Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Горење јазик

Горењето на јазикот е симптом на одреден патолошки процес или резултат на прекумерна потрошувачка на премногу зачинета или топла храна. Ако чувството на горење во јазикот е придружено со дополнителни симптоми и не поминува долго време, треба да побарате лекарска помош, а не да се лекувате само со себе.

Етиологија

Непријатното чувство на јазикот во вид на чувство на горење може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • гастроентеролошка патологија;
 • почетната форма на дијабетес ;
 • недостаток на витамини на телото од групата Б;
 • глоситис ;
 • пелагра;
 • алергиски реакции;
 • психогено или неврогено нарушување;
 • повреди и разни патологии на ENT органите;
 • заболувања на забите;
 • повреда на церебралната циркулација;
 • хирургија на параназалните синуси;
 • болести од габична природа.

Провокативните фактори вклучуваат следново:

 • механички оштетување на устата и јазикот, особено;
 • изгореницата на устата е премногу зачинета или топла храна;
 • злоупотреба на алкохол;
 • пушењето;
 • непридржување кон орална хигиена.

Во некои случаи, може да се дијагностицира чувство на печење на јазикот со цервикална остеохондроза . Точната етиологија на овој симптом може да се утврди само од лекарот што посетува, по неопходната дијагноза.

Симптоматологија

Заеднички клинички знаци вклучуваат:

 • промена на бојата на јазикот - органот може да претпостави црвена или бургундска боја;
 • сувост и оток;
 • појавата на плоча, која е лошо отстранета и пукнатини;
 • приклучување на болка во темпоралните зглобови;
 • зголемена плунка ;
 • влошување или целосно губење на вкусот;
 • пливање сензација;
 • горењето може да биде придружено со болка при механичко дејство (јадење храна, пијалоци, вежбање на орална хигиена).

Покрај тоа, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични знаци кои се карактеристични за одредена болест.

Ако појавата на симптомот се должи на гастроентеролошките патологии, општите симптоми може да се надополнат со следните симптоми:

Кај гастритис, болката може да биде акутна, грчеви во природата, чиј интензитет може да се зголеми со влошување на патолошкиот процес.

Знаци на глоситис

Ако причината за овој симптом е сјајна, тогаш се забележуваат следниве симптоми:

Во почетната фаза на развој, болеста може да личи на стоматитис , па затоа многу пациенти не бараат медицинска помош навремено, што доведува до влошување на патолошкиот процес.

За болести од габична природа, клиниката ќе биде надополнета со формирање на ерозии, чирови, и на јазикот и на оралната мукоза. Можна ниска температура на телото .

Ако чувството на горење во јазикот е предизвикано од изгореници на усната шуплина, тогаш, по правило, не постои дополнителна клиничка слика. Симптомите минуваат за 3-4 дена, во зависност од сериозноста на изгорениците.

Во сите други случаи, треба да побарате лекарска помош, а не да се лекувате самостојно со земање лекови или со употреба на традиционална медицина. Вториот не е исклучен во третманот, но само во консултација со докторот.

Дијагностика

Дијагнозата започнува со појаснување на приговорите, анамнеза на болеста и живот на пациентот, како и физички преглед. Ако симптомите се забележат само од усната шуплина, тогаш треба, пред сè, да контактирате со стоматолог . Во зависност од тековната клиничка слика, можеби ќе треба да се испита гастроентеролог , специјалист за заразни болести и оторинонгиголог .

За дијагнозата може да се извршат такви лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • копрограм;
 • микроскопско испитување на стружење на орална лигавица;
 • ХИВ и ТОРЧИ тестирање;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Точната дијагностичка програма се одредува поединечно, во зависност од моменталната клиничка слика.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од болеста утврдена од страна на лекарот, во која се спроведува соодветна основна терапија. Покрај земањето лекови, можеби ќе треба исправка на исхрана - треба да исклучите зачинета, масна и премногу жешка храна од менито. Конзистентноста на храната треба да биде топла, течна или пире.

Како превентивна мерка, неопходно е да се придржувате до исправна исхрана, да не се злоупотребува зачинета храна, алкохолни пијалоци и да се следат основните правила на орална хигиена.

Сподели го овој напис:

"Горење јазик" се забележува кај болести:

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...

Географски јазик или десквамативен глоситис е патологија која се карактеризира со присуство на воспаленија и дистрофични процеси на површината на јазикот. Ова се должи на кршење на процесот на исхрана на јазични ткива. Карактеристична манифестација на болеста е присуството на пилинг или лупење на јазик што лекарите го нарекуваат десквамација.

...

Глосалгија е болест која се карактеризира со појава на болка и други непријатни чувства на јазикот без очигледна причина. Вреди да се забележи дека во големо мнозинство случаи се дијагностицира кај жените, а кај мажите се забележува шест пати поретко.

...

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

...

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...

Рак на јазикот - малигна неоплазма формирана од епителните клетки лоцирани на јазикот. Овој тип на онкологија е исклучително редок и влијае главно на машкиот. Просечната возраст на жртвите е шеесет години. На местото на локализација, најчесто се формира на латералната површина или на средниот дел на јазикот, е поретко на коренот, грбот и врвот на јазикот. Откривањето на туморот е доста лесно, бидејќи се формира на видливите делови на органот.

...

Склопениот јазик (скротален јазик) е конгенитален абнормален феномен кој се карактеризира со нарушена форма и големина на органот. Промени предизвикани од деформација на мускулите. Надворешно, овој феномен се карактеризира со зголемена големина на јазикот и лобуларна структура. Патологијата е забележана и кај возрасни и кај деца, меѓутоа, во втората длабочина на наборите на јазикот е многу помалку.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.