Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Заборавка

Заборавната главоболка е симптом кој барем еднаш во животот го загрижува секој човек, без оглед на возрасната категорија и полот, што е често случај кај деца и жени во периодот на раѓање.

Постојат голем број на предиспонирачки фактори за појава на таква манифестација. Тие можат да бидат и забни заболувања и патологии кои не се поврзани со оштетување на забите себе.

Денес, многу начини се развиени отколку да се отстранат и како да се ослободат од забоболка. Ова може да се постигне со помош на лекови или со користење на традиционални рецепти за лекови.

Етиологија

Главниот фактор во појавата на забоболка е формирањето на воспаление, кое првенствено е изразено во едем. Секој заб се наоѓа во посебна дупка, односно цврста тупаница, која формира коска. Кога ќе се појави едем, нервот е компресиран. Наспроти ова, луѓето честопати чувствуваат остра забоболка , наместо да лелекаат.

Други заеднички извори на овој симптом се:

 • кариес , кој во тежината може да биде од површински до длабок. Наспроти позадината на таквата патологија, постои повреда на структурата на емајлот и дентинот;
 • флукс - е последица на доцниот третман на кариес или пулпит;
 • пулпитис е лезија на меко ткиво со патогени бактерии кои се наоѓаат во забот;
 • Преосетливост - болка се изразува кога ефектот врз забите на слатки или кисели, ладни или топли стимули;
 • пополнување на заби;
 • екстракција на заби;
 • алвеолитис;
 • периодонтитис;
 • периодонтитис ;
 • нецелосна екстракција на заби;
 • дефекти на забната глеѓ;
 • контузија, дислокација, фрактура или друга траума на забот.
Причини за забоболка

Често забоболка се јавува за време на бременоста. Во такви случаи, експресијата на сличен симптом е предизвикана од:

 • недостаток на калциум и компоненти неопходни за телото;
 • развојот на кариес и стоматолошки заболувања предизвикани од претходниот фактор;
 • непочитување на правилата за орална хигиена.

Исто така, постои листа на извори на акутна забоболка, а не поврзани со стоматолошки заболувања. Меѓу нив се:

Симптоматологија

Бидејќи забоболка е почесто манифестација на болеста, природно е дека тоа нема да биде единствената надворешна манифестација. Така, може да биде проследен со симптоми како што се:

 • интензивна главоболка;
 • зголемување на телесната температура;
 • нарушување на спиењето;
 • навредлив мирис од устата ;
 • бели, сиви или црни дамки на забите;
 • ширење на болка во вратот и увото;
 • оток и промена на бојата на непцата;
 • оток на лицето;
 • зголемени регионални лимфни јазли;
 • летаргија;
 • зголемена подложност на гласни звуци;
 • намалена острина на слухот;
 • течење на носот;
 • тешка кашлица ;
 • воспалено грло ;
 • болка во градите која се протега на левото рамо и на раката.

Дијагностика

Следниве дијагностички методи се користат за утврдување на причините за забоболка:

 • детално истражување на присуството и степенот на интензитет на симптоми;
 • проучување на историјата на болеста и историја на животот на пациентот;
 • темелна инспекција;
 • Х-зраци и други инструментални техники.

Лечење со лекови

Развиени се разновидни лекови кои можат да ја ублажат забоболка, меѓутоа, ако се појави симптом, најдобро е да одите во посета на стоматологот. Ако поради некоја причина ова не е можно да се спроведе, можете да користите апчиња за забоболка. Но, пред да ги користите, исплакнете ја устата и користете забен конец - можеби причината е банално заглавено парче храна.

Ако по такви настани симптомот не исчезне и не го намали интензитетот на нејзината манифестација, можете да употребувате лекови против болки за забоболка, кои се користат дома. Сепак, вреди да се земе предвид дека секој од нив има индивидуална доза и контраиндикации.

"Analgin" се користи за забоболка по секој оброк, една таблета три пати на ден. Максималната дневна доза е шест таблети. Овој лек е контраиндициран кај:

Лекот "аналгин"
 • индивидуална нетолеранција на таква супстанција;
 • бронхоспазми ;
 • бронхијална астма ;
 • крвни нарушувања;
 • бременост;
 • доење бебе;
 • дисфункција на бубрезите или црниот дроб.

"Ибупрофен" за забоболка е ефикасен во дози слични на претходниот лек. Контраиндикации вклучуваат:

"Парацетамол" се зема по оброците, до четири пати на ден, но не повеќе од осум таблети. Забрането е да се земе оваа дрога за забоболка во услови како што се:

 • алкохолизам;
 • алергија;
 • период на раѓање;
 • значително оштетување на бубрезите или црниот дроб.

Заболената "цитрамон" се зема на таблета четири пати на ден. Таквата медицинска супстанца е комбиниран агенс и содржи аспирин, кофеин и парацетамол. Од ова произлегува дека контраиндикациите ќе бидат слични на "Парацетамол" и "Ибупрофен".

"Кетани" се користат за забоболка по секоја употреба на храна, но не повеќе од четири таблети дневно. Таквиот лек има силен аналгетски ефект, кој во случај на надминување на дозата, доведува до појава на несакани ефекти. Во такви случаи не може да се земе како "ибупрофен".

"Мама" е брз и сигурен лек кој ќе се ослободи од тешка забоболка, вклучувајќи невралгија која се појавила во позадина на невралгија . Единствената контраиндикација е периодот на бременост.

"Нурофен" не само што ќе ја ослободи од интензивната забоболка, туку и ќе ја олеснува одговорноста и воспалението од непцата. Дневната стапка и комплетната листа на контраиндикации за употреба се дадени во упатствата за употреба. Меѓутоа, главните забрани вклучуваат:

"Нимесил" е ефикасен против забоболка во случај на воспаление на меките ткива на органот. Правилата за прием и ограничувањата се во согласност со "Ибупрофен".

"Кеторол" е многу силен лек за забоболка, поради што е дозволено да пијат не повеќе од три таблети дневно. За да се постигне брз ефект, вреди да се пие таков лек со голема количина на течност.

"Spazmalgon" може да помогне во забоболка само со синдром на неинтензивна болка. Можете да земете до шест таблети на ден. Главни контраиндикации:

Се верува дека "No-Shpa" може да помогне во забоболка. Сепак, ова не е сосема точно. Таквата супстанца ќе биде ефикасна само во оние случаи кога причината за забоболка е мигрена, а самата болка не е многу изразена.

Покрај тоа, да се ослободи од овој симптом не само со помош на апчиња. Забоната исто така им помага на гелови со ефект на замрзнување. Меѓу нив се:

 • Kamistad;
 • "Дентол";
 • Metrogil.
Гел за забоболка

Често се користат забни заболувања со антибиотици. Нивната употреба е оправдана само во некои случаи - кога патогените микроорганизми станаа причина за главниот симптом. Вреди да се напомене дека само лекарите можат да препишат такви лекови.

Постојат неколку лекови за забоболка кои се наменети за деца. Тие вклучуваат:

 • "Spazmalgon";
 • Ибупрофен;
 • "Парацетамол".

Бидејќи појавата на таков симптом нема возрасни и родни ограничувања, сосема е логично да се праша - што може да биде бремена или како да се смири забоболка за време на периодот на бременост? Во таква животна фаза, претставниците на послаб пол не се препорачуваат да земаат лекови, имено лекови против болки. Во такви случаи, народни лекови за забоболка ќе помогнат. Меѓутоа, ако болката е толку интензивна што не може да се толерира, забоболка за време на бременоста може да се отстрани со помош на ибупрофен, аналгин, спасмалгона или но-шип.

Терапија народни лекови

А достоен алтернатива на апчиња за заби е рецептите за алтернативна медицина. Нивните позитивни квалитети лежат во фактот дека практично немаат контраиндикации, освен индивидуалната нетолеранција. Сепак, и покрај тоа, пред да се лечи забоболка кај деца или бремени жени најдобро е да се консултирате со вашиот лекар.

Народни лекови за забоболка вклучуваат употреба на:

 • коренов хан;
 • алкохол тинктура врз основа на прополис;
 • мудрец и каранфилче;
 • свеж компир;
 • јаболков оцет;
 • краставица;
 • гуава лисја;
 • пченица микроб;
 • екстракт од ванила.

Добро докажан метод, како што е испирање на сода со забоболка.

Постојат неколку поретки начини за да се спречи забоболка, но тоа не значи дека тие не се ефикасни. Меѓу нив се:

 • апликација за мраз;
 • компресира од маснотии;
 • црн леб трошка полнење;
 • испирање со водка;
 • Акупресура - на долната вилица на дел од забот на пациентот, на храмовите или на образот над забот на пациентот.

Меѓу сите различни апчиња за забоболка и други средства за отстранување на таков симптом, не е неопходно да се само-лекува, тоа може дополнително да го влоши изразот на болка. Она што помага за забоболка може да се реши само од лекарот што посетува.

Превенција

За да се спречи почетокот на главниот симптом, мора да следите неколку правила:

 • води здрав начин на живот;
 • одбиваат да примаат претерано топли или ладни пијалоци и садови;
 • редовно и внимателно следете ги правилата за хигиена за усната шуплина;
 • навремено лекуваат оние болести кои можат да доведат до забоболка.

Покрај тоа, многу е важно да се провери на стоматолог на секои шест месеци.

Сподели го овој напис:

"Забоболка" е забележана кај заболувања:

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...

Аденција е болест која е дефект во стоматолошките единици, што резултира со нивно делумно или целосно отсуство. Оваа болест може да се дијагностицира кај возрасни и деца. Бидејќи таквото отстапување е примарно и секундарно, природно е причините во секој конкретен случај да се разликуваат. Постојат многу предиспонирачки фактори, кои се движат од смртта на забите на забите и завршуваат со широк спектар на стоматолошки патологии.

...

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

...

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...

Дислокација на забот - поместување на стоматолошката единица како резултат на механички оштетувања, што доведува до поместување на забот од алвеоларната дупка и оштетување на сврзното ткиво. Овој вид нарушување на интегритетот на зглобот не може да се појави поради внатрешни патолошки процеси: главната причина е само надворешно оштетување.

...

Вообичаениот течење на носот може да се развие во покомплексен вид на болести за краток период, но луѓето се навикнати да не даваат соодветно внимание на ваквите проблеми. "Тоа ќе помине само по себе, јас сум само крвав со мојот нос!" - скоро сите луѓе мислат така. И само кога се јавува компликација на назалното дишење или назална конгестија, луѓето брзаат во клиниката за да ги избегнат овие симптоми.

...

Ганглионевритис е воспаление на нервниот јазол на симпатичкиот нервен систем, проследен со оштетување на нервните процеси. Основната причина за оваа болест е појавата во телото на инфективниот процес и во акутна и хронична форма. Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори.

...

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...

Хиперестезијата (синхрониска хиперсензитивност) може да укаже на зголемена ментална ексцитабилност или прекумерна подложност на кожата, барем - заби, дел од главата, на надворешни стимули. Патологијата може да се развие кај возрасни и деца.

...

Длабокиот кариес е честа болест на забите која се развива како резултат на емајл деминерализација предизвикана од активноста на патогени микроорганизми. Овој патолошки процес влијае на сите тврди структури на забите. Околу 90% од луѓето се соочуваат со болеста. Тоа може да влијае на пациенти од различни возрасни категории.

...

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

...

Циста на заби е тумор кој личи на капсула во облик и е локализиран во коскеното ткиво на вилицата, главно во регионот на врвот на коренскиот канал на погодениот заб. Циста на заб, чии симптоми во повеќето случаи се манифестираат само во рамките на доцната фаза на оваа патологија, како што е наведено со одредени класификации, е неразделно поврзана со грануломот, што, пак, дејствува како претходен процес.

...

Неуромата на аудитивниот нерв е бенигнен тумор кој е локализиран во клетките на Шван во осмиот пара кранијални нерви. Оваа неоплазма може да се развие во текот на неколку години, а симптомите во првите фази практично не се манифестираат, па затоа е прилично тешко да се открие патологијата: треба да знаете каде да гледате, бидејќи неговиот дијаметар е од два сантиметри до четири или пет. Дијагностициран со помош на електромагнетно истражување.

...

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...

Периодонтитисот е една од најчестите болести пронајдени во областа на стоматологијата. Периодонтитисот, чии симптоми се карактеризираат со воспаление на непцата, поминувајќи до останатите ткива, фиксирање на забите и нивното опкружување, во крајна линија доведува до уништување на периодонталниот спој, како и уништување на интервалеларната септа и, како резултат на тоа, губење на забите.

...

Периодонталната болест е не-воспалителна болест во која се јавува ресорпција околу забите на коскеното ткиво. Поради оваа причина, забите на коската како да се туркаат, стекнувајќи, со тоа, мобилност. Текот на болеста, пародонтална болест, чии симптоми се, всушност, невидливи, е безболна. Главниот сигнал за вознемиреност е зголемената реакција која се јавува кога хемиските и топлотните стимули дејствуваат на површината на вратот на забите, што е важно при јадење.

...

Периодонтитисот е честа болест која влијае на сврзното ткиво лоцирано помеѓу коската на дупката и цементот на коренот на забот. Медицинската литература исто така го користи терминот "апикален периодонтитис". Таквата болест може да почне да напредува и кај возрасното и кај детето.

...

Флукс на гума за џвакање е популарно име за патологијата на периотитот. Овој термин во медицинската пракса значи воспаление на перистоумот. Многу луѓе се убедени дека периоститисот се развива само во коските на вилицата, иако патологијата всушност може да се појави во различни коски на телото. Затоа, за да не се збуни, воспалението на перистоумот во вилицата се нарекува флукс на гума за џвакање. Оваа болест се карактеризира со појава на грутка на гума за џвакање, која се наоѓа во коренот на заболениот заб. Оваа грутка е болна, бидејќи содржи гној што го уништува ткивото и предизвикува воспаление.

...

Површинскиот кариес е болест, како резултат на прогресијата на која се јавува бавна ресорпција на тврди забни ткива, со дефект локализиран во рамките на емајлот. Главната причина за прогресијата на болеста е влијанието врз ткивото на патогените микроорганизми. Првиот знак на површна кариес е болка која брзо се меша, што се забележува при механичка, хемиска или топлинска иритација на погодениот заб.

...

Полиодонтиката (сингл суперкомплетети заби, хипердонтија) делува како еден од видовите аномалии во бројот на стоматолошки единици, што се карактеризира со зголемување на нивниот број. Присуството на дополнителни заби при целосно игнорирање на проблемот доведува до формирање на многу непријатни последици.

...

Пульпит представляет собой воспаление, возникающее в нервно-сосудистом пучке зуба, который достаточно часто определяют не иначе как нерв. Пульпит, симптомы которого заключаются в сильнейшей боли (прерывающейся или непрерывной), по своей сути является следствием ранее запущенного пациентом кариеса. Именно после него больной зуб разрушается настолько сильно, что инфекция свободно попадает в самый корень зуба, поражая нерв.

...

Рак языка – злокачественное новообразование, сформировавшееся из клеток эпителия, расположенных на языке. Такой вид онкологии встречается крайне редко и поражает преимущественно представителей мужского пола. Средний возраст пострадавших составляет шестьдесят лет. По месту локализации наиболее часто образуется на боковой поверхности или средней части языка, немного реже встречается на корне, спинке и кончике языка. Обнаружить опухоль достаточно легко, поскольку образуется на видимых частях данного органа.

...

Свищ на десне – патологическое образование, а точнее, небольшой ход, проходящий через десну и соединяющийся с непосредственным очагом поражения, который преимущественно локализуется на корне больного зуба. Как правило, такое отверстие можно увидеть в месте проекции верхушки зуба. На самом деле причин для формирования свища на десне достаточно много. Также стоит отметить тот факт, что образоваться он может у абсолютно любого человека, вне зависимости от его возраста и половой принадлежности. Нередко можно выявить свищ на десне у ребёнка. Данная патология требует своевременной диагностики и полноценного лечения.

...

Синусит – это заболевание, характеризуемое острым либо хроническим воспалением, сосредотачиваемым в области синусов (околоносовых пазух), что, собственно, и определяет его название. Синусит, симптомы которого мы рассмотрим несколько ниже, преимущественно развивается на фоне обыкновенной вирусной или бактериальной инфекции, а также аллергии и, в некоторых случаях – на фоне микроплазменной или грибковой инфекции.

...

Тендинит — это острое воспалительное поражение сухожилия или мышечных структур. Патологический процесс может поразить любое сухожилие или мышцу. Но чаще всего недуг диагностируется в области крупных суставов. По статистике, болезни больше подвержены мужчины. Чаще всего, недуг является следствием регулярной чрезмерной физической нагрузки или спортивной травмы. Ограничений, касаемо возраста, нет. Тендинит может спровоцировать другие, более сложные недуги.

...

Фиссурный кариес – недуг, который поражает анатомические углубления, расположенные на жевательной поверхности зуба. Также их именуют фиссурами. Наиболее часто с этим недугом сталкиваются люди, у которых данные бороздки настолько глубокие, что тщательная чистка зубов не помогает полноценно удалить из них налёт.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.