Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење во стомакот

Горење во стомакот - е прилично чест клинички симптом, кој во повеќето случаи има патолошка основа. Често, таков знак се изразува како резултат на развојот на патологии од страна на дигестивниот систем, помалку често се јавува со заболувања на други внатрешни органи и системи. Факторот на предиспозиција може да се разликува во зависност од изворот на горење.

Печење во желудникот или стомакот никогаш нема да ја формираат основата на клиничката слика. Најчесто главниот симптом е придружен со гадење и повраќање, нарушување на дефекацијата и треската.

За да се утврди изворот на таков непријатен симптом, неопходно е да се побара помош од гастроентеролог , кој ќе пропише широк спектар на лабораториски и инструментални дијагностички мерки и, доколку е потребно, ќе го упати пациентот кон други лекари за консултации.

За да се елиминира таквото непријатно чувство, неопходно е да се излечи основната болест и да се елиминира само симптомот на прилично конзервативни терапевтски методи на лекување.

Етиологија

Горењето во стомакот може да се должи на различни причини, кои најчесто се поврзани со оштетено функционирање на гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, изворите можат да бидат заболени од:

 • генитоуринарен систем;
 • кожна покривка;
 • кардиоваскуларен систем;
 • нервен систем.

Покрај тоа, оваа манифестација често се изразува за време на бременоста. Ваквата манифестација, во зависност од етиолошкиот фактор, може да биде локализирана и во горниот и во долниот дел на предниот ѕид на абдоминалната празнина.

Горењето во долниот дел на абдоменот кај жените и мажите може да биде предизвикано од:

Што се однесува само на жените, чувството на печење на левата или десната страна на долниот дел на стомакот е предизвикано од:

Ендометриозата е можна причина за горење во долниот дел на стомакот.

Во случаи на чувство на печење во стомакот за време на бременоста, изворите може да се разликуваат во зависност од условите на интраутериниот развој на фетусот. На пример, во првиот триместар ова може да укаже на абнормална бременост, односно развој на јајце надвор од матката. Во вториот триместар, симптомите на зачнување се објаснуваат со истегнување на мускулите на абдоминалната празнина, но не е исклучена и можноста за спонтан абортус. Во последниот триместар, таквата манифестација укажува на почетна работа.

Горењето во десната страна на абдоменот е предизвикано од:

Причини за горење во горниот дел на стомакот кај двата пола и кај децата се презентирани:

Освен тоа, чувството на горење во стомакот, и под и над, предизвикува:

 • неконтролирани лекови, особено антибактериски супстанции, аналгетици, анти-нестероидни антиинфламаторни лекови и хормонски лекови;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • слаба исхрана, односно консумирање претерано ладни или многу топли јадења;
 • црвска инфекција ;
 • трајни зависности од лоши навики.

Сите горенаведени етиолошки фактори треба да се припишат на возрасни и деца, со исклучок на горење во долниот дел на стомакот за време на бременоста.

Симптоматологија

Без оглед на тоа дали во левата страна на абдоменот или во десната страна има чувство на печење, главниот симптом често ќе биде прв, но не и единствен во клиничката слика.

Бидејќи гастроентеролошките заболувања стануваат најчест фактор на појава, најчестите симптоми ќе бидат:

Многу често, пенисот во долниот дел на стомакот на десната страна се развива поради апендицитис , кој исто така ги има следните симптоми:

Симптоми на апендицитис

Ако се почувствува печење во долниот дел на стомакот поради појава на други заболувања, најчестите симптоми се:

Пациентите треба да бидат свесни дека горенаведените се само главните клинички знаци кои се појавуваат кај мажите, жените и децата во однос на позадината на главниот симптом. Во секој случај, симптоматската слика ќе биде индивидуална.

Дијагностика

За да се утврди причината за печење во долниот дел на стомакот лево или било која друга локализација, особено кај бремени жени, потребен е интегриран пристап.

Ако се појави голем симптом, треба да побарате помош од гастроентеролог, бидејќи најчесто тоа е последица на појава на гастроинтестинални заболувања. Пред сè, лекарот треба:

 • да ја испита медицинската историја на пациентот;
 • да ја соберат животната историја на пациентот - ова вклучува информации во врска со употребените лекови и природата на човечката исхрана;
 • да спроведе темелно физичко испитување насочено кон палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, температура, крвен притисок и пулс, како и идентификација на други надворешни симптоми;
 • детално го испитува пациентот за да ја утврди сериозноста на манифестацијата на горење под папокот или во друга област на абдоменот и присуството на дополнителни симптоми.

Лабораториска и инструментална дијагностика вклучува:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината;
 • микроскопско испитување на измет;
 • тест за здив - за откривање на присуството на Helicobacter pylori во телото;
 • Ултразвучно испитување на абдоминалната празнина и FEGDS;
 • КТ и МРИ;
 • Х-зраци и гастроскопија.
Тест за дишење кај Helicobacter pylori

Ако причината за чувство на печење во желудникот, вклучително и за време на бременоста, е поврзана со патологии на други внатрешни органи и системи, тогаш по првичниот преглед, пациентот може да се упати за дополнително испитување на:

Третман

Целосно елиминирање на чувството на печење во стомакот е можно само по елиминација на патолошкиот етиолошки фактор.

Симптоматскиот третман чија цел е само запирање на ваквите симптоми може да вклучува такви конзервативни методи:

 • лекови, особено ензимски супстанции, антациди, премази и антимикробни средства;
 • физиотерапија;
 • диета терапија - усогласеност со поштеда диета е индицирана за сите пациенти. Исхрана вклучува отфрлање на масни и зачинети јадења, кисели краставички и маринади, пушено месо и конзервирана храна, брашно и слатки, чоколадо и кафе, алкохол и сода. Исто така е многу важно да се следи температурата на храната;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина, но само по одобрување на лекарот што присуствува;
 • курс на терапевтска масажа и терапија за вежбање.

Во однос на хируршкото лекување, прашањето за хируршка интервенција се решава поединечно со секој пациент, особено кога во долниот дел на стомакот се јавува печење во текот на бременоста.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со појавата на главниот симптом, треба да ги следите општите правила за превенција, вклучувајќи:

 • отфрлање на лошите навики;
 • добра исхрана;
 • лекот строго го пропишува лекар, во согласност со дневната стапка и времетраењето на употребата;
 • избегнување на стрес и нервни пренапони;
 • редовен премин на целосен преглед во здравствена установа.

Само по себе, чувството на печење во стомакот над папокот или било која друга локализација не може да му наштети на здравјето и животот на една личност. Сепак, некои од патолошките етиолошки фактори, ако не се лекуваат, доведуваат до развој на прилично опасни компликации.

Сподели го овој напис:

"Горење во стомакот" се забележува кај болести:

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.