Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Андрологија

Андрологијата е медицинско поле кое е одговорно за дијагностицирање, лекување и превенција на болести на исклучиво машкиот репродуктивен систем, кој се состои од: простата, канали и везикули кои го содржат семето, скротумот, во кој се тестираат тестисите и додатоците и пенисот. Горенаведените органи се одговорни за производство и екскреција на сперматозоиди, машки хормони и спроведување на целосен сексуален однос. Андрологија се занимава со терапија и спречување на болести како што се:

  • машка неплодност ;
  • предвремена ерупција на семе ;
  • намалување или целосно недостаток на привлечност кон спротивниот пол;
  • широк спектар на патологии на мокрење;
  • машка менопауза;
  • онколошки и бенигни неоплазми;
  • болести пренесени преку сексуален контакт.

Кога ќе се појават првите карактеристични симптоми, меѓу кои се непријатност при емисија на урина, болка во ингвиналните и пубичните области, нарушувања кои влијаат врз квалитетот на сексуалниот однос, веднаш треба да побарате помош од андролог. Главната тешкотија во лекувањето на проблемите во оваа област е дека повеќето машки претставници не сакаат да зборуваат за нивните интимни проблеми.

Сподели материјал:

Клиниките со активна услуга "Андрологија" не се најдени. Веќе работиме за да го надминеме ова.
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.