Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Течност во белите дробови

Течноста во белите дробови е симптом кој се карактеризира со акумулација на течност во ткивата на органот. Во некои случаи, овој патолошки процес се нарекува пулмонален едем . Основна терапија ќе зависи од основната причина. Ако акумулацијата на течност во белите дробови не е елиминирана навремено, можно е не само развој на сериозни компликации, туку и смрт. Во овој случај, само-терапија, без рецепт на лекар, не е во прашање. Истото важи и за традиционалната медицина.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори за развој на пулмонален едем:

 • механичко оштетување на органот;
 • компликации по инфективни или воспалителни процеси;
 • употреба на дрога;
 • општа интоксикација на телото поради изложеност на токсини;
 • компликации по операцијата;
 • патологија на бубрезите, што доведува до задржување на вишокот на течност во телото;
 • оштетување на мозокот;
 • онколошки процеси;
 • повреди на градите;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • пнеумоторакс ;
 • последните фази на цироза ;
 • пулмонална инсуфициенција ;
 • туберкуларна интоксикација.

Ние не треба да се исклучува од етиологијата и системските болести, вродени патологии на срцето и белите дробови.

Симптоматологија

Симптомите на овој патолошки процес се добро изразени, но за точна дијагноза, треба да се консултирате со лекар. Надворешните симптоми на пулмоналниот едем вклучуваат следново:

Симптоми на пулмонален едем

Треба да се напомене дека ова е само индикативна листа на симптоми кои не секогаш укажуваат на прецизен пулмонален едем. Во секој случај, во оваа држава, треба да побарате помош од лекарите, а не да се само-лекувате.

При физички преглед, присуството на течност во белите дробови може да ги наведат следните знаци:

 • Кога слуша, лекарот ќе чуе специфично отежнато дишење;
 • тешко е дишењето, со висока височина на градите.

Покрај тоа, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со специфични знаци, во зависност од причината која е причинета. Значи, ако течноста се акумулира во белите дробови за време на онкологијата, може да се забележат следниве специфични знаци:

Ако во белите дробови е предизвикана вода од воспалителен или инфективен процес, општите симптоми може да се надополнат со знаци на интоксикација на телото, вклучувајќи ја и високата телесна температура.

Присуството на такви симптоми не треба да се смета како 100% пулмонален едем. Ова може да биде потврдено или одбиено само од страна на специјализиран медицински специјалист по дијагнозата. Затоа, да се земе било какви лекови по сопствено наоѓање е невозможно.

Дијагностика

Појавата на течност во белите дробови подразбира консултација, пред сè, со пулмолог . Доколку е потребно, доктор со други квалификации може да биде вклучен во понатамошни терапевтски мерки.

Акумулација на течности во белите дробови

Дијагностичката програма ги вклучува следните:

 • физички преглед со аускултација;
 • рендгенска снимка на градниот кош или флуорографија;
 • општ и биохемиски крвен тест.

Во зависност од моменталната клиничка слика, лекарот може да пропише дополнителни дијагностички методи. Врз основа на резултатите од испитувањето, ќе се одреди текот на третманот и видот на третманот - конзервативен или оперативен.

Третман

Лекарот ќе ви каже како да се ослободите од белите дробови по испитувањето. Во повеќето случаи, манифестацијата на ваков симптом бара хоспитализација на пациентот. Сепак, сè ќе зависи од количината на вишокот течност во белите дробови. Ако волуменот е мал, течноста се испушта преку специјални лекови. Списокот може да го содржи следново:

 • антиинфламаторни лекови;
 • диуретик;
 • антибиотици;
 • аналгетици.

Ако третманот со лекови не го даде посакуваниот резултат, отстранете го вишокот течност со испумпување со посебен катетер. Исто така, лекарот може да пропише посебно вдишување на кислородот за пулмонална инсуфициенција.

Ако елиминацијата на болеста, која предизвика пулмонален едем, веднаш се започнува, развојот на сериозни компликации и смрт е исклучен. Затоа, ви треба време да одите во болница за правилен третман.

Превенција

За да се намали ризикот од таков патолошки процес може да биде, ако го набљудувате следново:

 • систематски премин на флуорографија;
 • редовен профилактички медицински преглед;
 • при првите знаци на болест побарајте медицинска помош.

Исто така, треба да се исклучи само-лекувањето или терапијата со народни лекови без да се консултира лекар.

Сподели го овој напис:

"Флуид во белите дробови" се забележува кај болести:

Аритмијата имплицира сите оние состојби во кои се менуваат секвенците на отчукувањата на срцето, нивната фреквенција и сила, како и ритамот. Аритмија, чии симптоми се јавуваат како резултат на кршење на главните функции карактеристични за срцето (спроводливост, возбудливост, автоматизам), во едно име е генерализирана верзија на патологијата, што значи какви било промени во срцевиот ритам кои се разликуваат од стандардниот синусен ритам.

...

Плевритис е заедничко име за болести во кои се јавува воспаление на серозната мембрана околу белите дробови - плеврата. Болеста обично се развива против позадината на веќе постоечките болести и може да биде придружена со формирање на излив на површината на мембраната (ексудативен плеврит) или фибрин (сув плеврит). Овој проблем се смета за една од најчестите белодробни патологии (300-320 случаи на 100 илјади жители), а прогнозата за третман целосно зависи од сериозноста на примарната болест и од стадиум на воспаление.

...

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...

Пневмотораксот на белите дробови е опасна патологија во која воздухот продира до местото каде што не треба да биде физиолошки лоциран - во плевралната празнина. Оваа состојба е вообичаена. Оштетеното лице треба да започне да обезбедува итна медицинска помош што е можно поскоро, бидејќи пнеумотораксот може да биде фатален.

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Ракот на белите дробови е болест поврзана со развој на малигнен тумор во белите дробови. Ракот на белите дробови, чии симптоми може да бидат отсутни за долго време, најчесто се должи на пушењето, а неговото откривање, токму поради отсуството на симптоми, без превентивни методи за испитување на предметната област, често се јавува во сериозни фази на процесот.

...

Срцева слабост го одредува таков клинички синдром, во рамките на кој се јавува повреда на функцијата на пумпање карактеристична за срцето. Срцева слабост, чии симптоми можат да се манифестираат на различни начини, се карактеризира и со тоа што се карактеризира со постојана прогресија, врз основа на која пациентите постепено губат соодветен работен капацитет и се соочуваат со значително влошување на квалитетот на нивниот живот.

...

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.