Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тешко дишење

Тврдото дишење се манифестира со прекумерна акумулација на слуз на поставата на респираторниот тракт, поради што станува груба, нерамна. Овој факт предизвикува формирање на респираторна бучава. Појавата на таков симптом јасно го тера пациентот да размисли за неговото здравје, бидејќи таков симптом може да укаже на појава на хронични патологии на белите дробови и бронхиите.

Етиологија

Нормалното дишење кај луѓето се нарекува везикуларен во медицинската терминологија. Се манифестира во специфична бучава формирана од протокот на воздух низ бронхиите. Може да се слушне кога вдишувате, и речиси исчезнува кога ќе издишите. Овој тип на звук е мек и тивок, не предизвикува будност, има јасни граници за престанок на бучавата.

Кога бучавата почнува да се разликува од она што е опишано, докторите дијагностицираат круто везикуларно дишење. Таквиот феномен може да се развие од различни причини. Често се формира сериозен тип на дишење после САРС и акутни респираторни инфекции .

Кога го слушате тешкото дишење кај дете и возрасен, на пациентот мора да му се даде непосредна помош, бидејќи може да се развијат компликации.

Сличен симптом може да значи тешка воспаление и да укаже на формирање:

Бронхитисот е можна причина за остри дишења.

Затоа лекарот препорачува при идентификување на тешко или тешко дишење, ноќно или значително отежнато дишење, да се консултира со здравствена установа.

Слуз може да се акумулира од пресушен воздух. Можете да се справите со таква причина едноставно да ја проветрите просторијата, да одите и да пиете редовни течности.

Ако родителите дијагностицираат тешко дишење кај дете под една година, тоа не секогаш го информира за патолошкиот процес. Овој симптом се манифестира поради неформирани дишни патишта. Колку е помладо детето, толку потешко ќе здив.

Родителите на деца, исто така, треба да имаат предвид дека нивниот имунолошки систем може да биде погоден многу побрзо од различни фактори. Следниве фактори се провоцирачки фактори за појава на непријатен симптом за децата и возрасните:

 • ненадејни промени во температурата на воздухот;
 • ефектот на алергените;
 • патологија на респираторниот систем.

Симптоматологија

За да се разбере како се оштетени белите дробови и која болест се развива кај луѓето, може да се појават дополнителни симптоми. Во зависност од развојот на болеста, манифестацијата може да биде придружена со треска , кашлица и влошување на општата состојба на пациентот. Овие симптоми често се дијагностицираат од страна на лекарите за време на формирањето на бронхитис. Наведете присуство на болеста ќе биде карактеристично отежнато дишење во белите дробови, тешко дишење , слабост , спутум , непријатност во градите област.

Тешкото дишење без треска често се забележува кај алергиски пациенти. Сепак, постојат и други знаци - силна кашлица, кинење, црвенило на очите .

Дијагностика

За да се разбере што значи тоа за суровото дишење, лекарот ќе помогне по аускултацијата, во која пациентот треба да стои или да седи, да дише спокојно и рамномерно. Да се ​​нацрта паралела и да се утврди патолошката состојба, понекогаш лекарите бараат од пациентот длабоко да дишат.

Главните точки на слушање на белите дробови

За време на испитувањето, докторот ги разјаснува следниве карактеристики за дишење:

 • карактер;
 • волумен;
 • дистрибуција;
 • присуство на отежнато дишење и / или отежнато дишење.

Третман

Откако лекарот ќе го утврди тешкото дишење во белите дробови и ќе ја идентификува причината за неговиот изглед, можете да препишете терапија. Третманот е пропишан во зависност од идентификуваната патологија. Ако причината е алергија, пациентот е пропишан со употреба на лекови против алергија и исклучување на контакт со алергени. Во случај на механички оштетувања, се препорачува само да се смири и да го врати здивот во нормала.

За време на периодот на прогресија на непријатниот симптом, но во отсуство на специфични болки и треска, пациентот треба да ги следи ваквите мерки за подобрување на дишењето:

 • да ја излади дневната соба;
 • одиме повеќе на отворено;
 • пијте топол пијалок.

Доколку лекарот открил треска, бронхијална бучава за време на вдишување и издишување, како и карактеристични симптоми, е наведена употреба на антибактериски лекови.

Доколку се дијагностицира сурово дишење кај дете или возрасен, лекарите може да пропишат употреба на народни лекови, но најдобро се земаат по консултација со лекар:

 • банана пире;
 • смокви во млеко;
 • топло млеко со путер и мед;
 • се меша чоколадо, какао, путер, свинско месо и се шири на леб;
 • Јазовец маст.

Поради сложената терапија, лекарот може да постигне значително зголемување на имунитетот, да го заштити телото од инфекции, да го подобри функционирањето на органите и системите.

Сподели го овој напис:

"Тешко дишење" се забележува кај болести:

Силикозата на белите дробови е патолошка состојба предизвикана од пролонгирана експозиција на прашина што содржи силика во човечките респираторни органи. Овој патолошки ефект доведува до пролиферација на сврзното ткиво и формирање на нодули во ткивото на белите дробови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.