Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чешање во нозете

Чешањето на нозете е специфична клиничка манифестација која точно може да укаже на прилично ограничен опсег на патологии. Појавата на таков знак не е ограничена само на возраста или полот на лицето - апсолутно секој е подложен на тоа.

Во огромното мнозинство на случаи, овој симптом укажува на појава на било каква болест, но се идентификуваат потполно безопасни извори на таквото нарушување, на пример, често се јавува за време на бременоста.

Клиничката слика ќе биде најкарактеристичен знак на патолошки етиолошки фактор. Главната од нив се смета за црвенило, горење, сувост и пилинг на погодената површина на кожата.

Воспоставувањето на точна дијагноза бара интегриран пристап, кој се базира на физички преглед и инструментални и лабораториски студии. Директно во третманот на симптомите доминираат конзервативни методи, особено употребата на лековити супстанции и традиционална медицина.

Етиологија

Не само болести, но исто така и физиолошки фактори може да доведат до чешање. Поради оваа причина, вообичаено е да се поделат сите извори на таква карактеристика во соодветни групи.

Меѓу патолошките процеси кои се случуваат во телото, вреди да се потенцира:

 • дијабетес мелитус - со таква болест, чешање често се забележува низ кожата, но најчесто нозете под коленото се изложени на таква манифестација;
 • болести на црниот дроб - хепатитис од било која природа или цироза предизвикува фактот дека жолчката влегува во крвотокот. Наспроти ова, кожата добива жолтеникава нијанса, и речиси сите пациенти се жалат на чешање, особено во долните екстремитети;
 • дефект на ендокриниот систем;
 • проширени вени на долните екстремитети - чешање за проширени вени на нозете се јавува поради продолжениот тек на ова нарушување. Ова се должи на нарушување на процесот на венски одлив на континуирана основа. За возврат, ова води до фактот дека непријатно чувство е забележано во секое време од денот;
 • заразни болести, како што се пилешки болести и лишаи , рубеола и сипаници , и шуга ;
 • патологии на нервниот систем, кои најчесто се предизвикани од појава на воспаление во нервно ткиво или труење со токсични или токсични супстанции;
 • васкулитис ;
 • присуство на дегенеративен процес во колената;
 • кожни болести како што се дерматитис , псоријаза , габични инфекции или егзема ;
 • алергии - хемикалии за домаќинства и честопати неправилно избрани предмети за домаќинство често дејствуваат како надразнувачи;
 • проток на холинергична уртикарија , која е позната како бодликава топлина. Со зголемено потење, чешањето на стапалата може да трае од триесет минути до два часа;
 • длабока венска тромбоза ;
 • синдром на немирни нозе ;
 • болести на крвните садови кои предизвикуваат капиларна кршливост и мали крварења, што е извор на чешање;
 • нарушување на нормалното функционирање на органите како црниот дроб, бубрезите и жолчниот меур;
 • крвните заболувања, имено полицитемија вера, се сметаат за најреткиот етиолошки фактор за појава на чешање на нозете.
Варикозни вени - можна причина за чешање на кожата на нозете.

Физиолошките причини за нервоза кожата се:

 • продолжено влијание на стресни ситуации или силни нервни пречки;
 • земајќи премногу топол туш или бања. Вреди да се одбележи дека колку е посилно влијанието на топлината, толку повеќе ќе има чешање или нозе;
 • злоупотреба на одредени групи дроги;
 • периодот на раѓање - најчесто чешање за време на бременоста се јавува од третиот триместар. Во такви случаи, таквата манифестација не е вообичаена и се развива во позадина на зголемување на нивото на хормонскиот естроген, што, пак, го инхибира прогресот на жолчката во црниот дроб;
 • каснување од инсекти;
 • неправилна исхрана - оваа причина често предизвикува развој на алергиска реакција, која се нарекува храна алергии. Најчести алергени се агруми, егзотични плодови, чај и млечни производи, модар патлиџан, морков и зелка. Често, појавата на алергиска чешање доведува до потрошувачка на брза храна и пиење алкохолни пијалоци;
 • алергични на миленичиња или растенија;
 • носејќи блиски и непријатни чевли, како и чорапи направени од нискоквалитетни ткаенини;
 • недостаток на витамини во телото и дехидрација на кожата, што најчесто се случува во студената сезона.

Сите горенаведени причини може да се припишат и на возрасните и на децата.

Симптоматологија

Тежок и перзистентен пруритус на долните екстремитети ретко ќе делува како единствена клиничка манифестација. Најчесто главниот симптом е придружен со:

 • црвенило и оток на кожата;
 • чувство на горење;
 • зголемена сувост и тресење на кожата во погодената област;
 • напукнување;
 • болка предизвикана од оштетување на кожата;
 • појавата на ерозија и рани;
 • формирање на меурчиња, кои можат да бидат гноен или транспарентен ексудат. Ако некое лице го наруши интегритетот на меурите или тие пукале сами по себе, по некое време на површината се формира кора. Во некои случаи, испуштањето може да се надополни со непријатен мирис.

Ако причината за главниот клинички симптом е алергија, тогаш во прилог на горенаведените симптоми ќе се забележи:

Симптоми на алергија

Таквите манифестации често се мешаат со студ, поради што не се прекинува контакт со алергенот, што може да предизвика влошување на состојбата на пациентот.

Сите горенаведени симптоми се најкарактеристични за чешање во нозете, но не е исклучена можноста за додавање на други специфични симптоми на оваа или онаа болест. На пример, кај дијабетес мелитус, ќе има постојана жед и ретка порив да емитираат урина, како и кај болести на нервниот систем, чести промени во расположението, депресија и апатија .

Дијагностика

За да дознаеме зошто се појави тешка чеша, потребен е интегриран пристап. Прво, дерматологот треба самостојно да изврши неколку манипулации, вклучувајќи:

 • запознавање со историјата на болеста и животната историја на пациентот - многу често помага да се открие најкарактеристичниот етиолошки фактор за одреден пациент;
 • темелно физичко испитување на погодената област;
 • Детален преглед на пациентот - во овој случај овој настан е од примарна важност, бидејќи помага да се утврди првиот пат и интензитетот на сериозноста на главниот симптом и, најважно, да се открие присуството на дополнителни симптоми.

Лабораториските студии вклучуваат имплементација на:

 • општа и биохемиска анализа на крв - за можна детекција на бактериска или заразна болест;
 • клиничка анализа на урина;
 • микроскопско испитување на измет;
 • лабораториски студии на мал дел од кожата на пациентот, земени со стружење директно од погодената област. Таквата постапка ќе овозможи да се одреди типот на габа што може да доведе до појава на такви непријатни симптоми.

Инструменталните испитувања се насочени кон идентификување на оштетувањето на функционирањето на одреден внатрешен орган, поради што е неопходно:

 • Х-зраци и ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • ендоскопски дијагностички процедури.

По проучувањето на податоците од примарните дијагностички мерки од страна на дерматолог, лекарот може да пропише дополнително советување и испитување за:

Еден или друг специјалист ќе препише специфични лабораториски и инструментални мерки за дијагноза и ќе посочи како да се отстрани таков симптом.

Третман

Елиминацијата на нервоза кожата е конзервативна и често вклучува:

 • употребата на лекови во форма на масти или креми;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • физиотерапија;
 • примена на рецепти за традиционална медицина.

За секој пациент, во зависност од етиолошкиот фактор, ќе се состави индивидуална тераписка тактика. На пример, за време на бременоста може да се ослободите од чешање од:

 • редовен внес за туширање два или повеќе пати на ден;
 • третман на нозете во вознемирувачки области со козметички масла;
 • дневна потрошувачка на активен јаглен врз основа на фактот дека на десет килограми постои една таблета;
 • пиење голема количина течност, но не само засладени газирани пијалоци;
 • навремено навлажнувачки на кожата.

Ако чешање за проширени вени, што ќе ви каже лекарот? Честопати таквите пациенти се индицирани:

 • носат компресија хулахопки или чорапи;
 • одиме колку што е можно;
 • ги третира погодените области со хормонални масти или креми.
Компресија под варикозни вени

Покрај тоа, можно е да се третираат чешање на нозете преку:

 • употреба на антифунгални лекови;
 • промени во зависностите од храна;
 • внимателен избор на прашоци за перење и гелови за туширање кои нема да предизвикаат алергии;
 • носи облека направена од природни ткаенини.

Како физиотерапевтска процедура може да се додели:

 • медицински електрични;
 • туш;
 • бањи и апликации со терапевтски кал и други компоненти.

Третманот со лекови, чија цел е елиминирање на таквата клиничка манифестација, вклучува земање:

 • седативи;
 • антихистамински супстанции;
 • анксиолитици.

Покрај тоа, на пациентите се пропишани масти, гелови, прав, креми со антипритисен ефект.

Со неефективноста на горенаведените фондови се користеше блокада на ноокаин.

Исто така, добри резултати може да се постигнат со помош на методи на традиционална медицина, кои вклучуваат подготовка на медицински отцепувања и инфузии кои се користат за нога бањи или лосиони. Можно е да се излечат нервозни нозе со помош на:

 • јаболков оцет;
 • валеријана корен и Тасев биле;
 • грмушка и бум;
 • темјанушки и бадеми од лимон;
 • смрека и майорам;
 • лук и копра;
 • сода за печење.

Неопходно е да се користат рецепти од традиционалната медицина два пати на ден - наутро и навечер, додека симптомот целосно исчезне. Во третманот најдобро е да се користи интегриран пристап.

Вреди да се напомене дека горенаведените препораки се насочени кон неутрализирање на јадежот, а не болеста што ја предизвикала.

Превенција

Со цел да се избегнат проблеми со чешање на нозете, неопходно е:

 • води здрав и активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • избегнувајте емоционално вознемирување кога е можно;
 • целосно елиминирање на контакт со алергенот;
 • носат само удобни чевли;
 • земајте лекови строго по лекарска рецепт;
 • неколку пати годишно се подложени на целосен медицински преглед.

Што се однесува до прогнозата на чешање на нозете, интегрираниот пристап осигурува пациентот да се ослободи од таква клиничка манифестација во прилично краток временски период.

Сподели го овој напис:

"Чешање во нозете" е забележано кај заболувања:

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Синдром на немирни нозе е невролошко пореметување кое се карактеризира со појава на непријатни симптоми во нозете, како што се палење, пецкање, чешање и друго, што предизвикува многу непријатности кај некоја личност. Обично, нарушувањето се манифестира во вечерните часови и ноќе, поради што едно лице го нарушува спиењето, кое влијае на квалитетот на животот.

...

Трофичен чир е воспалителна рана на кожата на горните и долните екстремитети кои не лечат шест или повеќе недели. Се појавува поради недоволната циркулација на крвта и исхраната на ткивата, која се јавува во позадината на проширените вени. Таквата болест не може да се појави самостојно, но станува непријатна и тешка последица по некои болести.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.