Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Несреќен нос

Чешањето во носот е симптом на одредена болест или алергиска реакција, која често е придружена со горење и кивање. Доколку тешката чешање во носот не поминува подолго време, треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате само со себе.

Етиологија

Причината поради која чешање на носот може да биде:

 • акутна респираторна инфекција;
 • алергиски реакции;
 • воспаление на фоликулите на косата;
 • хит на странски објект;
 • атрофични процеси во мукозата;
 • прекумерна употреба на назални капки;
 • искривување на назалниот септум ;
 • габични заболувања;
 • бенигни или малигни неоплазми.

Покрај тоа, може да биде многу чеша внатре во носот со остар мирис, со долг престој во просторија со пресушен воздух. Меѓутоа, ако има дополнителен симптом, треба да се консултирате со лекар за лекување, а не да употребувате лекови или популарни рецепти по сопствено наоѓање.

Класификација

Да се ​​разликува манифестацијата на овој симптом според неговата локација:

 • нос крила;
 • врвот;
 • внатрешна слузница.

Симптоматологија

Како по правило, тешко чешање во носот е придружено со горење и кивање, зголемено кинење. Исто така, во зависност од основната причина, клиничката слика ќе биде надополнета со специфични знаци.

Во алергиска реакција, симптомите може да се карактеризираат на следниов начин:

Симптоми на алергија

Како по правило, симптомите исчезнуваат или стануваат помалку интензивни, ако го исклучиме предизвикувачкиот алергиски фактор.

Кај акутните респираторни инфекции, сериозното чешање во носот може да биде придружено со следната клиничка слика:

Ако манифестацијата на овој симптом е знак за габична болест, тогаш може да се појават следниве симптоми:

 • силен чешање придружено со постојана сувост во носната лигавица, што не е елиминирано од страна на лековите;
 • чести кивање;
 • назална конгестија , која не е елиминирана со капки и инхалации;
 • исцедок на слуз со непријатен мирис;
 • чувство на недостаток на здив ;
 • болка во носните премини.

Како да се ослободите од чешање во носот само може да му кажете на лекарот по неопходните лабораториски и инструментални методи на испитување.

Кога се јавува воспаление на фоликулите на косата, силниот јадеж е локализиран на врвот на носот и е придружен со следната клиничка слика:

Исто така, со оваа болест, може да има знаци на општа интоксикација на телото.

Ако причината за овој симптом е бенигна или малигна неоплазма, тогаш симптомите може да се карактеризираат на следниов начин:

 • странски тело сензација во носната празнина;
 • константна конгестија, која не е елиминирана вазоконстрикторни капки;
 • главоболка;
 • зголемено кинење;
 • знаци на општа интоксикација.

Без оглед на тоа која клиничка слика се случува, ако овој симптом се појавува подолго време и е пропратен со дополнителни симптоми, итно да побарате медицинска помош и да не се третирате самостојно или да го игнорирате проблемот.

Дијагностика

Риноскопија

Зошто носот е изгребан одвнатре, само лекарот може да каже по испитувањето на пациентот. Првиот е темелно објективен преглед на пациентот со помош на риноскоп. Лекарот може да ги пропише и следните дијагностички постапки:

 • рентген на параназалните синуси;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • сеење микрофлора од носната празнина.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди основната болест и да го избере најефективниот третман.

Третман

Основна терапија ќе зависи од утврдената дијагноза. Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • вазоконстриктор;
 • анти-габични.

Дополнително, лекарот може да пропише одредени процедури за физиотерапија.

Во некои случаи, конзервативниот третман не може да биде ефикасен, па затоа се користи хируршка интервенција.

Што се однесува до превенцијата, во овој случај не постојат насочени препораки, генерално треба да се следат правилата за здрав начин на живот и веднаш да се третираат сите болести.

Сподели го овој напис:

"Несреќен нос" се забележува кај заболувања:

Алергискиот ринитис е патолошки процес кој се карактеризира со чести кивање и чешање во носот. Наспроти позадината на овие клинички манифестации, се јавуваат назални празнења, воспалено грло и назална конгестија. Сите претставени симптоми почнуваат да влијаат врз човечкото тело откако ќе контактираат со носната мукоза со алергени. Преваленцата на оваа болест е 7-30%. И најочигледен алергиски ринитис кај деца.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Вазомоторниот ринитис е нарушување кое се јавува во процесот на назално дишење, што е особено промовирано со стеснување кое се јавува во носната празнина. Вазомоторниот ринитис, симптоми кои во овој процес предизвикуваат отекување на ткивата во носната конха, исто така предизвикува кршење на васкуларниот тон, како и тонот на садовите во носната лигавица.

...

Малите сипаници кај децата се раширена патологија која има вирална природа и се пренесува од болен човек на здрава. Избегнувајте развој на болеста со помош на вакцинација против мали сипаници. Игнорирањето на симптомите може да доведе до сериозни компликации, па дури и смрт.

...

Медицинскиот ринитис е болест што се јавува како резултат на продолжена употреба на вазодилататорни назални капки. Со настинки, луѓето често се прибегнуваат кон само-третман, злоупотребуваат дроги. Ако неконтролирана употреба на вазоконстрикторски капки, тогаш постои голема веројатност за развој на медицински ринитис. За жал, не секој човек мисли за тоа, и како резултат тие ја стекнуваат оваа болест, која понекогаш е многу тешко да се излекува.

...

Назофарингитис - е воспалителна лезија на мукозниот слој на назофаринксот. Највисоката инциденца се јавува во есен-пролетниот период, додека околу 80% од луѓето од различни возрасти, мажи и жени, страдаат од оваа болест. Во повеќето ситуации, изворот на болеста е патолошки агенс кој продира во човечкото тело. Покрај тоа, развојот на болеста е под влијание на алергиски реакции и голем број на фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста.

...

Алергии на храна - имунолошкиот одговор на некои компоненти кои се содржани во храната. Најчесто, оваа болест е забележана кај деца (особено кај доенчиња) и неколку пати помалку кај возрасни. Јадењето дури и мала количина алерген на храна може да биде опасно по живот.

...

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.