Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Опуштени столици

Течната столица е симптом на одреден патолошки процес, во кој процесот на дефекација се изведува со течни фекалии повеќе од три пати на ден. Во повеќето случаи, овој симптом е манифестација на заразен процес, гастроентеролошка болест или труење со храна. Долгорочната манифестација на таков патолошки процес (повеќе од еден ден) може да доведе до дехидрација на телото, што е полн со развој на сериозни компликации. Лекот може да го пропише третманот по дијагностицирање и откривање на етиологијата. Само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

Етиологија

Течна столица кај возрасни за долго време може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • алергиска нетолеранција кон некои производи;
 • злоупотреба на мрсна храна, слаба компатибилност на состојките во садовите;
 • реакција на некои лекови;
 • тежок стрес или нервен напор;
 • труење со храна;
 • климатски промени.

Што се однесува до патологиите, во клиничката слика за која постои таков симптом како што се јавува во стомакот и дијареата, треба да се истакне следново:

Покрај тоа, треба да се разбере дека во присуство на било која гастроентеролошка патологија во хронична форма и непридржување на диеталната терапија, може да се влоши егзацербација, што доведува до губење на столицата.

Течната столица кај новороденче може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • несоодветно хранење на мајката, ако детето е доено;
 • премногу масно млеко;
 • несоодветна мешавина;
 • погрешно воведување на комплементарни храни.

Сепак, треба да се забележи дека течната столица за време на доењето, особено во првите месеци, е сосема нормална. Но, само ако нема дополнителни симптоми. Во секој случај, за да се разјасни ситуацијата подобро е да се побара совет од педијатар .

Причини за лабава столица

Симптоматологија

Специфичните знаци на севкупната клиничка слика ќе зависат од етиолошкиот фактор. Во принцип, лабавите столици може да бидат придружени со следниве симптоми:

Ако течната столица е предизвикана од психосоматски фактор или реакција на некои лекови, тогаш не може да има дополнителни симптоми или обратно - клиничката слика е надополнета со гадење и повраќање.

Ако чести лабави столици се предизвикани со труење со храна , тогаш клиниката може да има такви специфични знаци:

Ако има постојана течност во стомакот кај возрасен, тогаш ова може да биде симптом на сериозна гастроентеролошка болест, вклучувајќи и улцеративен колитис. Во овој случај, севкупната клиничка слика е дополнета со такви специфични карактеристики:

 • зелена лабава столица измешана со неразредена храна;
 • слаб апетит;
 • покачена телесна температура.

Треба да се забележи дека лабавите столици и температура се речиси секогаш знак на воспалителен процес.

Црните течни столици укажуваат на присуство на внатрешно крварење во стомакот, кое може да се должи на чир или последица на гастроентеролошките дијагностички процедури.

Течната столица со крв која е забележана повеќе од две недели може да биде симптом на онколошки процес во дебелото црево. Во овој случај, драматично губење на тежината, бледило на кожата и комплетен недостаток на апетит се додаваат на вкупните симптоми.

Ако имате таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате самостојно. Во спротивно, само може да ја влоши состојбата, што ќе доведе до развој на сериозни компликации.

Дијагностика

За време на почетниот преглед, лекарот ги открива следните фактори:

 • кога се појавило нарушувањето и колку долго траело;
 • како пациентот јадеше во пресрет;
 • дали има хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт или имало некогаш порано

За дијагностицирање и откривање на етиологијата се пропишуваат такви лабораториски и инструментални испитувања:

Ултразвучна процедура
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • бактериолошка анализа на измет;
 • копрограм;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Дополнителни истражувачки методи ги пропишува лекарот во зависност од клиничката слика. Ако има зелен стол, тогаш дијагнозата на Хеликобактериозата може да се вклучи во дијагностичката програма.

Третман

Основна терапија за лабава столица во црно, жолто или зелено кај возрасен ќе зависи од етиологијата. Во секој случај, ќе треба да ги следите општите медицински препораки и исхраната. Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици (ако лабавите столици се предизвикани од инфекција);
 • супстанции кои ја успоруваат перисталтиката на желудникот и цревата;
 • enterosorbents.

Бидете сигурни дека ќе вклучите во програмата за третирање исхрана, која вклучува следново:

 • исклучок масен, зачинет, премногу солен;
 • заштеда на методи за готвење - храната треба да се варат, да се пареа или да се пече, но без масти;
 • предност треба да се даде на течна, пире храна;
 • оброците треба да бидат чести, но во мали делови;
 • првиот ден целосно треба да одбие да јаде;
 • пациентот треба да консумира многу топла течност (чај, минерална вода без гас).

Списокот на дозволени производи треба да биде потпишан само од лекарот што посетува. Списокот на препорачани јадења ќе зависи од болеста која предизвика развој на овој симптом.

Превенција

Нема специфични превентивни мерки, бидејќи ова не е посебна болест, туку симптом на одредена клиничка слика. Затоа, генерално треба да се следат препораките за здрав начин на живот и да побараат медицинска помош на време.

Сподели го овој напис:

"Течна столица" е забележана кај заболувања:

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...

Ботулизмот е прилично сериозна болест од инфективна инфекција која е токсична, особеностите на текот на кои доведуваат до оштетување на нервниот систем, 'рбетниот мозок и продолжетокот на мочниот меур. Ботулизам, чии симптоми се јавуваат кога производите на ботулински токсин, аеросоли и вода влегуваат во телото, како резултат на комплексни процеси, исто така, доведува до развој на акутна и прогресивна респираторна инсуфициенција. Како резултат на недостатокот на соодветен третман на ботулизмот, почетокот на смртта не е исклучен.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Хеморагичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со зголемено васкуларно крварење и развој како резултат на оштетена хомеостаза. Знаци на патологија се појава на кожни и мукозни хеморагии, како и развој на внатрешно крварење. Оваа болест може да се развие на било која возраст - и кај новороденчињата и кај постарите лица. Постојат акутни и хронични форми на оваа патолошка состојба. Во акутна форма, потребна е итна медицинска нега кај деца или возрасни, а во случај на хронична форма, комплексен третман на патологијата.

...

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...

Хипертироидизам (или тиреотоксикоза) е клиничка состојба во која се забележува прекумерно производство на тироидни хормони, тријојотиронин и тироксин. Хипертироидизам, чиишто симптоми се манифестираат како резултат на презаситеност на крвта со овие хормони и нивното одвојување преку протокот на крв низ телото, вклучувајќи ткива, органи и системи, ги забрзува сите процеси во него, што негативно влијае на општата состојба на пациентот на повеќе начини.

...

Хипоталамичен синдром - збир на нарушувања, појавата на која се должи на нарушеното функционирање на хипоталамусот. Оваа болест често се развива во адолесценција и репродуктивна возраст. Кај жените, се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите. Проблемот со ова нарушување е тоа што е доста распространет, во повеќето случаи тоа влијае на младите луѓе, се развива брзо и има многу компликации.

...

Дикроцелиозата е паразитарна болест поврзана со хелминтијаза, со подгрупа на трематотози, придружена со оштетување на црниот дроб и жолчниот меур. Статистиката наведува дека дикроцелиазата е почеста во Азија, Европа, Африка, Америка, поретко во Русија и Сербина.

...

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

...

Функционална диспепсија е медицински термин за различни дигестивни нарушувања кои се јавуваат во човечкото тело поради неправилна исхрана или недоволна екскреција на дигестивните ензими. Оваа болест влијае на луѓето на која било возраст. Во медицинските кругови, болеста често се нарекува синдром "мрзлив стомак".

...

Дисхолиумот на жолчното кесе е патологија која се карактеризира со промена на составот на жолчката. Ваквата состојба, како по правило, е резултат на разни болести и нарушувања во начинот на живот на една личност.

...

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...

Staphylococcus aureus - сферична, анаеробна и неподвижна бактерија. Патогениот микроорганизам прв пат беше идентификуван во 1880 година од хирург од Шкотска, Александар Огстон. Бактеријата го добила името поради појавата - претставниците на овој вид имаат светло златно нијанса (предизвикана од присуството на пигменти од групата каротеноиди). Овој микроорганизам провоцира прогресија на разни заболувања кај децата, а поретко кај возрасните. Може да биде локализиран во кој било дел од човечкото тело, но назофаринксот е омилено место.

...

Цревната кандидијаза е болест предизвикана од габите на родот Кандида, кои активно се развиваат во стомакот и цревата на луѓето, предизвикувајќи повреда на цревната микрофлора со развојот на најсилната дисбактериоза.

...

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...

Нетолеранцијата на лактоза е прекршување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со целосна или делумна неперцепција на лактоза. Овој патолошки процес се должи на недостатокот на ензим кој е одговорен за преработка на млечни производи - лактаза. Првите симптоми може да се појават во адолесценцијата и возраста. Треба да се забележи дека нетолеранцијата на лактоза кај доенчињата е исклучително ретка.

...

Васкуларна оклузија е опструкција на садовите, што е резултат на блокада со тромб или повреда на крвта, може да го оштети мускулите или коскеното ткиво, истиснувајќи ги и садовите, што доведува до оштетен проток на крв. Патологијата предизвикува сериозни последици: срцева слабост, парализа на екстремитетите, некроза на погодените области.

...

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...

Псевдотуберкулозата е акутна инфективна болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт. Причинителот на псевдотуберкулозата е интестинална бактерија. Продира во човечкото тело, тие влијаат на кожата, како и на виталните органи. Целиот овој процес е проследен со изразен синдром на интоксикација. Луѓе од сите возрасти можат да станат инфицирани, но почесто кај децата се дијагностицира псевдотуберкулоза.

...

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...

Pseudomonas aeruginosa е мобилна бактерија која е предизвикувач на голем број заразни болести. Опасноста од Pseudomonas aeruginosa е дека е отпорна на огромното мнозинство на антимикробни лекови. Бактеријата го добила своето име поради тоа што го зацврстува хранливиот медиум во кој расте, во зелено-сина сенка.

...

Спленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со зголемена слезина. Ова не е независна болест, но важен симптом на друга болест. Исто така вреди да се напомене дека зголемувањето на слезината може да се дијагностицира кај 5% од сосема здравите луѓе.

...

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...

Helicobacter pylori е бактерија која живее во човечкиот гастроинтестинален тракт и го предизвикува развојот на опасни болести - гастритис, чир, хеликобактериоза. Според статистичките податоци, 2/3 од популацијата на планетата се носители на овој микроорганизам. Треба да се напомене дека Helicobacter pylori е моментално единствената бактерија која лесно може да преживее во агресивната средина на желудникот.

...

Холестазата е болест која се карактеризира со намалување на протокот на жолчката во дуоденумот поради нарушување на неговата екскреција, формирање или екскреција. Холестазата, симптоми кои се манифестираат првенствено кај пруритус, темна урина и лесни измет, во зависност од карактеристиките на етиологијата, може да бидат екстрахепатични или интрахепатични, во зависност од природата на курсот, акутна или хронична, со жолтица или без неа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.