Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чешање во вагината

Вагиналното чешање е непријатна сензација во внатрешноста на вагината која може да се појави кај жени од различни возрасни групи. Често, чешање е придружено со горење, присуство на испуштање на различна конзистентност и мирис, иритација, црвенило на вагиналниот влез и сувост. Манифестацијата на такви симптоми може да биде предизвикана од многу фактори, и тие не се секогаш патолошки. Важно е да се разбере дека вагиналното чешање, оваа независна нозолошка единица е специфичен симптом кој укажува на кршење на физиолошките процеси во рамките на овој орган. Таа може да се манифестира во секое време - да биде постојана, да се манифестира само по сексуален однос, пред менструација, и така натаму.


Таков симптом како чешање во вагината, во секој случај не може да се игнорира, бидејќи ова е прилично алармантен знак, чија манифестација укажува на патолошки процес во органите на репродуктивниот систем на жената. Доколку не се изврши полноправна дијагноза и соодветен третман навремено, тогаш е возможен развој на опасни компликации или хронизирање на патолошкиот процес.

Чешање во вагината, придружено со црвенило, чувство на печење и сувост - ова е најчеста причина за упатување жени на гинеколог. За да се предизвика таков симптом, можат да се заразат процеси во телото, некои соматски заболувања, метаболички нарушувања, како и психолошки фактори. Во секој случај, чешање во вагиналниот регион му дава на жената многу непријатност, нарушувајќи го својот вообичаен живот, вклучувајќи го и сексуалниот живот, бидејќи непријатноста најчесто се манифестира за време и по сексот (и често се болни сензации).

Етиолошки фактори

Сите причини кои предизвикуваат чешање во вагината, придружени со исцедок, горење и сувост, лекарите се поделени во три групи:

 • соматски заболувања;
 • влијанието врз женскиот организам на надворешни фактори кои имаат неинфективна природа;
 • присуство на прогресивни гинеколошки патологии.

Гинеколошки причини за вагинален чешање:

 • периодот на влошување на гениталниот херпес ;
 • порази воспаление на гениталиите. Често, воспалението е локализирано во областа на влезот во вагината, или во него;
 • цервикална лезија воспалителна природа;
 • инфекции кои се пренесуваат само преку сексуални односи;
 • преваленцата на патогената микрофлора во вагината, што придонесува за развој на бактериска вагиноза . Оваа патологија е придружена не само од чешање, туку и од чувството на сувост во вагината, чувство на печење, присуство на изобилни секрети. Сексуалниот однос со оваа патологија дава многу непријатност. Сите овие симптоми откако стануваа поинтензивни;
 • формирање во вагината и на влезот во формации на бенигна природа;
 • пролапс на матката , нејзин целосен или делумен пролапс;
 • воспаление на вагината предизвикано од габични микроорганизми. Чешањето е придружено со многу дополнителни симптоми - исцедок, горење, болка за време на сексот и така натаму;
 • постепено возраст-атрофија на вагиналните структури;
 • присуството на рак во гениталиите.

Соматски заболувања кои често предизвикуваат сериозен чешање во вагината:

 • алергиска реакција. Во овој случај, заедно со чешање, постои чувство на печење и сувост на мукозната мембрана;
 • дијабетес мелитус ;
 • поразот на воспалителниот процес на уринарниот систем. Во овој случај, често има чувство на печење за време и по испуштањето на урината, што може да се локализира и во областа на надворешното отворање на уринарниот канал и околу вулвата како целина;
 • прогресијата на патологиите на кожата;
 • прогресија на ректални патологии. Често во овој случај, чешањето е придружено со чувство на болка во анусот за време на дефекацијата;
 • паразитски болести;
 • оштетување на црниот дроб;
 • присуство во телото на жената бенигни и малигни неоплазми;
 • разни ментални нарушувања. Во овој случај, чешање во вагината е само опсесивно чувство дека самиот човек инспирирал. Затоа, овој процес не е проследен со други карактеристични симптоми - горење, сувост, присуство на испуштање, непријатност за време и после коутус.
Причини за чешање во вагината

Други причини кои предизвикуваат манифестација на таква нелагодност:

 • употребата на слабоквалитетни бактерицидни производи за хигиена на гениталиите;
 • Честопати чувството на чешање е прикажано пред месечно. Во овој случај, причината не е утврдена;
 • присуство на микротрави и нанесуваат по груб сексуален однос;
 • употреба на орални контрацептиви;
 • вовед во вагината на контрацепција пред сексуален однос (алергиска реакција).

Симптоматологија

Главната манифестација на чешање е присуството на непријатност во вагината, придружена со опсесивна и прилично силна желба да ја чешел препоните. Понекогаш чувството на чешање, горење или сувост за некое време може да се ослободи со користење на алишта за перење, правејќи придушување или едноставно перење на гениталиите со ладна вода. Обично ова непријатно чувство е придружено со други клинички манифестации:

 • сувост и внатре во вагината и надвор (подрачје на вулвата). По користење на вода или специјални раствори, чувството на сувост привремено се смирува;
 • чувствувајќи дека има туѓо тело во внатрешноста на вагината;
 • празнење има различен карактер. Често ова е симптом кој се манифестира во присуство на СПБ, но исто така и празнење во случај на габична инфекција на вагината. Природата на испуштањето може многу да му каже на гинекологот. На пример, исцедок, визуелно сличен на урда, е еден од знаците на вагинална кандидијаза;
 • непријатен мирис од вагината. Обично се манифестира поради специфични секрети. По хигиената, може да исчезне некое време, но потоа повторно да продолжи;
 • присуство на лезии на гениталиите. Често, при допирање на погодените области, чувството на чешање се зголемува и има чувство на палење;
 • болка во долниот дел на стомакот;
 • испуштање крвава природа (следење). Важно е да не се меша со таков избор, со почетокот на месецот. Често кога чувството на чешање се појавува пред почетокот на менструацијата (особено кај млади девојки и жени кои се блиски до менопауза ).

Интензитетот на чешањето може да биде различен. Понекогаш тоа е само мал непријатност, но најчесто чешањето е толку интензивно што жената има огромна желба да ја изгреба гениталиите. Комбс предизвикува зголемено воспаление, сувост и чувство на печење. По хигиената, непријатноста се смирува. Непријатноста се влошува по носењето дневни влошки или копачки, бидејќи нормалниот процес на вентилација на кожата во оваа област на телото е нарушен.

Непријатните сензации може да се појават и континуирано, во случај на патолошки процес, и за време на овулацијата или пред менструацијата (третманот во овој случај не е неопходен).

Дијагностика

Пред да лекарот може да пропише соодветен и ефикасен третман, треба да се изведе темелна дијагноза за да се разјасни вистинската причина за чешање. Ова е неопходно, бидејќи со различни патологии третманот исто така ќе се разликува. По испитувањето на пациентот и појаснување на главните поплаки, се пропишани следните дијагностички постапки:

Трансвагинален ултразвук
 • Ултразвук на органите лоцирани во карлицата;
 • земајќи тест од вагината на флората (пред тоа, на денот треба да се исклучи сексот);
 • проучување на материјалот со ПЦР;
 • семенски материјал од вагината на хранливи материи;
 • ако има потреба, пациентот е испратен на консултации за да ги намали специјалистите.

Медицински настани

Гинекологот директно се занимава со третманот на овој непријатен симптом. Понекогаш можат да бидат вклучени и други тесни специјалисти, на пример, алергија или дерматолог . Планот за лекување е развиен земајќи го предвид тоа што точно предизвика појава на чешање. Авто-лекувањето е неприфатливо. Планот за третман понекогаш е надополнет со традиционалните методи на терапија. Но, пред тоа, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар.

Главните третмани се како што следува:

 • ако се појави алергиска реакција, антихистамините се пропишани за третман на пациентот;
 • ако инфекцијата напредува, планот за лекување е дополнет со локални или системски антимикробни лекови (во форма на супозитории, таблети или инјекции). Пред назначувањето мора да се земе тест за бактериолошки преглед;
 • кога се откриваат габични микроорганизми, пропишани се антифунгални фармацевтски агенси;
 • хормонска терапија;
 • исто така, користеле вагинални супозитории со антиинфламаторно и антипуритичко дејство.

Сподели го овој напис:

"Чешање во вагината" е забележано кај заболувања:

Атрофичниот вагинитис е болест на женскиот репродуктивен систем, кој се карактеризира со појава на сувост во вагината, предизвикани од разредување на ткивата, намалување на подмачкувањето, намалување на нивото на естроген и подготовка на женското тело за стареење. Таквите промени можат да бидат природни, предизвикани од прекин на менструацијата или формирани на позадината на вештачки фактори - на пример, за време на третманот со хемотерапија.

...

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

...

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...

Вагина на жената содржи околу 40 видови на различни бактерии. Bifidumbus бактериите се сметаат за еден од најкорисните, зафаќајќи околу 95% од флората на органи. Вагиналната дисбактериоза е болест што се карактеризира со промена на нормалниот квантитативен состав на вагиналната микрофлора. Оваа болест е исто така позната како вагинална дисбактериоза.

...

Кандидијаза на кожата е инфективна болест која се развива како резултат на оштетување на одредени делови од кожата со габички слични на квасците на родот Кандида. Со таква патологија како кандидијаза на кожата, многу луѓе се соочуваат. Оваа болест е предизвикана од габи од родот Кандида, кои активно се развиваат на кожата или мукозните мембрани, предизвикувајќи ги овие или онаа симптоми.

...

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

...

Уретритисот е воспалителна болест во која влијае на уретрата (или уретрата). Уретритисот, чии симптоми се појавуваат во однос на позадината на изложеност на вируси или бактерии кои го предизвикале ова воспаление, може во свој тек да одговараат на природата на инфекцијата или неинфективниот процес.

...

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...

Ендоцервикозата е патолошки процес поврзан со промена на епителниот слој на грлото на матката. Ако процесот стане долготраен, тоа влијае на цервикалниот канал, што предизвикува делумно уништување на мембраната.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.