Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење во вагината

Горењето во вагината е чест симптом со кој се соочуваат двете млади девојки и жени на возраст над 40 години. Важно е да се разбере дека чешањето и палењето во вагината е прв знак за прогресијата на патологијата. Затоа, ако чувството на печење во вагината не оди со редовна хигиена, мора да претпоставиме дека жената има една од гинеколошките болести кои можат да предизвикаат такви симптоми, тогаш таа треба да се консултира со доктор. Самотретувањето може да доведе до влошување - до појава на рани површини, кои подоцна може да се инфицираат, како и прогресија на основната патологија што го предизвика овој симптом.

Причини

Постојат многу болести кои можат да предизвикаат жена да има чувство на печење во вагината. Главната причина - кандидијаза или дрозд во фолк.

Секоја жена знае што најверојатно знае дека дрозд, бидејќи оваа болест е многу честа, бидејќи во нормалната микрофлора на вулвата, габите од родот Кандида, кои предизвикуваат дрозд, се присутни во мали количини - тие се условно патогени микрофлора. Кога има намалување на имунитетот, овие печурки почнуваат активно да се размножуваат, а потоа се појавуваат симптоми како што се изгореници и оток на вагината, сувост и чешање.

Во исто време, оваа патологија има и други симптоми:

 • бело вулгарен исцедок од вулвата;
 • болка за време и по секс;
 • црвенило и оток на гениталните усни;
 • сувост на вагината;
 • понекогаш постои зголемување на телесната температура и повреда на општата состојба;
 • може да има болка во долниот дел на стомакот.

Друга причина за вагинално согорување е гениталните инфекции, кои вклучуваат:

Една жена може да ги забележи првите манифестации на овие инфекции веднаш по сексуалниот однос - во рок од неколку часа. Во некои случаи, инфекциите имаат долг период на инкубација или се латентни. Со појавата на генитални инфекции, чувството на печење во вагиналната област е само еден од симптомите, но има и други кои треба да се земат предвид при дијагностицирање. Особено, со трихомоназа, една жена се појавува карактеристично празнење - зеленикаво и пенливо, а со гонореа, испуштањето е гнојно. Кога е заразен со Gardnerella, фер сексот може да го почувствува крајно непријатниот мирис на скапани риби, што е индикативен симптом на оваа генитална инфекција.

Затоа, секоја жена која доживеа чувство на вагината и забележала уште еден симптом карактеристичен за сексуално преносливите инфекции, треба да се консултира со гинеколог и, доколку е потребно, венеролог и да биде тестиран за сексуално преносливи инфекции за да го исклучи овој етиолошки фактор или да го потврди присуството.

Следната причина за непријатно чувство на печење на вагиналниот влез е алергија на машката сперма која се јавува по односот. Ваквата состојба е ретка, но сепак неопходно е да се каже за тоа, бидејќи тоа предизвикува многу непријатност кај жените.

Најчесто, алергиска реакција кај жената може да се случи кога промената на сексуалниот партнер, по првиот сексуален однос со него, но понекогаш оваа состојба може да се појави со постојан партнер.

Симптомите на алергиска реакција се типични, тоа е:

 • црвенило на гениталиите веднаш по сексуалниот однос;
 • сува мукозните мембрани;
 • оток на вагината;
 • чешање и горење во вагината.

Исцедок, мирис и болка, додека отсуствува (болката може да биде само при спроведување на сексуален однос).

Причината за таквата алергиска реакција е неспојливоста на микрофлората кај сексуалните партнери. Покрај тоа, жената може да биде алергична на протеините содржани во машките сперматозоиди или честички на храна. Во секој случај, неопходно е да се утврди што точно предизвикува таква реакција, со цел да се спречи појавата на алергии во иднина.

Покрај алергијата на спермата, жените често имаат реакција на латекс, кои се користат за време на сексуален однос, што исто така може да се изрази во хиперемија на мукозните мембрани, сувост и чувство на печење на вагината. Во таква ситуација, само треба да ги промените средствата за контрацепција.

Ендометритис

Друга причина за таков симптом како печење во вагината, се болести на вулвата и матката, како што е ендометритис и вагинална дисбактериоза . Во случај на овие болести, во вагиналниот дел се јавуваат обилни, без мирис, суви и печење. Испуштањата се појавуваат на позадината на развојот на воспалителниот процес и активирањето на условно патогени микрофлора.

Вреди да се спомене деликатниот проблем на жените од менопаузална возраст. Тие имаат чешање и силно печење на вагината, често поради промени во хормоналните нивоа. Во исто време се забележуваат сувост во вагината и истенчување на епителот. Третманот на овој феномен е симптоматски - се пропишуваат одредени хормонски препарати и се препорачува употреба на вештачки мазива за да ја навлажне вулвата мукозата.

Понекогаш жените забележуваат печење во вагината за време на бременоста. Ова се должи на промена на хормоналните нивоа или развој на кандидијаза кај жена, што е чест проблем кај бремени жени. Во овој случај, жената ја чувствува сувоста на вагината, ја означува хиперемијата на гениталиите и појавата на секрети карактеристични за кандидијаза. Третманот го спроведува лекар кој има бремена жена.

Медицински настани

Развивање на план за лекување на чувство на печење во вагиналната област е директно поврзано со патологијата што го предизвикува овој симптом. Затоа, прво треба да се подложи на дијагноза и да се утврди оваа причина.

Дијагнозата вклучува:

 • визуелен преглед на пациентот;
 • земање тестови на генитални инфекции;
 • земајќи тест на микрофлората;
 • тестирање на алергија.

Покрај тоа, понекогаш лекарот пропишува ултразвук за да се осигура дека нема воспаление во матката.

Со потврдена дијагноза се пропишува соодветен третман:

 • во случај на габична инфекција, која е придружена со горење на вагината, се назначени антифунгални лекови, и двете таблети се пропишани внатре и употребата на супозитории за локална експозиција;
 • во случај на алергиска реакција, се препорачува третман со антихистаминици, и ако има сувост, се препорачува употреба на специјални препарати за подобрување на ослободувањето на лубрикант;
 • ако се открие некоја сексуално пренослива инфекција, се назначуваат антибиотици кои можат да го поразат, а потоа се препорачува употреба на средства кои ја обновуваат микрофлората на женските гениталии;
 • антивоспалителни и антибиотици и лекови за обновување на микрофлората, исто така, може да се препишат за разни воспалителни процеси.

Третманот за вагинално согорување може да биде неконвенционален. Овој симптом е добро отстранети традиционални методи кои можат да се користат како дополнително средство за главниот третман. Особено, со такви симптоми, се прикажани бањи со камилица и раствор од сода, кои ја намалуваат појавата на чешање и горење, доведуваат до нормализација на микрофлората и ја елиминираат сувоста и го олеснуваат отокот.

Сподели го овој напис:

"Горење во вагината" се забележува кај болести:

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

...

Атрофичниот вагинитис е болест на женскиот репродуктивен систем, кој се карактеризира со појава на сувост во вагината, предизвикани од разредување на ткивата, намалување на подмачкувањето, намалување на нивото на естроген и подготовка на женското тело за стареење. Таквите промени можат да бидат природни, предизвикани од прекин на менструацијата или формирани на позадината на вештачки фактори - на пример, за време на третманот со хемотерапија.

...

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...

Вагина на жената содржи околу 40 видови на различни бактерии. Bifidumbus бактериите се сметаат за еден од најкорисните, зафаќајќи околу 95% од флората на органи. Вагиналната дисбактериоза е болест што се карактеризира со промена на нормалниот квантитативен состав на вагиналната микрофлора. Оваа болест е исто така позната како вагинална дисбактериоза.

...

Кандидијаза на кожата е инфективна болест која се развива како резултат на оштетување на одредени делови од кожата со габички слични на квасците на родот Кандида. Со таква патологија како кандидијаза на кожата, многу луѓе се соочуваат. Оваа болест е предизвикана од габи од родот Кандида, кои активно се развиваат на кожата или мукозните мембрани, предизвикувајќи ги овие или онаа симптоми.

...

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

...

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.