Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Звук во ушите

Едно лице обично не обрнува внимание на работата на неговото слушно помагало и на слабостите што се случуваат во неговата работа. Дури и со мало намалување на слухот, овој проблем можеби не е забележлив. Само во присуство на сериозни манифестации на патологија, лицето почнува сериозно да обрнува внимание на тоа. Често, само сериозни болни сензации во увото, што укажува на почеток на воспалителниот процес, го прават лекарот да оди кај доктор.

Сепак, постои таква манифестација на зачетни болести како тинитус. Како по правило, лицето не посветува доволно внимание на нив, обвинувајќи го сè за замор, геомагнетни бури, слабо незадоволство и други привремени и мали пројави на надворешната средина и организмот. Особено кога тие се придружени со вртоглавица.

Фантомски звуци

Како по правило, тинитусот се изразува со непрестајна или периодична перцепција на увото на некои високофреквентни звуци, надворешни извори од кои едноставно не постојат, исто така, обично се вртоглавица или имаат главоболка. Таквите "фантомски" звуци можат да бидат за лице или сосема невидливо - кога некое лице им се прилагодува и едноставно престанува да обрнува внимание на нив или воопшто да не забележува.

Во други случаи, бучавата и тинитусот можат да бидат крајно досадни, особено ноќе, и може да бидат извор на дополнителни нервни нарушувања и несоница. Во исто време, некое лице понекогаш воопшто не го поставува прашањето "Зошто ѕвони во уво?". Но, сепак, тинитусот е само симптом.

Во медицината, тинитусот се нарекува тинитус.

Во медицината, тинитусот се нарекува тинитус. Во овој случај, бучавата може да се манифестира не само во форма на високи звуци. Тие можат да бидат со различна висина и волумен - намалувањето и интензивирањето на потпевнувањата, звукот на раширената течност, потсмев, шушкање и др. Звуците можат да се засилат за време на вежбање или движење или, пак, привремено да исчезнат. Специјалните рецептори се одговорни за примање звуци и пренесување на нив до мозокот, кои ги претвораат механичките вибрации на воздухот во електрични импулси и ги пренесуваат до мозокот преку нерви. Како резултат на тоа, причината за постоечкиот бучава може да биде или механичка или нервна патологија. Како резултат на тоа, само лекувањето на придружната болест може да го ослободи лицето од бучава.

Можни причини

Веднаш треба да се нагласи дека тинитусот може да биде знак кој укажува на голем број на болести на увото, а не само. Затоа, докторот може да биде прилично тешко да одговори на прашањето: зошто и зошто ушите на пациентот ѕвонат, што да прават и како да се лекуваат? Факт е дека тинитусот е само симптом.

Само по спроведување на анкети и собирање анамнезија ќе биде можно да се разбере како да се ослободи од тинитус. Во некои случаи, тинитус го придружува развојот на губење на слухот, а во други - воспалителни процеси внатре во увото. По правило, ѕвонењето во ушите е знак на какви било проблеми со слушниот апарат. Сепак, тинитус, исто така, може да укаже на кршење на функцијата на циркулацијата на крвта во мозокот.

Главни болести придружени со тинитус

Покрај циркулаторните нарушувања, тинитусот исто така може да укаже на развој на други болести. За попрецизно да ги одредите причините за надворешната бучава, треба да обрнете големо внимание на придружните симптоми:

  1. Ова може да биде почеток акутна респираторна болест, атеросклероза, висок крвен притисок, дијабетес. Со атеросклероза, холестеролните плакети се акумулираат во цервикалните садови, поради што нивниот внатрешен лумен се намалува. Крвта под притисок, минувајќи низ констрикциите во овие места, почнува да се движи со турбулентни вриеви, забележани од увото како пулсирачки звуци кои го придружуваат срцето.
  2. Остеохондрозата на цервикалниот 'рбет, исто така, може да биде причина за тинитус. Во овој случај, во регионот на цервикалниот пршлени, коскеното ткиво расте силно, што е причина за притисокот на нервните завршетоци и крвните садови. Како резултат на тоа, крвта повторно почнува да се движи на хаотичен начин, со турбуленција, создавајќи бучава. Овие звуци се пренесуваат преку мускулната и коскената резонанца на внатрешното уво, предизвикувајќи пулсирачки звуци.
  3. Тинитус може да се појави поради ENT болест. Повреда на спроводливоста на евстахиската цевка која го поврзува назофаринксот со внатрешното уво, или акумулацијата на течност во неа. Тубо-отитис доведува до промена на внатрешниот притисок во увото и, како резултат на тоа, константен или пулсирачки шум. Во исто време, во зависност од тоа која ѕвони ѕвони, можно е да се утврди каде се случува воспалителниот процес.
  4. Приклучок за сулфур формиран во увото може да предизвика надворешен шум. Зглобот во левото уво или десно може да биде знак на почетокот на екссудативниот отитис. Подмолноста на оваа болест лежи во фактот дека за време на неговиот развој, пациентот не е вознемирен од какви било непријатни манифестации додека болеста не претера. Единствен индиректен знак за развој на ексудативен отитис може да биде шум во увото. Работата е дека со развојот на оваа болест има бавна акумулација на течност во внатрешното уво, што влијае на појава на постојан шум. На пример, ако течноста почнува да се акумулира во левата страна, тогаш пациентот ѕвони во левото уво. Во овој случај, само третманот на болеста може да го спаси пациентот од надворешни звуци. Всушност, нема многу разлика во која уво ѕвони, за да се утврди болеста. Тинитус, исто така, може да се должи на отосклероза, во која растат внатрешните коскени ткива во ушите.
  5. Хипертензијата во одредена фаза на нејзиниот тек може да доведе до нарушување на функционирањето на нервните рецептори на средното уво. Хронично покачен притисок може да предизвика разни звуци - свиркање, пинг, ниско потпевнување. Сето ова може да го придружува вртоглавица, главоболки, заедно со тинитус, може да го доведе пациентот во ментален дефект.
  6. Дистонија е комплексен синдром кој се карактеризира со дефект на периферниот нервен систем. Во значителен број случаи, тој е придружен со напади на тинитус. Мигренските напади речиси секогаш се придружени со бучава во позадина. По завршувањето на нападот, главата престанува да се вртат, и таквите фантомски звуци исто така исчезнуваат.
  7. Покрај тоа, причината за ѕвонењето во ушите може да биде тумор во внатрешното уво. На пример, неврома што го зафаќа преносниот нерв. Како резултат на тоа, пациентот почнува да ги согледува зголемените звуци на возење.
  8. Menieri-овата болест, која се карактеризира со оштетен проток на крв во мали крвни садови, може да предизвика бучавост во десното или левото уво. Оваа лукава болест која напредува, во крајна линија доведува до постојана гадење, губење на рамнотежа, оштетување на слухот. Ако не сторите ништо и не почнете веднаш да ја третирате болеста, тогаш таквата болест може да резултира со комплетна загуба на слухот. Треба да се напомене дека болеста на Мејере речиси никогаш не влијае на двете уши одеднаш, туку се развива или во левото или десното уво.
  9. Ако бучавата е придружена со постојана вртоглавица, ова може да биде знак на многу многу опасни болести кои треба да се започнат што е можно поскоро. На пример, бучавата придружена со вртоглавица може да покаже за развој на малигнен тумор на мозокот. Исто така, може да биде знак за трауматска повреда на мозокот. Во овој случај, гадење со повраќање, исто така, може да биде поврзано со тинитус и вртоглавица.

Што да се стори ако бучава во увото?

Третман на тинитус

Што ако бучавата е постојана? Доколку постои постојан тинитус, неопходно е да се консултирате со лекар и да подлежите на сеопфатен преглед. Тоа треба да вклучи ултразвучен преглед, електрокардиограм, испитување од отоларинголог, невропатолог и окулист. Само таков комплекс ќе може да одговори на прашањето за појава на тинитус кај пациент. Истражувањето ја утврдува природата на изгледот на бучавата.

Ако овие звуци пулсираат, тогаш е многу веројатно дека болестите на кардиоваскуларниот систем се, ако се кликаат, снимаат звуци - во повеќето случаи, воспалителни процеси во увото или назофаринксот се причина. Ако овие звуци немаат објективна причина, тогаш тие се поверојатно генерирани од патолошки промени во нервниот систем. Третманот со тинитус е невозможен без отстранување на причините кои го предизвикуваат и треба да се изведуваат исклучиво од страна на специјалисти по соодветна дијагноза.

Неопходно е да се третира основната болест која предизвикува тинитус, што ви овозможува да се ослободите од тинитус без посебен третман за тоа. Затоа, секој треба да запомни дека третманот на симптомите на тинитус е невозможен без да се третираат неговите причини. Затоа, не е неопходно према лесно да се третираат фантомските бучава - тие често може да бидат многу важен сигнал, што укажува на потреба да се види лекар и да почне третман.

Сподели го овој напис:

"Тинитус" се забележува кај заболувања:

Агорафобијата е болест од невротичниот спектар, која спаѓа во групата на вознемирени фобични нарушувања. Карактеристична манифестација на патолози е стравот да се биде на јавни места и на отворени простори. Вреди да се напомене дека агорафобијата вклучува не само стравот од отворен простор, туку и стравот од отворени врати, стравот од присуство на голем број луѓе. Обично, чувството на паника кај некое лице произлегува од фактот дека тој нема можност да засолниште на безбедно место за него.

...

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...

Неуромата на аудитивниот нерв е бенигнен тумор кој е локализиран во клетките на Шван во осмиот пара кранијални нерви. Оваа неоплазма може да се развие во текот на неколку години, а симптомите во првите фази практично не се манифестираат, па затоа е прилично тешко да се открие патологијата: треба да знаете каде да гледате, бидејќи неговиот дијаметар е од два сантиметри до четири или пет. Дијагностициран со помош на електромагнетно истражување.

...

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...

Остеофитите се нарекуваат коскени израстоци кои се формираат поради неконтролиран раст на коскеното ткиво. Остеофитите на 'рбетот се најчести, се карактеризираат со присуство на мали процеси на индивидуални пршлени во торакалниот, цервикалниот или лумбалниот регион, кои ја ограничуваат подвижноста и предизвикуваат болка. Таквите израстоци имаат поинаква форма, но најчесто изгледаат како трн или кука.

...

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...

Хепатална енцефалопатија е болест која се карактеризира со патолошки процес кој се јавува во црниот дроб и го зафаќа централниот нервен систем. Резултатот од оваа болест се невропсихијатриски нарушувања. Оваа болест се карактеризира со промени во личноста, депресија и интелектуално оштетување. Само да се справи со хепаталната енцефалопатија нема да работи, не може без медицинска интервенција.

...

Рабдомиолизата е синдром кој се развива на позадината на оштетувањето на скелетните мускули, што е поврзано со појавата во крвта на голема количина на слободен миоглобин. Особеноста на оваа болест е тоа што може да се развие речиси незабележливо за луѓето.

...

Саркоидозата е болест кај која се зафатени одредени внатрешни органи на личноста, како и лимфните јазли, но најчесто на белите дробови се зафатени оваа болест. Оваа болест се карактеризира со појава на специфични грануломи на органите, кои содржат здрави и модифицирани клетки. Пациентите со оваа болест се карактеризираат со сериозен замор, треска и болка во градите.

...

Синдромот на Арнолд-Киари или аномалијата (Магноформацијата на Арнолд-Киари) е група на мозочни развојни патологии. Прекршувањата се поврзани со функционирањето на малиот мозок, кој е одговорен за рамнотежата на една личност. Оваа група, исто така, ја вклучува и патологијата на подлогата на медулата, која се манифестира во нарушување на центрите кои се одговорни за респираторниот систем, кардиоваскуларниот и централниот нервен систем.

...

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...

Синкопа не е ништо друго освен невеста која е краткотрајна и е реверзибилна состојба. За време на губење на свеста во телото се случуваат одредени промени, имено, мускулниот тон, функционирањето на кардиоваскуларните и респираторните системи се нарушени.

...

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено чистење на дисковите распоредени помеѓу пршлените и зглобовите.

...

Спондилолистезата е патолошка состојба која се карактеризира со присуство на поместување на пршлените во 'рбетниот столб во однос на едни со други. Вреди да се напомене дека оваа состојба не е посебна болест, туку последица на вродени или стекнати патологии на 'рбетниот столб.

...

Губење на слухот кај деца е состојба во која се забележува постојана или прогресивна губење на слухот. Патологијата може да се дијагностицира кај дете од било која возраст, покрај тоа што се наоѓа дури и кај новороденчињата. Денес постојат голем број на предиспонирачки фактори што доведуваат до влошување на перцепцијата на звуците. Сите од нив се поделени во неколку големи групи и го одредуваат текот на болеста.

...

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.