Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гори пенис

Горењето во пенисот - е прилично чест и жив клинички знак. Сепак, и покрај ова, многу често претставниците на машкиот пол претпочитаат да го игнорираат, погрешно верувајќи дека тој ќе помине сам.

И покрај фактот дека постојат неколку извори на таков непријатен симптом, тие обично се поделени во две големи категории - инфективни и неинфективни патологии.

Симптоматската слика е диктирана од основната болест, меѓутоа, најчесто, придружните знаци се нездраво црвенило на пенисот, чешање и болка за време на движењето на дебелото црево, проблеми со ејакулација и изречена болка.

Само уролог или андролог може да направи точна дијагноза и да пропише третман. Можно е да се направи ова возможно откако пациентот поминал цела низа дијагностички мерки.

За да се отстрани чувството на горење, доволно е да се користат конзервативни методи на терапија, но во некои случаи може да биде потребна хируршка интервенција за да се отстрани основната болест.

Етиологија

Горењето во пенисот нема физиолошки извори на појава - тоа значи дека во секој случај таков знак е манифестација на патолошки процес кој негативно влијае на органите на машкиот репродуктивен систем.

И покрај постоењето на тесен круг на предиспонирачки фактори, лекарите ги делат на инфективни и неинфективни.

Првата категорија вклучува такви патолошки состојби:

 • кандидијаза или како што е, исто така, најчесто се нарекува - дрозд. Широко се верува дека таквата болест влијае само на жените, но болеста, исто така, ги погодува и мажите. Таквата болест е предизвикана од габи од семејството Кандида, кои живеат во телото на секоја личност, но тие почнуваат да се манифестираат само во позадина на поволни фактори, имено, намалување на отпорноста на имунолошкиот систем;
 • трихомонијаза - припаѓа на венеричната група и изречена симптоми, што е доста тешко да се игнорира;
 • гонореја - посебна карактеристика на оваа болест е тоа што чувството на горење е локализирано во областа на главата на пенисот;
 • Кламидија - меѓу сите СПБ, најчесто се дијагностицира кај мажите. Главната причина е незаштитен секс;
 • негативно влијание на вирусот на херпес .
Генитален херпес - можна причина за горење во пенисот

На не-инфективни извори на она што се чини дека се гори во пенисот се:

 • пред уретритис - всушност, заболувањето е развој на воспалителниот процес директно во каналот за мокрење. Предниот префикс значи дека центарот на воспаление е во главата на пенисот;
 • balanoposthitis - се состои од два термина "баланитис" и "пост". Во првиот случај, забележана е воспалителна лезија на главата на пенисот, а во втората, внатрешен леток од кожичката. Многу често ваквите нарушувања се јавуваат истовремено. Така, balanoposthitis е еден од најчестите провокатори на овој симптом, кој во повеќето случаи е предизвикан од фактот дека човекот не ги следи правилата за лична хигиена или е резултат на алергиски процес. Тоа е исклучително ретка болест која се јавува поради структурните карактеристики на машките генитални органи;
 • простатит - меѓу предиспонирачките фактори емитираат седентарен начин на живот, промискуитетен сексуален живот и присуство на вишок телесна тежина кај луѓето;
 • уролитијаза - кај оваа болест постои формирање на камења во урогениталниот систем, што предизвикува не само чувство на печење во пенисот, туку и до појава на силни болни сензации;
 • уретритис - оваа патологија се карактеризира со фактот дека предизвикува чувство на горење по сексуалниот однос. Вреди да се забележи дека покрај незаштитениот сексуален контакт, несуштинска исхрана, продолжено влијание на стресни ситуации, а исто така и хормонален дисбаланс може да дејствува како провокатор;
 • алергиски реакции - согорувањето на главата на машкиот сексуален орган често предизвикува контактно воспаление на кожата или алергиска реакција на одреден иритант. Најчесто, сличен симптом е реакцијата на телото врз ефектите на производите за нега на кожата на гениталиите, кондомите, долната облека направена од груби или синтетички ткаенини. Исто така, алергиите може да предизвикаат храна, дроги и каснувања од инсекти.

Покрај горенаведените болести, не е невообичаено машките генитални органи да бидат изгорени поради баналното непочитување на правилата за лична хигиена. За да се избегне појава на непријатни чувства, мажите треба да го мијат гениталниот орган барем еднаш дневно, но најдобро е ако процедурите се изведуваат по секој акт на мокрење.

Симптоматологија

Горењето во главата на пенисот не е единствената клиничка манифестација на одредена патологија, меѓутоа, во позадина на такво непријатно чувство, може да се развијат голем број други симптоми.

Природата и сериозноста на главниот симптом целосно ќе зависи од провоцирачкиот фактор или од основната болест. На пример, некои пациенти ќе имаат чувство на горење во преден план, додека други ќе имаат мала непријатност, било по празнење на мочниот меур или по сексот.

Горењето со локализација на врвот на пенисот најчесто се надополнува со:

 • чешање на гениталната област;
 • зголемување на локалната температура;
 • силна подпухнатост на сексуалниот орган;
 • патолошко црвенило на кожата на пенисот;
 • формирање на микротреќи во кожичката;
 • крварење на главата на пенисот;
 • непријатност при мокрење или ејакулација;
 • присуство на крв, слуз или гној во урината;
 • појавата на исцедок од уретрата, придружена со непријатен мирис и со различна нијанса. Често тие се зеленикаво или жолтеникаво;
 • синдром на болка со различна тежина во препоните и перинеумот;
 • зголемена или, обратно, ретка потреба да се испразни мочниот меур;
 • адхезија на уретралниот канал;
 • заматеност на урината.

Покрај тоа, симптоматската слика може да вклучува:

Бубрежната колика може да го придружува чувството на печење во пенисот.

Без оглед на тоа дали има чувство на печење во регионот на главата со други симптоми или не, при првото појавување на таков симптом, вреди да се консултира уролог или андролог за совет.

Дијагностика

Поради фактот што мал број на патолошки состојби е проследен со чувство на печење во пенисот, често не е проблем да се утврди точната дијагноза.

Пред сè, лекарот мора сам да изврши неколку манипулации:

 • запознајте се со историјата на болеста - ова ќе помогне да се утврди најкарактеристичниот етиолошки фактор за пациентот;
 • собира и проучува животна историја на пациентот - ова вклучува информации за спроведувањето на личната хигиена од страна на мажите;
 • внимателно ги испитува гениталиите - палпација ја одредува сериозноста на оток и болка;
 • Сослушајте го лицето детално - ова е неопходно за да се одреди интензитетот на горењето и да се изготви комплетна симптоматска слика.

Лабораториската дијагноза обезбедува:

 • општа и биохемиска анализа на крв - ќе укаже на појава на патолошки процес во човечкото тело;
 • клиничка студија за урина;
 • собирање на брис од уретрата - за последователни бактериски семенски и микроскопски студии. Ова ќе помогне да се утврди кој микроорганизам стана извор на инфекцијата;
 • бакпопева урина.

Инструменталните процедури се ограничени на изведување на ултразвук или МРИ во случаи кога клиничарот се сомнева дека пациентот има уролитијаза.

Третман

До денес, постојат неколку техники за лекување на чувството на печење во главата на пенисот или во целиот пенис.

Терапијата ќе биде приспособена за секој пациент поединечно, но во повеќето случаи таа вклучува:

 • земање лекови што ги пропишал вашиот лекар, како што се лекови против болки, анти-воспалителни или антибактериски агенси;
 • процедури за физиотерапија насочени кон затоплување;
 • употребата на локални лекови - масти и креми со антидемотичен и анти-пруритичен ефект;
 • усогласеност со поштеда диета - со исклучок на менито на зачинета, масна и солена јадења.

Индикации за хирургија се:

 • уролитијаза;
 • фимоза ;
 • неефикасност на конзервативните терапии.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне појава на чувство на печење во пенисот, треба да ги следите овие општи препораки:

 • имаат само заштитен секс;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • јаде право;
 • врши редовни хигиенски мерки;
 • избегнувајте контакт со алергенот;
 • во раните фази за лекување на сите болести на репродуктивниот систем;
 • два пати годишно да се испита од уролог или андролог.

Навременото барање квалификувана помош дава поволна прогноза.

Сподели го овој напис:

"Горење на пенисот" се забележува кај болести:

Баланитис (син на Катар од пенисот гланс во кожичката) е воспалителна болест која влијае на кожата на машкиот пенис. Може да се должи на патогени микроорганизми или габи.

...

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

...

Гениталната иритација предизвикана од габични кандиди слични на квасец, се нарекува болест на тромчето. Овој тип на слабост може да влијае на женски и машки гениталии и мукозни шуплини. Во зависност од полот, болеста се манифестира на различни начини, па размислете што е дрога кај мажите, кои се нејзините манифестации и дали има третмани дома.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.