Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендокринологија

Ендокринологијата е медицинско поле кое ја проучува структурата и функцијата на ендокрините жлезди. Предмет на студијата се болести на таквите жлезди - панкреас, тироидна жлезда, надбубрежни жлезди, машки тестиси и женски јајници, хипоталамус и хипофизна жлезда. Бидејќи хормоните влијаат врз работата на другите органи и системи во човечкото тело, оваа индустрија цврсто се вкрстува со другите области на медицината.

Причините за недостаток или вишок на хормони можат да бидат - генетски фактор, прекумерна телесна тежина, широк спектар на болести. Главните симптоми на ендокрините пореметувања се ментално и физичко развојно одложување, неправилна менструација, зголемено потење, брз пулс, промени во тонот на кожата и честа потреба за уринирање. Најновите ултразвучни и радиофреквенциски техники, КТ и термографија се користат за дијагностицирање на нарушувањата во оваа област. За третман на болести се користат и конзервативни и оперативни методи.

Сподели материјал:

Лабораториска дијагноза
клиники не се пронајдени
Тест на хипофизна функција
клиники не се пронајдени
Тест за надбубрежна функција
клиники не се пронајдени
Тест на функција на тироидната жлезда
клиники не се пронајдени
Студии за автоантитела
клиники не се пронајдени
Студии за дијабетес
клиники не се пронајдени
Клиниките со активна услуга "Ендокринологија" не беа пронајдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.