Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Свир чешање

Чешање во перинеумот е прилично чест симптом кој го придружува голем број на болести. Главната причина за чешање, ако не и чудно, е кршење на правилата за хигиена (ретко и несоодветно перење, особено ако кожата во оваа област има коса или неколку брчки). Улогата на прекумерно интензивно чешлање или триење на перинеумот, тврда тоалетна хартија.

Прекумерното навлажнување на препоните област е предизвикано од вагинални секрети и пот, како и секрети од анусот, истото важи и за носење несоодветно за квалитетот на долната облека. Отпорот на кожата кон надворешните ефекти на квасецот и патогените се намалува со употреба на локални анестетици, антибиотици и хормони, што исто така предизвикува чешање заедно со други манифестации.

Најчесто, чешање на перинеумот е поврзано со болести како што се проктитис, хемороиди, фистула, црви. Исто така се случува, за да се одредат причините за перинеална чешање, воопшто не успее - ова е таканареченото идиопатско чешање. Времетраењето на нејзината манифестација може да се пресмета со години, често, за некое време, е тивко, се повторува, со други зборови - се појавува повторно и повторно.

Сподели го овој напис:

"Чешање во перинеумот" се забележува кај заболувања:

Една од најчестите преканцерозни форми кај жените е цервикална дисплазија. Тие го откриваат во различни возрасни групи: од дваесетгодишни девојки до жени во периодот на менопауза. Основа на оваа болест е структурните промени во епителниот слој на грлото на матката (атипичните клетки се зголемуваат во обемот, ја губат својата форма и растат), кои се патолошки по природа. Тие се манифестираат со дисфункција на процесите на формирање и отфрлање на клетки, како и присуството на процеси на клеточна пролиферација и реорганизација кои се некарактеристични за дадена локализација.

...

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...

Трихинозата е акутна хелминтијаза која се јавува кај луѓето и кај цицачите. Важноста на медицинското и социјалното значење на оваа болест е утврдена од сериозноста на клиничките манифестации, кои често се изразуваат во попреченост, во некои случаи и смрт.

...

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.