Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење нозе

Горење нозе - клиничка манифестација на одреден патолошки процес или последица на негативното влијание на надворешните фактори, како што се носат непријатни чевли, продолжено статичко оптоварување. За да се утврди симптом за тоа кои болести е овој симптом, само квалификуван лекар може, со спроведување на примарниот преглед и потребните дијагностички процедури.

Третманот е обично комплексен. Во некои случаи, употребата на традиционалната медицина е дозволена, но само по консултација со вашиот лекар. Со навремено започнување на терапевтски мерки, прогнозата ќе биде поволна.

Етиологија

Чувството на горење во нозете може да биде резултат на одредени болести, кои не секогаш се однесуваат специфично за мускулно-скелетниот систем и може да бидат манифестација на негативното влијание врз долните екстремитети на надворешните етиолошки фактори.

За да се разбуди, во клиничката слика за која има изгореница, треба да се вклучат:

Фази на развој на дијабетична нога

Во врска со надворешни етиолошки фактори, кои исто така можат да доведат до фактот дека во стапалото при пешачење или во одмор има чувство на палење, потребно е да се нагласи следново:

 • носење непријатно, тесно или лошо дишење чевли;
 • недостаток на лична хигиена;
 • прекумерно потење на нозете;
 • прекумерна тежина, што доведува до неоправдано физичко оптоварување на мускулно-скелетниот систем;
 • продолжени статични оптоварувања, прекумерна количина одење;
 • физички или психолошки замор.

Одделно, треба да се каже дека согорувањето во нозете може да се забележи во текот на третиот триместар од бременоста, што само по себе не е манифестација на одредена болест, но консултацијата со доктор нема да биде излишна.

Симптоматологија

Чести симптоми вклучуваат следниве симптоми:

 • чувство на оток во нозете ;
 • болка во долните екстремитети, чија природа и времетраењето ќе зависи од предизвикувачките фактори;
 • црвенило на кожата на врвот на ногата.

Природата на дополнителните симптоми ќе зависи од тоа кои болести станаа основната причина.

Во синдром на дијабетична нога, овој симптом ќе биде проследен со следниве симптоми:

 • болка при одење;
 • наизменична клаудикација;
 • оток на нозете;
 • кожата станува бледа, во нозете има студенило, што ќе се должи на недоволно снабдување со крв;
 • на задниот дел на ногата се формираат пченка и пукнатини, кои не лекуваат долго време, што може да доведе до чирови;
 • во ногата погоре, како и во интерфалангеалниот регион на прстите, се формираат задебелени површини на кожата, кои подоцна се претвораат во чирови;
 • во завршна фаза може да се развие гангрена .

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика може да биде присутна кај дијабетес мелитус само како компликација и во просек е дијагностицирана кај 5-10% од пациентите со оваа дијагноза.

Ако причината за убодот на ѓонот е облитерирачки ендартеритис, може да бидат присутни следните клинички манифестации:

 • брз замор, дури и со кратка физичка активност или статичко оптоварување;
 • чувство на студ и вкочанетост во долните екстремитети;
 • формирање на чиреви на задниот дел на ногата, кои подоцна можат да се трансформираат во некротични закрпи на кожата;
 • испотени нозе;
 • грчеви, особено ноќе;
 • кршливи нокти, зголемена чувствителност на кожата кон механички стрес.

Варикозната болест на нозете се карактеризира со чувство на печење во ногата по физичка активност, особено ако пациентот поминал долго време "на нозе", пајакови вени , болка и отекување на долните екстремитети. Ако имате таква клиничка слика, веднаш треба да се консултирате со лекар, бидејќи постои висок ризик од компликации.

Варикозни вени

Горењето во нозете исто така може да биде манифестација на габична болест, која ќе се карактеризира како што следува:

 • непријатен, остар мирис на нозете;
 • прекумерно потење;
 • чешање, кое само се зголемува при чешлање;
 • формирање на акни на кожата, лушпести точки, меурчиња со течност;
 • кршливи нокти .

Кога алергиска реакција може да биде присутна, слична клиничка слика, но во овој случај, природата на осипот ќе биде различна. Најчесто, ова се точки на горната страна на ногата што чешаат кога се изгребани. Со отстранување на провоцирачкиот фактор, симптомите стануваат помалку изразени и целосно исчезнуваат со текот на времето.

Во случај кога причината за таков симптом е надворешен етиолошки фактор, дополнителната клиничка слика може да биде отсутна. Дефинитивно, треба да се консултирате со лекар, бидејќи само тој точно може да ја утврди етиологијата на оваа клиничка манифестација.

Дијагностика

Како да се ослободите од чувството на печење во нозете може да се каже сигурно само откако ќе се утврди основната причина. Дијагностичките мерки во овој случај може да вклучуваат следново:

 • општ клинички тест за крв;
 • биохемиски тест на крвта;
 • тест за антитела;
 • земање примероци од крв за анализа на шеќер;
 • Садови USDG;
 • Х-зраци на нозете во две проекции;
 • контрастна средна ангиографија.
USDG на садови на нозете

На дискреционо право на лекарот во дијагностичката програма може да се направат додатоци.

Третман

Листата на терапевтски интервенции ќе зависи од она што стана главна причина. Ако болеста не доведе до формирање на некротични области или развој на гангрена, третманот е обично конзервативен и го вклучува следното:

 • земање одредени лекови;
 • нормализација на животниот стил;
 • прием на нога бањи со decoctions на билки кои имаат анти-воспалителни, релаксирачки и антисептички ефект;
 • физиотерапија;
 • правејќи корекција на исхраната.

Терапијата со лекови може да вклучува:

 • за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • антифунгални - најчесто, ова се тематски препарати;
 • антихистаминици;
 • антиконвулзиви;
 • ако е неопходно;
 • витаминско-минерални комплекси, кои се избрани поединечно.

Доколку се следат сите препораки на лекарот, третманот дава позитивни резултати, а ризикот од компликации е минимизиран.

Превенција

Во овој случај, најефикасен ќе биде почитувањето на превентивните мерки во однос на оние заболувања кои се вклучени во етиолошката листа. Покрај тоа, треба да обрнете внимание на следново:

 • облечен удобно, точни, во смисла на ортопедија, чевли;
 • лична хигиена;
 • употреба на заштитна опрема при посета на заеднички области - плажи, сауни, базени;
 • третман на сите болести со текот на времето, не само во однос на мускулно-скелетниот систем.

Само-третманот е неприфатлив, треба да одите кај лекар, во присуство на трети лица патолошки знаци.

Сподели го овој напис:

"Горење нозе" се забележува кај болести:

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

...

Попречно рамнина - делува како патолошка состојба, која се карактеризира со ширење на предната нога и девијација на палецот. Вреди да се одбележи дека женските претставници често страдаат од болеста - кај мажите се дијагностицира 20 пати помалку.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.