Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стерин гори

Горењето зад градната коска е знак на одреден патолошки процес, кој се карактеризира со чувство на непријатност, понекогаш болка во градите. И покрај локализацијата на симптомите, тоа не е секогаш знак за кардиоваскуларни заболувања.

За да се утврди етиологијата на овој симптом и да се пропише правилен третман може да биде само лекар по неопходните дијагностички процедури и конечна дијагноза.

Етиологија

Горењето зад градната коска може да се должи на следниве етиолошки фактори:

 • болести на кардиоваскуларниот систем - ангина , миокарден инфаркт ;
 • гастроентеролошки болести;
 • остеохондроза ;
 • болести на респираторниот систем;
 • прекумерна вежба;
 • силен психо-емоционален шок, постојана нервна пречка;
 • онколошки процеси;
 • повреди на градите и 'рбетот.

Точно одредување на причината за оваа манифестација може да биде само лекар по дијагноза. Самотревувањето е силно обесхрабрено, бидејќи е оптоварено со сериозни компликации.

Симптоматологија

Во овој случај, невозможно е да се изолира општата клиничка слика, бидејќи тоа е симптом на неспецифичен карактер.

Стернумната болка со локализација во средината може да биде знак на болести на горниот респираторен тракт. Во овој случај, грипот и акутната респираторна инфекција исто така не се исклучуваат. Може да се појават следните клинички манифестации:

Сепак, неопходно е да се разбере дека овие клинички манифестации може да бидат знак на патолошки процес од друга природа, па затоа е неопходно да се консултира лекар за медицинска помош и да не се третира самостојно.

Горењето зад градната коска во левата страна може да биде знак на болест како што е "напорната ангина", која се карактеризира со следната клиничка слика:

 • чувство на притисок, тежина и затегнатост во градите;
 • болката е локализирана на левата страна, може да се даде на површината на лопата, понекогаш во левата рака до врвовите на прстите, може да се зголеми со длабоко дишење;
 • нестабилен крвен притисок;
 • брз пулс ;
 • зголемено ладно потење ;
 • кашлица;
 • промената на положбата на телото не го намалува интензитетот на болката.
Симптоми на ангина стрес

Исто така не е исклучок манифестацијата на овој симптом во миокарден инфаркт. Горењето и болката зад градната коска во овој случај може да се надополнат со следнава клиничка слика:

 • нарушување на срцевиот ритам;
 • вртоглавица ;
 • висок крвен притисок ;
 • силна болка во срцето , која може да се манифестира како за време на вежбање, така и во мирување. Посебна карактеристика е тоа што болката не исчезнува по земањето на нитроглицерин;
 • болката дава во левото рамо сечило и рака;
 • ладно потење;
 • скратен здив.

Во некои случаи, чувството на печење зад градната коска може да биде знак на клиничката слика на миокардитис, која се карактеризира со следните манифестации:

Треба да се забележи дека со оваа болест клиничката слика се појавува периодично, а во почетната фаза на развој симптомите може да бидат целосно отсутни. Како што патолошкиот процес се влошува, интензитетот на симптомите станува поизразен.

Појавата на таков симптом кај некои гастроентеролошки болести не е исклучена. Во такви случаи, пациентите може да се жалат на:

 • болка во стомакот , која може да се влоши после јадење или, обратно, за време на постот (таканаречените " гладни болки ");
 • влошување или комплетен недостаток на апетит, наспроти позадината на која може да има остра губење на тежината;
 • промена на фреквенцијата и конзистентноста на столицата;
 • присуство на патолошки нечистотии во изметот - крв, слуз, гној;
 • диспептични симптоми - металоиди , тресење со непријатен мирис;
 • надуеност, татнеж во стомакот ;
 • непријатен вкус во устата ;
 • ниска одделна телесна температура (во некои случаи).

Кај остеохондрозата, горењето и болката во градите може да се карактеризираат со следниве симптоми:

 • чувството на горење зад градната коска може да биде придружено со болки кои се отежнуваат со физички напор, физичка активност;
 • вратот криза ;
 • вртоглавица;
 • главоболки, без очигледна причина;
 • замор, замор;
 • болка во вратот и вратот;
 • вкочанетост на екстремитетите , чувство на студ во прстите и прстите;
 • тешкотии во дишењето, чувство на тежина во градите;
 • болка може да се даде под лопати;
 • нарушувања на функционирањето на дигестивниот тракт - пореметувања на дијареа, надуеност, гадење , губење на апетитот.

Бидејќи патолошкиот процес го влошува, горењето и болката во градите може да го наруши пациентот дури и при мирување, затоа, при првите знаци на болест, веднаш треба да побара лекарска помош.

Спинална остеохондроза

Ако појавата на таков симптом е предизвикана од онколошки процес, тогаш може да се појават следниве симптоми:

 • отежнато дишење, чувство на туѓо тело во грлото;
 • општо влошување на здравјето;
 • слабост, намалени перформанси;
 • раздразливост ;
 • главоболки;
 • досадна, притискање на болка во градите, која постепено се зголемува;
 • губење на телесната тежина , без очигледна причина;
 • испуштање од брадавиците на млечните жлезди;
 • зголемување на една града, болка при палпација;
 • кај жените - повреда на менструалниот циклус .

Треба да се напомене дека ова е само приближна клиничка слика, симптомите на онколошкиот процес ќе зависат од основната причина и локализацијата на патолошкиот процес.

Дијагностика

Горењето зад градната коска, во повеќето случаи, е знак на сериозен патолошки процес, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

Пред сè, лекарот спроведува темелно објективен преглед на пациентот со појаснување на клиничката слика, анамнеза на болеста и живот. За точна дијагноза може да се назначат такви лабораториски и инструментални испитувања:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • тест за тумор маркери;
 • хормонални студии;
 • градна радиографија;
 • Ултразвук на градниот кош;
 • гастроентеролошки студии.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди основната причина и да утврди понатамошни тактики на лекување.

Третман

Што да правиме со овој симптом може да се каже само по лекар по дијагноза. Во овој случај, невозможно е да се издвои општа програма за лекување, бидејќи тоа е симптом на неспецифична природа, затоа основната терапија ќе зависи од основната болест. Во некои случаи, конзервативната терапија е неефикасна и се индицира хируршка интервенција. Не постојат специфични превентивни методи.

Сподели го овој напис:

"Горење во градите" се забележува кај заболувања:

Бактерискиот бронхитис е воспаление на долниот респираторен тракт и мукозната мембрана предизвикана од патолошки микроорганизми. Главните бактерии кои ја предизвикуваат болеста се: стафилокок, пневмокок, стрептокок, голема кашлица или хемофилус бацил. Овој тип на болест не може да биде примарен, но секогаш се случува против позадината на вирусот (всушност, тоа е неговата комплицирана форма). Оваа болест никогаш веднаш не влијае на бронхијалното ткиво. Во раните фази, инфекцијата се шири во горниот респираторен тракт, како што се назофаринксот, трахеата и крајниците. Како што се развива нарушувањето, процесот на болеста продира низ долните делови, а со тоа влијае и на бронхиите. Оваа форма на болеста е многу честа кај децата.

...

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...

Хернија на хранопроводот, која исто така е честопати дефинирана како хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата (или АМЛ), е болест со карактеристично поместување на органот лоциран во абдоминалната празнина во градите шуплина преку езофагеалниот отвор кој се наоѓа во дијафрагмата. Хернијата на хранопроводот, чии симптоми имаат изразени клинички манифестации, исто така е поврзана со спецификите на сопствената формација, која го одредува својот вроден или стекнат карактер, но хернијата може да се појави како резултат на повеќе причини.

...

Дијафрагмалната хернија се развива кога се појавува патолошко отварање во анатомската преграда која ги поврзува двата дела (торакална и абдоминална), преку која органите на торакалниот дел влегуваат во абдоминалниот дел и обратно. Во средината, дијафрагмата се состои од сврзно ткиво, и вообичаено е да се формира дефект наречен дијафрагмална хернија.

...

Горушица - чувство на печење во градите, кое е придружено со непријатност од различни степени на манифестација, и е еден од главните симптоми на гастроинтестинални заболувања. Често се појавува веднаш или во рок од еден час по јадење храна. Најчестите причини за изразување на такво чувство се прејадување или јадење премногу жешко оброк. Таквото нарушување може да се случи дури и кај луѓе кои никогаш не страдале од горушица. Оваа група вклучува бремени жени. Лекарите велат дека од четворица бремени жени, три ќе покажат знаци на горушица.

...

Циста на белите дробови е празнина која се наоѓа во десниот или левиот лобус на овој орган. Секој човек може да ја развие болеста, без оглед на полот и возраста. Болеста може да биде и вродена и стекната, а тоа значи дека причините за појавата ќе бидат различни. Втората категорија на болеста може да биде заразна и неинфективна.

...

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...

Срцевиот напад е една од најчестите причини за смрт кај мажите и жените. Срцевиот напад е сериозно оштетување на циркулацијата на крвта, со развој на последователната некротизација во миокардскиот слој на срцето. Оваа патологија може да има фулминантен курс - кога, од времето кога ќе се појават првите симптоми, смртта се јавува за неколку минути.

...

Золингер-Елисон (Zollinger-Ellison) синдром е прилично ретка гастроентеролошка болест која се јавува кај четири лица до еден милион луѓе. Главната ризична група е на работоспособна возраст. Во моментов, причините за неоплазмите за гастрин, кои често имаат бениген тек, не се утврдени. Сепак, лекарите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори.

...

Ангина пекторис е една од најчестите форми на коронарна артериска болест - коронарна срцева болест, која се заснова на нарушување кое се појавило во позадина на атеросклероза, а нејзиниот тек, пак, изложува коронарни артерии. Ангина пекторис, чии симптоми се состојат првенствено во појавата на недостаток на здив и болка во срцето, често се дефинира како "ангина пекторис" поради специфични симптоми.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.