Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијагноза во андрологија

Дијагнозата во андрологија - се спроведува исклучиво за мажи во случај на проблеми со сексуална природа и патологии на гениталните органи. За време на дијагностиката ќе се изведат следниве методи: испитување и палпација на гениталните органи од страна на лекарот, проучување на структурата на гениталиите и големината на тестисите, анализа на урина и крв за да се утврди нивото на тестостерон, проучување на семената течност (секогаш се изведува по една недела на сексуална апстиненција), тестисите со ултразвук.

Главните болести за кои е потребно да се спроведуваат дијагностички активности:

 • бенигна неоплазма во простатата;
 • хидроцела ;
 • воспаление на простатата;
 • лезии на уринарниот канал;
 • широк спектар на сексуално преносливи болести;
 • машка неплодност

Неопходно е веднаш да се постави дијагноза кога ќе се појават следните знаци на болести на машкиот репродуктивен систем:

 • болка и горење при мокрење;
 • модификација на гениталиите, како што се големината или обликот;
 • испуштање на нејасна етиологија од мокрење;
 • зголемена телесна температура;
 • нарушувања во емисијата на урина;
 • промена на конзистентноста и транспарентноста на урината.

Сподели материјал:

Не се пронајдени клиниките со активна услуга "Дијагностика во андрологија". Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.