Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење во нозете

Горењето во нозете е неспецифичен симптом, кој може да биде манифестација на одреден патолошки процес (не секогаш во областа на мускулно-скелетниот систем), како и резултат на прекумерно физичко, статичен стрес или механички оштетувања. За да се утврди точната причина за чувството на гравитација, може да се јави само лекар, по спроведувањето на потребното испитување. Само-лекувањето, вклучително и народни лекови, е неприфатливо.

Етиологија

Печење во нозете или двете долните екстремитети може да биде манифестација на следните патолошки процеси:

Покрај тоа, причината за горење на нозете исто така може да бидат такви етиолошки фактори кои не можат да се сметаат за посебни заболувања:

 • алергиска реакција;
 • механичко оштетување на кожата на нозете;
 • пролонгирани физички, статични оптоварувања;
 • носи непријатно, несоодветно во големина или нискоквалитетни материјални чевли;
 • нагласува , чести нервни пречки.

Исто така, чувството на печење на нозете може да се почувствува за време на бременоста, што е природна реакција на телото на физиолошки промени во телото. Во секој случај, треба да разберете дека само докторот може да утврди зошто се појавува таков симптом и да се пропише правилен третман.

Симптоматологија

Во овој случај не постои општо прифатена клиничка слика, бидејќи тоа е само знак на неспецифична природа, а не независен патолошки процес. Симптоматологијата ќе се карактеризира во зависност од основната причина.

Горењето во нозете со проширени вени ќе биде придружено со следната клиничка слика:

 • гори нозете може да се замени со сензација на топлина;
 • болка, оток во нозете до крајот на денот;
 • тежина ;
 • проширени вени, што е особено јасно забележано по продолжената физичка активност;
 • ноќни грчеви во нозете;
 • кожата во регионот на долниот дел на нозете добива сина нијанса, може да се појави набиеност.
Симптоми на проширени вени

Како што патолошкиот процес го комплицира, чувството на горење е скоро секогаш присутно, а клиничката слика е дополнета со следните симптоми:

 • симптоми на неисхранетост на кожата;
 • трофична улцерација ;
 • човекот станува тешко да се движи наоколу.

Ако оваа болест не почне да се третира навреме, тогаш почнува гангрена , односно неповратниот патолошки процес.

Ако причина за горење во нозете е тромбофлебитис, симптомите ќе се карактеризираат на следниов начин:

Како и кај проширените вени на долните екстремитети, како што се развива сериозноста на болеста, симптомите ќе бидат поизразени, дури и во мирување. Треба да се забележи дека акутната форма на овој патолошки процес може брзо да се претвори во гангренозна форма, што доведува до целосно губење на екстремитетите и поврзаните компликации.

Со дијагонален ендартеритис, чувство на печење во нозете ќе бидат придружени со следниве симптоми:

 • сензација на ладни и гушини во нозете;
 • оток на екстремитетите;
 • зголемен замор , дури и со мал физички напор;
 • бледило на кожата;
 • улцерација, а подоцна и некроза, што е иреверзибилен патолошки процес;
 • слабеење на пулсот во долните екстремитети.

Треба да се напомене дека во последните фази од развојот на болеста, пулсот во нозете практично не е забележлив. Третманот мора да започне веднаш.

Периодичното горење во долните екстремитети може да се должи на полиневропатија, која се карактеризира со следната клиничка слика:

 • чувство на слабост во мускулите на нозете, понекогаш на рацете;
 • промена на одење - станува несигурна, несигурна;
 • оток на долните екстремитети;
 • тремор ;
 • чувството на печење може да се замени со студ;
 • црвенило или цијаноза на кожата;
 • намалени рефлекси на чувствителност;
 • можни повреди на гастроинтестиналниот тракт;
 • егзацербација на постојните хронични заболувања.

Компликација на таков патолошки процес во нозете може да биде целосно губење на способноста за независно движење, а не исклучок и смртоносен исход.

Горењето во нозете може да биде манифестација на дијабетес. Во вакви случаи, овој симптом ќе биде проследен со следнава клиничка слика:

Симптоми на дијабетес

Во некои случаи, оваа клиничка слика е надополнета со оштетување на видот , зголемено кинење .

Често горењето во нозете може да биде манифестација на клиничката слика на вегетативно-васкуларна дистонија, која може да се карактеризира како што следува:

Со оваа болест, согорувањето на нозете се чувствува периодично, бидејќи самата болест е симптоматична.

Треба да се напомене дека овој симптом често е еден од знаците на клиничката слика на болеста како што е гихт. Во вакви случаи, можна е следната клиничка презентација:

Кај системските заболувања, клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • покачена или висока телесна температура, без очигледна причина;
 • исипи по случаен избор низ телото (природата и интензитетот на осип ќе зависи од утврдената корелација);
 • дисфункција на гастроинтестиналниот тракт и кардиоваскуларниот систем;
 • можни промени во расположението, напади на агресија;
 • општо влошување на здравјето;
 • губење на тежината или, напротив, нагло зголемување на масата;
 • нарушувања на мускулно-скелетниот систем;
 • локален пораст на температурата.

Треба да се сфати дека таквата клиничка слика може да се појави во било кој друг патолошки процес, па затоа треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Ако причината за чувство на горење во долните екстремитети е бактериска инфекција во телото, тогаш клиничката слика ќе се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото, можна дисфункција на гастроинтестиналниот тракт и осип на кожата.

Кога габична инфекција, овој симптом ќе биде проследен со следниве дополнителни знаци:

 • кршливи нокти , формирање на темни дамки на нивната површина;
 • дамки на кожата кои може да чешаат и кора. Како што се развива патолошкиот процес, меурчиња со течност може да се формираат на местата, кои пукаат и формираат кора;
 • миризлив мирис;
 • пукање на кожата во подножјето;
 • можна ниска температура на телото .

Не е рационално да се третираат габични заболувања само со локални лекови, бидејќи ова е полн со сериозни компликации.

Ако манифестацијата на овој симптом не се должи на патолошки процес, туку е последица на надворешни негативни фактори, тогаш е возможно само манифестација на едем на нозете, црвенило на кожата. Ако е алергиска реакција, кожата може да чеша и да лупа.

Во секој случај, без оглед на тоа што се случува клиничка слика, треба да се јавите кај квалификуван медицински специјалист, а не само да се лекувате.

Дијагностика

Првиот е физички преглед на пациентот, со збирка на општа историја и моментална клиничка слика. За време на почетниот преглед, лекарот мора да утврди колку долго започна почетокот на симптомите, при кои околности, дали се присутни дополнителни знаци. Ако пациентот земал лекови за да го отстрани чувството на печење, треба да го известите лекарот пред да започнете со дијагностичките процедури.

За точна дијагноза може да се користат такви лабораториски и инструментални методи на испитување:

Ултразвучна процедура
 • општа проверка на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • тест на крвта за шеќер;
 • невролошки преглед;
 • радиографија;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • контрастна ангиографија;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Дијагнозата може да вклучи и други истражувачки методи, во зависност од тековната клиничка слика. Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да го открие провокативниот фактор и да го избере оптималниот третман.

Третман

Терапијата на терапијата ќе зависи од утврдениот предизвикувачки фактор. Треба да се напомене дека во некои случаи потребна е итна хируршка интервенција, и воопшто не е препорачливо конзервативните методи на терапија.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • лекови против болки;
 • антифунгални;
 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • инсулин

Лекарот може да пропише и локални лекови за ублажување на акутните симптоми, носејќи специјални преврски и физиотерапевтски процедури. Во некои случаи, е потребна усогласеност со посебни диететски барања.

Превенција

Што се однесува до превенцијата, не постојат насочени методи, бидејќи ова е симптом, а не посебен патолошки процес. Во овој случај, препорачливо е да се придржувате кон спречувањето на етиолошките фактори, да носите само удобни и висококвалитетни чевли, да побарате медицинска помош навремено, а не само-третман.

Сподели го овој напис:

"Горење во нозете" се забележува кај болести:

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Стиснувањето на ијатичниот нерв е состојба која се карактеризира со болка во долните екстремитети и кршење на нивната подвижност поради повреда на иннервацијата. Болката во оваа патологија се шири по должината на ишиатичниот нерв, и во зависност од тоа каде се случило истекот, ќе има болка во еден или друг дел од нозете.

...

Микроангиопатија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетување на малите крвни садови во човечкото тело. Прво, капиларите се подложуваат на уништување. Најчесто, оваа патологија не е независна нозолошка единица, но делува како симптом на други болести кои напредуваат во човечкото тело.

...

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на нарушена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања во неговото функционирање.

...

Спондилоза на торакалниот 'рбет е патолошки процес кој води кон деформитет и дистрофични промени на површината на пршлените. Како резултат на тоа, почнува формирањето на остеофити или коските. Таквите неоплазми можат да достигнат значителни големини, што, како резултат на тоа, доведува до аккреција на пршлените и ограничена подвижност.

...

Трофичен чир е воспалителна рана на кожата на горните и долните екстремитети кои не лечат шест или повеќе недели. Се појавува поради недоволната циркулација на крвта и исхраната на ткивата, која се јавува во позадината на проширените вени. Таквата болест не може да се појави самостојно, но станува непријатна и тешка последица по некои болести.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.