Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Третман на гастритис

Гастритисот се третира од страна на гастроентеролог. Гастритис е болест на желудникот во кој нејзините ѕидови стануваат воспалени. Тоа може да биде акутно и хронично и бара навремена терапија, бидејќи инаку се зголемува ризикот од компликации, вклучително и чир на пептици. Посебен симптом на болеста е болката во областа на епигастриумот, доживувајќи дека луѓето се обидуваат самостојно да дијагностицираат и да препишат третман. Сепак, само-третманот е многу опасен - првото нешто што се бара од лицето е да се консултира со лекар за дијагностичко испитување и потврдување на дијагнозата и само тогаш може да се препише соодветно лекување на гастритис.

Третман на акутен гастритис

Ако болеста прво се појави и се карактеризира со тешки симптоми, се преземаат следниве мерки:

  • измијте го стомакот со топла вода;
  • пропишува пациент кој постот трае 1-2 дена;
  • назначи штетна исхрана, со исклучок на зачинета храна, пржени, солени, масни и други штетни производи, како и газирани пијалаци и алкохол;
  • се врши симптоматски третман: папаверин или тасифилин е пропишан за болка, а цукрукот помага со повраќање добро;

Антибиотиците се индицирани во случаи на тешки токсикоинфекции.

Третман на хроничната форма на болеста

Хроничната патологија е потешка за лекување. Бидејќи нејзината причина е обично Helicobacter pylori , задолжително е да се земат такви лекови како што се омепразол, клотримазол, ампицилин. Комплексот на овие лекови ви овозможува да го уништите патогенот и со тоа да го започнете процесот на регенерација во ткивата на засегнатиот орган.

Исто така, третманот на хроничен гастритис вклучува усогласување со поштедна исхрана и земање лекови за симптоматска терапија - за ублажување симптоми на болка, гадење или повраќање, итн. Традиционалните третмани во дополнение на терапијата со лекови, исто така, можат да помогнат да се ослободи од болеста. Меѓу таквите методи:

  • употребата на билни декорации (chaga, пелин, motherwort);
  • прием на сок од компири (со висока киселост);
  • за запек, е прикажана супа од лушпа од лушпи, итн.

Текот на лекувањето на болеста е долг - понекогаш може да биде шест месеци или повеќе. Лекарот го одредува времетраењето на третманот, периодично пропишувајќи студии кои ја потврдуваат ефективноста на избраната стратегија.

Сподели материјал:

Клиниките со активна услуга "Третман на гастритис" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.