Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Несреќни уши

Чешањето во ушите може да дејствува како независна патолошка состојба и како симптом што укажува на други болести. Во некои случаи, оваа манифестација не се смета за сериозна повреда, уште повеќе, таа лесно се елиминира со соодветни хигиенски процедури, во други случаи, напротив, е доказ за посериозна болест, која веќе бара сериозен третман.

Честопати, чешање во ушите се случува поради фактот што во нив има акумулирано сулфур, и оваа причина, како што е јасно, е практично безопасна и може да се избегне. Може да се јави и чешање поради отитис, каде што вториот е болест, а првиот, соодветно, е само еден од симптомите. Чешањето во ушите со отитис е елиминирано кога се третира основната болест.

Може да се јави чешање поради алергии, егзема, метаболички нарушувања, дијабетес. Исто така, истакна сенилна чешање и идиопатско чешање (на нејасна природа). Со благ чешање, не можете да се грижите, но ако испуштањето на сулфур е придружено со појава на гној, треска (вклучувајќи локални, што е палпабилна во ушите), тинитус, нарушување на координацијата и вртоглавица, тогаш не можете да направите без да одите на лекар.

Сподели го овој напис:

"Чешање во ушите" се забележува кај болести:

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Надворешниот отитис е форма на отитис во кој надворешниот аудитивен канал е предмет на воспаление. Надворешниот отитис, симптоми кои зависат од типот на воспаление (ограничен отис или дифузен, што е чест), е прилично честа болест што се јавува кај пациенти од било која возрасна група.

...

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста е унилатерална во повеќето случаи, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.