Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење нос

Назалното горење е специфична клиничка манифестација која влијае и на возрасните и на децата, без оглед на полот. Главната причина за овој симптом е сушење на носната мукоза. Често ова се должи на присуството на болест, но исто така може да биде предизвикано од други фактори.

Во прилог на непријатно чувство на горење, уште неколку симптоми ја формираат клиничката слика - постојана желба за кивавица, чешање во носот и сува уста . За да дознаат причините за таквото пореметување, неопходно е да се дијагностицира одоларинголог, кој, покрај физичкиот преглед, ќе пропише лабораториски и инструментални испитувања.

Прилично е едноставно да се ослободи од симптомите, поради што терапијата е ограничена на конзервативни методи. Независна споредба на причините и третманот е силно обесхрабрена, бидејќи ова е полн со развој на сериозни компликации.

Етиологија

Чувството на горење во носот секогаш се јавува против сушење на носната мукозна мембрана. Ова може да се должи на истекување:

Во прилог на патолошки фактори, причините за горење во носот се употребата на капки од студ. Во вакви случаи, главниот симптом се развива поради:

 • идиосинкразија на лекот - во случај на таков непријатен симптом, треба да се консултирате со вашиот доктор кој ќе препише друг лек што е можно поскоро;
 • надминувајќи го дозволеното времетраење на терапијата со еден или друг лек - многу често пациентите самостојно го продолжуваат периодот на лекување назначен од клиничарот. Ова доведува до предозирање на лекот, кое е полн со појава на несакани ефекти;
 • хемиска иритација - одредени лекови од обичната настинка, на пример, Нафтизин, Хлорофиллипт и Галазолин, во почетните фази на терапијата, предизвикуваат мало чувство на палење кое поминува по неколку дена.

Покрај тоа, сушењето на носната лигавица може да биде предизвикано од:

 • живеат во сува клима или се движат во земји и региони со такви услови;
 • влијанието на вештачко греење во студената сезона. Во такви случаи, се препорачува самостојно да се навлажнува живеалиштето или работниот простор;
 • негативни услови за работа;
 • повреди на горниот респираторен тракт.
Причини за сува нос

Симптоматологија

Бидејќи сувоста и горењето во носните синуси најчесто се предизвикани од болести, сосема е нормално дека главниот симптом ќе биде проследен со други клинички манифестации. Овие карактеристики треба да вклучуваат:

Треба да се напомене дека гореспоменатите симптоми се најчести, но тоа не значи дека сите ќе бидат присутни во една или друга личност. Симптомите ќе бидат целосно во согласност со етиолошкиот фактор.

Дијагностика

За да ги дознае причините за една од најспецифичните клинички манифестации, потребен е сеопфатен дијагностички пристап. Така, утврдувањето на точната дијагноза ќе ги вклучува следните активности:

МНР
 • клиничката студија за историјата на пациентот;
 • збирка на животна историја;
 • темелно физичко испитување на носната шуплина со помош на специјални ENT инструменти. Покрај тоа, лекарот задолжително треба да го слуша пациентот;
 • лабораториски студии и бактериолошки сеење на слузницата во носот со студ;
 • bakposev размаски од носната празнина;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • радиографија;
 • КТ и МРИ.

По проучувањето на резултатите од сите дијагностички испитувања, лекарот ќе развие индивидуална тераписка тактика за секој пациент поединечно.

Третман

Ако сувост и чувство на печење во носот при вдишување не биле предизвикани од патолошки процеси, тогаш да се елиминира таков симптом е доволно:

 • промена на лекот;
 • независно обезбедуваат нормално ниво на влажност во просторијата;
 • целосно елиминира контакт со еден или друг алерген.

Може да се третира симптом, според препорака на лекар, со помош на следниве лекови:

 • антибактериски супстанции;
 • имуномодулатори;
 • антивирусни агенси;
 • антихистамински лекови.

Како може да се користат дополнителни терапевтски манипулации:

 • физиотерапевтски постапки, особено влијанието на ласерското и магнетното зрачење, како и електричната струја;
 • катеризација - индицирана во присуство на чирови во носната празнина и тежок едем
 • хируршка интервенција е неопходна за деформитети на носната преграда, полипоза и атрофија на мукозната мембрана;
 • фитотерапија - лековити растенија и растенија се избрани поединечно за секој пациент;
 • минерална терапија - со помош на посебен апарат, во носот се внесуваат раствори со морска сол и други корисни минерали;
 • капиларна терапија е пропишана за оние пациенти кои имале проблеми со циркулацијата во времето на дијагнозата;
 • Апитерапија се изведува со користење на пчелни производи, имено, прополис и кралски млеч.

Друг начин да се ослободите од горењето во носот - народни лекови, кои вклучуваат употреба на:

 • морска сол - направете решение од него и нанесете го за да го измиете носот;
 • еукалиптус и компир се главни компоненти на терапевтските инхалации;
 • лисјата од малина или капина - се користат слично на претходниот метод;
 • камилица и мед - врз основа на такви состојки се подготвуваат назални капки;
 • маслиново, маслиново и морско млеко - за подмачкување на носната празнина и омекнување на кората, доколку е присутна.

Превенција

Постојат неколку препораки за тоа што треба да направите за да се спречи развојот на сличен симптом:

 • следење на состојбата на носната лигавица и навлажнување на навремено;
 • спречување на транзицијата на болести на ЕНТ-орган до хронична форма;
 • користете локални лекови само како што е пропишано од страна на лекарот и со строго придржување кон условите на лекување;
 • имплементираат соодветна хигиенска хипотензија на носната шуплина;
 • обезбеди потребното ниво на влажност на станбен или деловен простор;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • систематски се подложени на целосен превентивен медицински преглед.

Во најголем дел од случаите, чувството на горење во носот и предиспонирачките фактори за појава на ваков симптом имаат поволна прогноза, но со состојба на навремено барање квалификувана помош и интегриран пристап кон терапијата.

Сподели го овој напис:

"Гори нос" се забележува кај болести:

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...

Назофарингитис - е воспалителна лезија на мукозниот слој на назофаринксот. Највисоката инциденца се јавува во есен-пролетниот период, додека околу 80% од луѓето од различни возрасти, мажи и жени, страдаат од оваа болест. Во повеќето ситуации, изворот на болеста е патолошки агенс кој продира во човечкото тело. Покрај тоа, развојот на болеста е под влијание на алергиски реакции и голем број на фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста.

...

Ринитис е воспалителен процес во горниот респираторен тракт. Едноставно кажано, долготрајна назална конгестија. Најчесто, децата и бебињата се засегнати. Мукозната мембрана на носната шуплина е најважна и прва пречка за влез на било која бактерија во телото. Разни микроорганизми или вируси едноставно се уништуваат со слуз. Повредата на основната бариера доведува до фактот дека вирусот продира подлабоко во мукозната мембрана, предизвикува иритација и се шири таму. Сите овие процеси се предуслови за прогресија на акутниот ринитис.

...

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.