Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ин витро оплодување

In vitro оплодувањето е модерен метод за справување со неплодноста, кој се состои во оплодување на јајце надвор од женското тело. Индикациите за ИВФ се опструкција на фалопиевите туби или целосно отсуство на матката, како и дијагностицирана машка или женска неплодност. По воспоставувањето на таква дијагноза, женските претставници не треба да очајуваат. Тие треба да бидат подложени на целосен преглед, медицински или хируршки третман. Доколку таквите методи не помогнале да забремените, тогаш побарајте помош од специјалисти за да се спроведе постапка за ИВФ.

Според статистичките податоци, секоја трета жена во светот која страда од неплодност, по ин витро оплодување, забремени и раѓа здраво бебе. Ова е главниот фактор кој ја одредува ефективноста и широката употреба на ИВФ кај паровите кои не биле во можност да станат родители многу години. Суштината на методот е да се извлече јајце од јајниците на жената, што се врши под целосна контрола на ултразвучната машина. После тоа, тој е комбиниран со сперма во посебен сад, кој потоа се става во хранлив медиум. Потоа оплодената јајце клетка е ставена во матката. На овој начин, повеќе од четири милиони деца се родени во светот.

Имплементација на ИВФ

Пред да ги земаат јајцата од жената и да ги стават во потребната средина, секој пациент подлежи на прелиминарна стимулација за да може успешно да ја прими. Потоа треба да го подготвите женското тело за претстојната бременост, менувајќи ги хормоналните нивоа. Кога специјалист е убеден дека жената е подготвена да забремени, неопходно е да се отстрани материјалот за ин витро оплодување од партнерот. Ова може да се направи на неколку начини:

 • Методот на мастурбација се користи со собирање на сперма во стерилен сад;
 • добивање на сперматозоиди преку пункција на тестисите - ова се изведува со специјална пункција на игли на машкиот сексуален орган.

Така, методот на ин витро оплодување се состои од неколку фази:

 • стимулира јајниците да формираат зрел јајце. Оградата се изведува под дејство на анестетикот. Времетраењето на постапката е триесет минути;
 • отстранување на зрели јајца од женското тело;
 • собирање на сперматозоиди. По добивањето на материјалот прибегнаа кон микроскопско одвојување на живи сперматозоиди и нивно поставување на хранлив медиум во подготвеното јајце. Во отсуство на партнер, користам донаторска сперма;
 • директно оплодување. Процесот се одвива во текот на дванаесет часа. Потоа, со користење на микроскопски метод, оплодените јајца се отстранети;
 • растечки ембриони во посебни услови за пет дена;
 • воведувањето на зиготи во шуплината на женската матка, по што тие ќе можат да се закачат на ѕидот, со што ќе формираат оплодено јајце. Ова се смета за почеток на посакуваната бременост.

Четиринаесет дена по пренесувањето на ембрионите во женското тело се спроведуваат крвни тестови за да се утврди нивото на хормон за бременост hCG. Ако индикаторите за hCG се зголемат, ова укажува на успешна процедура за ин витро оплодување. Ако остане непроменет, обидот за бременост е неуспешен, и неопходен е повторен ИВФ.

По извршувањето на in vitro оплодување, жената треба да го следи нејзиното здравје и да контактира со специјалист што е можно поскоро кога симптомите како што се:

 • значително зголемување на телесната температура;
 • зголемено потење;
 • треска;
 • изобилен вагинален исцедок со непријатен мирис;
 • појавата на болни грчеви во стомакот;
 • крварење од органите на репродуктивниот систем;
 • напади со тешка гадење и повраќање;
 • болка во градите, која е придружена со кашлање и отежнато дишење;
 • појавата на болка од било која локализација.

Метод како што е ин витро оплодување вклучува пренатална дијагноза на ембриони пред да се стават во матката празнина. Во текот на постапката може да се идентификуваат дефекти во формираните ембриони, како и отстранување на ембриони кои можат да се најдат кај нарушувањата на гените. Затоа само здрави зиготи се пресадуваат во женското тело, со што се намалува ризикот од спонтан абортус или има дете со наследни болести.

Постапката за пренатална дијагноза е неопходна за:

 • веќе има деца со генетски и конгенитални абнормалности;
 • дијагностицирање на тешки наследни нарушувања кај еден од родителите;
 • повеќе од два неуспешни обиди за ин витро оплодување;
 • пликови во текот на претходните обиди за носење на дете;
 • многу сперматозоиди со хромозомски абнормалности;
 • Пациентот е над триесет и пет години.

Често се случува ин витро оплодување да биде неуспешно поради фактот што готовиот ембрион не се закачи на ѕидовите на матката или умре. Поради ова, неопходно е да се повтори ИВФ. Не препорачуваме повторување на повеќе од десет циклуси на таква постапка. Колку е постарата бремена мајка, толку е помала веројатноста за поволен исход на ИВФ. Но, секој следен обид не ја намалува веројатноста од бременост.

Предности и недостатоци

Во "Витро фертилизацијата" има многу позитивни аспекти кои тешко можат да се побијат. Тие вклучуваат:

 • методот им овозможува на жените да имаат свои деца со опструкција на фалопиевите туби, структурни дефекти на органите кои го сочинуваат женскиот репродуктивен систем и отстапувања во хормоналниот систем. Постои само една контраиндикација за ИВФ - целосно отсуство на матката. Отстрануваат јајниците и менопаузата , доколку е потребно, може да се прилагоди;
 • единствениот начин да се има деца за мажи со низок квалитет на спермата, како и во присуство на генитални патологии;
 • техниката не се разликува многу од природното оплодување, што нема штетно дејство врз телото;
 • ако е потребно, можно е да се користи донаторска сперма или да се користат услугите на сурогат мајка;
 • Постапката целосно ја исклучува можноста за раѓање на бебе со генетски нарушувања.

Недостатоците на таков метод како иницијалното оплодување, покрај високата цена, вклучуваат:

 • треба повторно да се кандидира. Утврдено е дека на првиот обид на ИВФ, само половина од жените можат да забременат;
 • поголем ризик од спонтан абортус отколку со природна бременост. Но, тоа е прилично поврзано не со методот на концепција, туку со здравствената состојба на жената;
 • можна бременост на близнаци, што во голема мера го комплицира периодот на гестација;
 • Не сите религии обезбедуваат ИВФ.

И покрај тоа, голем број на позитивни аспекти, како и способност да имаат сопствено дете, ги засени сите недостатоци на методот на ин витро оплодување.

Сподели материјал:

Клиниките со активна услуга "Ин витро оплодување" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.