 • спојување на преостанатите делови од мукозната мембрана;
 • воспоставување на имплант кој има слични физички својства;
 • формирање на нов химен од мукозната мембрана на тремот на вагината.

Покрај тоа, постои уште еден вид интимна пластична хирургија - операции на клиторисот. Таквата медицинска интервенција помага да се врати чувствителноста на клиторисот, често оваа постапка се однесува на категоријата на интимна пластика по породувањето.

Хируршките процедури на клиторисот се поделени во неколку групи - козметички и функционални. Првите се во насока на враќање на нормалниот изглед, а втората продолжуваат да функционираат. Често, жените сакаат да го зголемат клиторисот или да го приближат до влезот на вагината. Периодот на опоравување е доста долг, околу еден месец. Сето ова време е неопходно да се ограничи сексуалниот однос.

Во гинекологија, широко се користат процедури за подмладување на ткивата на вагината или на маглата. Овој ефект може да се постигне на неколку начини - со ласерско зрачење или со употреба на хијалуронска киселина. Во првиот случај, операциите се однесуваат на интимна контура пластика, бидејќи тие дозволуваат да ги отстранат неправилностите на мукозната мембрана, да ги компактираат ѕидовите и да ги затегнат мускулите.

Подготовка

Сите горенаведени операции може да се изведат на неколку начини - директно со медицинска интервенција, под влијание на ласерското зрачење, и со употреба на козметички средства, особено хијалуронска киселина.

Во зависност од видот на операцијата и начинот на нејзиното спроведување, може да се примени локална и општа анестезија. Веднаш пред постапката треба

 • донирајте крв за општа и биохемиска анализа. Неопходно е да се идентификуваат воспалителни процеси и болести кои се сексуално преносливи;
 • ограда од вагината за лабораториски истражувања. Ако тие покажуваат присуство на воспаление, тогаш прво е потребно да се излечи главната болест. Покрај тоа, тоа е одлична превенција од појава на компликации;
 • се подложени на радиографија и ултразвук на карличните органи.

Ако пациентот е во рана бременост, ова треба да се извести кај докторот.

Добрите и лошите страни

И покрај фактот дека во повеќето случаи, жените се согласуваат со интимна корекција на контура или ласерски третман, постојат голем број на позитивни и негативни аспекти на нивното спроведување. Предностите на извршување на операциите се:

 • избавување на жени од многу комплекси во врска со појавата на гениталиите;
 • добивање повеќе задоволство и задоволство од сексуални односи;
 • Наоѓање на здравје - многу проблеми по породувањето, губење на вагината или абнормална структура на женските гениталии често предизвикуваат многу болести.

Главните негативни аспекти на ласерската и контурната пластика на интимните зони се:

 • неправилно извршената гинеколошка постапка не само што може да го комплицира текот на главното нарушување, туку и да ги лиши женските претставници на чувствителноста на гениталиите за време на сексот;
 • и покрај фактот што таквите постапки имаат добар углед, тешко е однапред да се предвиди како женските тела ќе реагираат на нив;
 • висока цена.

Компликациите може да вклучуваат пенетрација на инфекцијата, формирање на хематоми и крварење, оток и нежност.

Сподели материјал:

Обнова на невиноста
клиники не се пронајдени
Colpoperineorrhaphy со леватропластика
клиники не се пронајдени
Корекција на обликот на лабите
клиники не се пронајдени
Лабиопластика
клиники не се пронајдени
Ласерска лабиопластика
клиники не се пронајдени
Вагинален третман со пролапс
клиники не се пронајдени
Предна колорифафија
клиники не се пронајдени
Дисекција на фибротичниот химен
клиники не се пронајдени
Проширување на лабијата мајора
клиники не се пронајдени
Намалување на лабијата мајора
клиники не се пронајдени
Намалување на малите усти
клиники не се пронајдени
Клиниките со активна услуга "Интимна пластика" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.