Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срамежлива скалпа

Скалпот чешање манифестира како карактеристична сензација, во која постои постојана или периодична желба да ја изгребат кожата. Овој симптом може да биде симптом на одредени болести, но најчесто зборуваме за следниве видови лезии:

  • Педикулоза (т.е. вошки). Пренесувањето на воште се јавува како резултат на близок контакт од едно лице до друго, главно болеста е детектирана кај деца во групи на деца. Главата јадеж делува како главен симптом, тој е надополнет со појавата на гребење на кожата, како и таква карактеристична особина како белузлава формација (јајца) приложена од паразити на основата на косата, со текот на времето тие стануваат се повеќе и повеќе.
  • Себореја или себореичен дерматитис. Оваа болест не влијае само на скалпот, туку и на лицето и деколтето. Себорејата е предизвикана од нарушување на функционалната активност својствена на лојните жлезди, што е придружено со зголемена секреција на себум. Чешање на кожата е исто така придружена со првут, а акните се појавуваат на кожата и во други делови на лезијата. Како по правило, оваа болест се јавува во однос на позадината на актуелните заболувања на гастроинтестиналниот тракт, поради стрес и бројни други причини.
  • Првут Првутот е придружен со појава на карактеристични бели скали, тие се појавуваат како резултат на изменетата состојба на главата, главно како резултат на премногу интензивен раст на одредена габична култура (иако не се исклучуваат други фактори, чиј ефект доведува до сличен резултат). Покрај белите лушпи, пациентите исто така развиваат чешање кое ја придружува таквата состојба на скалпот.
  • Дерматофитози . Особено, зборуваме за таква болест како рингворм, таа е најчесто откриена кај децата. Лишување - габични и заразни болести, како услов за инфекција, тие сметаат дека претходниот контакт со животните со него. Инфекцијата е дозволена и во услови на контакт со други деца.
  • Сува кожа. Поради сува кожа, чешање на чешање исто така ја надополнува целокупната слика за нејзината состојба. За сува скалпа, се препорачува да се користат специјални производи за навлажнување на скалпот, за навлажнување на кожата на телото, соодветно, се користат и други производи со сличен ефект.

Сподели го овој напис:

"Несреќен скалп" се забележува кај заболувања:

Алопеција кај деца е болест која се карактеризира со комплетна губење на косата или значително чистење на скалпот. Често заедно со овој процес, детето има губење на трепките и косата за веѓите. Вродената алопеција кај децата е исклучително ретка, но со навремена дијагноза и интегриран пристап кон третман може да се елиминира ќелавоста.

...

Педикулозата, која традиционално се сфаќа како вошки, е прилично честа болест (особено кај децата), чија особина е паразитско оштетување на кожата и косата. Педикулозата, чии симптоми може да се манифестираат не само во областа на главата, исто така може да биде пубична или одделение, а во некои случаи се мешаат поради истовремениот пораз на наведените форми на болеста.

...

Првутот подразбира таков синдром, чии манифестации се состојат во зголемување на стапката на ексфолијација на лушпести честички од кожата во одреден временски период. Првутот, чии симптоми се состојат од појава на карактеристични бели скали на скалпот во комбинација со чешање, е прилично честа болест, која, и покрај сопствената здравствена безбедност, делува како причина за сериозни непријатности и влошување на квалитетот на животот.

...

Псоријазата (исто така позната како лиснато лишување) е не-инфективна хронична и често рекурентна кожна болест. Псоријазата, чија симптоми ја детерминираат тенденцијата за оштетување на периартикуларните ткива, се манифестира во форма на лушпести папули, а исто така вреди да се напомене дека оваа болест е една од најчестите кожни лезии кои се јавуваат на која било возраст.

...

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.