Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење во задниот дел

Горењето во долниот дел на грбот е знак на одредена болест, не секогаш во регионот на мускулно-скелетниот систем. Таквата клиничка манифестација може да биде резултат на болести на гастроинтестиналниот тракт, нервниот систем и малата карлица.

Третманот, во овој случај, може да биде и конзервативен и радикален - програмата за лекување ќе зависи целосно од основната причина. За да се утврди етиологијата потребни се лабораториски и инструментални методи на истражување. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи е полн со развој на сериозни компликации.

Етиологија

Чувството на горење во задниот дел може да биде предизвикано од болести во областа на таквите системи и органи на телото:

 • мускулно-скелетниот систем;
 • кардиоваскуларен систем;
 • карлични органи;
 • Дигестивниот тракт;
 • болести на периферниот нервен систем.

Покрај тоа, чувство на печење во долниот дел на грбот кај жените може да бидат присутни за време на бременоста. Во овој случај, таквата клиничка манифестација не треба секогаш да се смета како манифестација на патолошкиот процес, но консултацијата со лекар е задолжителна.

Меѓу етиолошките фактори на гастроинтестиналниот тракт треба да се истакнат такви заболувања:

Болестите на карличните органи, во клиничката слика за која е присутен овој симптом, треба да вклучуваат:

Треба да се забележи дека од страна на болестите на карличните органи кај мажите овој симптом е исклучително редок.

Болестите на мускулно-скелетниот систем и периферниот нервен систем, кои можат да дејствуваат како етиолошки фактори, вклучуваат:

Хернијален диск - можна причина за горење во долниот дел на грбот

Покрај тоа, причините за горење во задниот дел можат да бидат инфективни и метаболитички болести, недостатоци на витамини и повреди. Точната причина за манифестација на таков клинички знак може да се утврди само од лекар преку соодветни дијагностички мерки.

Симптоматологија

Ако чувството на печење во 'рбетниот столб се должи на болести на мускулно-скелетниот систем, тогаш може да биде присутна следната клиничка слика:

 • вкочанетост во движењата, што е најинтензивно наутро или по долг престој во целосен одмор;
 • мускулна слабост ;
 • вкочанетост во движењата кои, како што се влошува патолошкиот процес, може да станат поинтензивни;
 • болки во зглобовите ;
 • чувство на студ во прстите на долните и горните екстремитети;
 • тремор на екстремитетите;
 • локално зголемување на температурата, оток и црвенило на кожата;
 • контрактура на мускулите;
 • остри болки кои можат да навлезат во грбот од лево, а потоа од десно, зрачи во ногата;
 • проблеми со потенцијата кај мажите .

Кога заболувања на кардиоваскуларниот систем, согорување во лумбалниот регион ќе бидат придружени со следниве знаци:

Ако чувство на печење во лумбалниот регион е предизвикано од болести на генитоуринарниот систем кај жените, тогаш може да се појават следниве симптоми:

Треба да се напомене дека поради анатомски карактеристики, болестите на генитоуринарниот систем се појавуваат почесто отколку кај мажите.

Исто така, манифестацијата на овој симптом може да биде присутна со заболувања на гастроинтестиналниот тракт, кои ќе бидат придружени со карактеристични симптоми:

Ако чувството на печење во лумбалниот регион е предизвикано од болести на периферниот систем, тогаш можна е следната клиничка слика:

 • гори во задниот дел е често придружена со болка во задниот дел на огнената, остра природа;
 • болка во срцето што не престанува по земањето на нитроглицерин;
 • ограничено движење;
 • слабост на мускулите, вкочанетост во долните екстремитети;
 • црвенило на кожата во областа на болка и зголемување на локалната температура;
 • осип на кожата , во случај на заразна природа на болеста (со ќерамиди);
 • општо влошување на здравјето.

Исто така, манифестацијата на таков клинички знак не е исклучена со разни повреди, прекумерно физичко насилство. Во овој случај, чувството на печење ќе биде придружено со болка во погодената област, модринки и отоци може да бидат присутни. За да се одреди точната етиологија на манифестацијата на овој симптом кај мажите или жените може да се квалификува само за специјалист по медицина преку потребните дијагностички мерки.

Дијагностика

Дијагностичките мерки ќе зависат од моменталната клиничка слика и собраната историја за време на почетниот преглед. Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со такви квалификувани медицински специјалисти:

За да се утврди провоцирачкиот фактор, може да биде неопходно да се спроведат такви лабораториски и инструментални испитувања:

Ендоскопска процедура
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • Ултразвук на абдоминалните органи и уринарниот систем;
 • ендоскопски студии на гастроинтестиналниот тракт;
 • градна радиографија;
 • ЕКГ

Исто така, треба да се забележи дека дијагностичката програма ќе зависи од тековната клиничка слика и собраната историја за време на почетниот преглед.

Третман

Во овој случај, третманот може да се спроведе и со конзервативни и радикални методи на лекување, не постои општа програма на терапија.

Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • антибиотици ако се утврди инфективната природа на болеста;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки;
 • мускулни релаксанти.

Исто така, пациентот може да биде пропишан одмор во кревет со имобилизација на болната површина.

Покрај третманот со лекови, може да се препише и физиотерапија:

 • акупунктура;
 • рефлексологија;
 • UHF;
 • магнетна терапија.

За ублажување на болката може да се препише курс на мануелна терапија, терапевтска масажа и терапија за вежбање.

Доколку причината за таквата клиничка манифестација е гастроентеролошка болест, тогаш соодветната терапија со лекови е пропишана со задолжителна диета.

Исто така, не постои исклучок за оперативна интервенција во случај кога елиминирањето на основната причина е невозможно со конзервативни методи на терапија.

Превенција

Во врска со овој случај, тешко е да се изолираат целните превентивни методи, бидејќи ова е симптом на неспецифична природа, а не посебна болест. За да се минимизира веројатноста за појава на оваа клиничка манифестација е можно, во согласност со следниве превентивни препораки:

 • само умерена вежба;
 • навремено отстранување на заразни болести;
 • исклучување на повреди на мускулно-скелетниот систем.

Исто така, треба да ги следите превентивните мерки во врска со болестите што се вклучени во етиолошката листа. Дополнително, препорачливо е да се изврши медицински преглед кај претежно квалификувани лекари за превенција.

Сподели го овој напис:

"Горење во грбот" е забележано кај заболувања:

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.