Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Несреќни очи

Чешање во очите е симптом кој може да биде манифестација и на офталмолошка болест од бактериска или заразна природа, како и последица на алергиска реакција. Исто така, сериозното чешање во аголот на очите не е исклучено како реакција на органите на видот за механичко оштетување, прашина и други туѓи тела. Покрај тоа, чешање во аглите на очите може да биде резултат на продолжената работа на компјутерот.

За да се утврди етиолошкиот фактор на овој симптом, лекарот врши физички преглед и ги пропишува потребните дијагностички процедури. Само-лекувањето е силно обесхрабрено, бидејќи таквите интервенции може да доведат до тешки компликации.

Ограничувања на пол и возраст, оваа клиничка манифестација не е, според тоа, може да се дијагностицира кај деца и кај возрасни. Третманот е обично конзервативен.

Етиологија

Чешање и црвенило на очите може да бидат предизвикани од одредени болести на офталмолошка природа и од надворешни фактори на изложеност. Првата група треба да содржи:

Катаракта - можна причина за нервозни очи

Во однос на етиолошките фактори кои не се поврзани со патолошки процеси во телото, односно надворешниот фактор на влијание, тогаш ова треба да вклучува:

 • употреба на несоодветни леќи или очила;
 • туѓа материја, вклучувајќи мали честички од прашина, нечистотија и слични соединенија;
 • употреба на несоодветни козметички производи;
 • долга работа на компјутер без очила;
 • да се биде во правлива соба или со пресушен воздух;
 • изложеност на премногу јасни извори на светлина;
 • недостаток на спиење

Покрај тоа, црвенило на очите, придружено со силен чешање, може да биде манифестација на болести кои не се поврзани со органите на видот, имено:

Треба да се разбере дека успешното лекување зависи од точноста на дијагнозата, што може да се направи само од квалификуван лекар. Затоа, невозможно е самостојно да се споредат причините и третманот, бидејќи таквите дејства може само да го влошат текот на основната болест. Исто така треба да се разбере дека со само-третман, вие само може да се ослободат нервозни очи симптоматски, но не елиминирање на болеста во коренот.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од основната причина. Сепак, можно е да се идентификуваат заеднички клинички знаци кои се присутни кога се јавува иритација на очите:

Во некои случаи, белите дамки можат да се појават на рожницата, може да се повлечат трепките.

Ако овој симптом се должи на алергии, ринитис , слаба температура и главоболка може да се приклучат на целокупната клиничка слика.

Во случај кога причината за овој симптом е не-офталмолошка болест, следните симптоми може да бидат присутни во клиничката слика:

 • висок крвен притисок (со хипертензија);
 • оток на нозе, жед, губење на тежината и општо влошување на здравјето (со етиологија на дијабетична природа);
 • абнормалности во гастроинтестиналниот тракт ( гадење , повраќање , промени во конзистентноста и зачестеноста на столицата, абдоминална болка );
 • ниска одделна телесна температура;
 • главоболки и вртоглавица;
 • губење на телесната тежина или, напротив, зголемување на телесната тежина без очигледна причина;
 • течење на носот , осип на кожата (со алергии).

Без разлика на тоа колку е недвосмислена клиничката слика, треба да се консултира лекар со првите симптоми и да не се вклучи во третманот независно по сопствена дискреција.

Дијагностика

Во овој случај, примарниот преглед го спроведува офталмолог , меѓутоа може дополнително да се побара консултација со специјалист за заразни болести , алерголог , ендокринолог и гастроентеролог .

Алергиски тест на кожата

Првично, се врши физички преглед врз основа на резултатите од кои се утврдуваат понатамошни дијагностички мерки, кои може да вклучуваат:

 • земање на крв за општа клиничка студија;
 • алергиски тестови;
 • бактериолошка анализа на стружење на очните капаци;
 • микроскопска анализа на трепките.

Во зависност од тековната клиничка слика, дијагностичката програма може да се прилагоди.

Третман

Што да се стори и како да се елиминира основната болест, лекарот може да каже само откако ќе ја утврди етиологијата. Така, следи дека програмата за лекување ќе зависи само од основната причина. Симптоматскиот третман може да вклучува:

 • антихистаминици ако алергијата е причина;
 • локални лекови - маст за чешање во очите, капки;
 • билни лушпа;
 • земајќи антибактериски и антифунгални лекови.

Во некои случаи, конзервативниот третман нема смисла, пациентот бара операција (за глауком или катаракта).

Третманот со народни лекови е можен, но само за одредени болести, затоа овој метод на терапија треба да се координира со докторот. Треба да се напомене дека за време на бременоста, на народните лекови им се дава приоритет, бидејќи земањето лекови треба да се минимизира или целосно да се исклучи.

Прогнозата ќе зависи од коренот. Не постојат специфични методи за превенција, неопходно е да се следат препораките за спречување на овие болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Чешање во очите" е забележано кај заболувања:

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...

Поллинозата е вид на алергиска болест, која популарно се нарекува "поленска треска". Клиничката слика се појавува, најчесто, во периодот на цветни грмушки и други растенија. Болеста нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените што живеат во градот се манифестираат многу почесто. Ако третманот не се започне навремено, алергии може да се развијат во бронхијална астма.

...

Pterygium е патолошка состојба во која конјуктивата на очите почнува да расте во рожницата. Ова може да се случи на која било возраст, но најчесто се јавува кај постари лица. Оваа болест главно ги погодува луѓето што живеат на север или југ од југ. Како и оние чии очи често се изложени на надворешни стимули, како што се прашина, песок, ветер или хемикалии. Со текот на времето, pterygium напредува.

...

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.