Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чешање на нерви

Чешањето на непцата е знак на одредена болест на усната шуплина или реакција на алергиски фактор. Треба да се забележи дека кај дете под две години, чешање на непцата, во повеќето случаи, е последица на природниот физиолошки процес на почечење. Меѓутоа, ако постојат дополнителни симптоми, треба да се консултирате со вашиот педијатар за совет.

Само докторот може да ги спроведе потребните дијагностички процедури за да ја утврди точната причина зошто непцата се чешаат. Независно споредете ги причините и третманот не треба да биде, бидејќи ова може да доведе до сериозни компликации.

Етиологија

Причината зошто непцата се изгребани кај возрасни или кај дете може да бидат директно заболувања на забите и етиолошки фактори од трети страни.

Првата група треба да содржи:

Непцата се изгребани кај возрасно лице или кај дете во следниве случаи:

 • како последици по стоматолошки процедури;
 • во случај на непридржување кон орална хигиена;
 • со прекумерна потрошувачка на зачинета храна;
 • кога користите несоодветна паста за заби или премногу груба четка за заби;
 • недостаток на витамини во телото;
 • како алергиска реакција на воспоставени стоматолошки системи (протези, пломби);
 • нарушен метаболизам;
 • со настинки - ретки, но сепак се јавуваат;
 • период на почеток на бебето.
Причини за губење на џвакање

За да се утврди етиолошката природа на таквата клиничка манифестација може да биде само доктор. Врз основа на ова, ќе бидат избрани следните тактики за третман, доколку е потребно.

Симптоматологија

Вообичаени знаци кои го придружуваат чешањето во непцата вклучуваат:

 • непријатност при јадење или пиење течност;
 • оток на лигавицата;
 • крв додека четкање на забите;
 • лош здив ;
 • остра реакција на забот на ладна и топла храна.

Дополнителни клинички манифестации ќе зависат од тоа што точно го предизвика овој патолошки процес.

Значи, во случај на забни заболувања, вклучувајќи ги и оние со инфективна природа, такви симптоми може да бидат присутни:

 • чирови може да се формираат на оралната слузница, што предизвикува непријатност за некое лице додека јаде и разговара. Улкусите може да станат бели со цут, ткивото околу него отекува и зацврстува;
 • зашеметеност на забите, крварење;
 • забоболка , природата и интензитетот на манифестацијата ќе зависи од основната болест;
 • оток или задуеност на непцата;
 • бела плоча на јазикот ;
 • гребење на непцата меѓу забите, кои ќе зборуваат за гингивит;
 • чешање во непцата може да бидат присутни дури и при мирување.

Ако гума за џвакање е многу чеша меѓу забите на детето, тоа може да укаже на тоа дека неговите заби се сече. Во овој случај, може да се појават следниве симптоми:

Како по правило, ваквата интензивна клиничка слика е присутна само во раните фази на овој физиолошки процес, но треба да се има на ум дека телото на секое дете е индивидуално.

Дијагностика

Прво, пациентот го испитува стоматолог . Ако се сомневате дека имате не-тромбозна болест, можеби ќе треба да се консултирате со алергија , имунолог и педијатар .

Дијагностичките мерки вклучуваат:

 • физичко испитување на усната шуплина и собирање на лична историја;
 • стружење од оралната лигавица за микроскопско испитување;
 • ортопантомограм;
 • периодонограм.

Спроведувањето на неопходните дијагностички мерки овозможува да се утврди што предизвикува непцата да ја чешаат и, преку кои терапевтски мерки, овој патолошки процес може да се отстрани.

Третман

Третманот може да се базира на двете конзервативни методи и може да вклучи оперативна интервенција, доколку е потребно извлекување на забите или неправилни протези.

Лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • антивирусна;
 • антисептици;
 • антиинфламаторно;
 • антихистаминици;
 • седативи.
Седативи

Покрај оралните лекови, може да се препишат и локални агенси за ублажување на акутните симптоми, особено ако желбата за гребење на непцата се јавува кај дете.

Не е исклучок, во овој случај, употребата на традиционалната медицина, но само по консултација со вашиот лекар. Можете да ги користите decoctions врз основа на такви билки за испирање на устата:

 • камилица;
 • еукалиптус;
 • мудрец

Истите алатки може да се искористат за спречување на забни заболувања.

Превенција

Како превентивна мерка, треба да ги следите овие правила:

 • врши темелна орална хигиена;
 • ги третираат сите стоматолошки заболувања, ги спречуваат да станат хронични;
 • посетете го стоматологот како профилакса барем еднаш на секои шест месеци.

Покрај тоа, треба да се запамети дека само-третманот може да предизвика транзиција на болеста во потешка фаза, така што треба да побарате помош од лекар.

Сподели го овој напис:

"Чешање на непцата" се забележува кај заболувања:

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума за џвакање, која е во директен контакт со вратот на забот и гингивалните папили, лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Периодонталната болест е не-воспалителна болест во која се јавува ресорпција околу забите на коскеното ткиво. Поради оваа причина, забите на коската како да се туркаат, стекнувајќи, со тоа, мобилност. Текот на болеста, пародонтална болест, чии симптоми се, всушност, невидливи, е безболна. Главниот сигнал за вознемиреност е зголемената реакција која се јавува кога хемиските и топлотните стимули дејствуваат на површината на вратот на забите, што е важно при јадење.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.