Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Жолта патина на јазикот

Јазикот е вид на огледало што ја отсликува работата на целиот дигестивен тракт како целина. А сосема здрава личност е нормална на површината на јазикот може да формира мала проѕирна плоча, понекогаш бело-жолта. Ова се должи на фактот дека јазикот обично заостанува одредена количина на храна што едно лице троши, а условно патогените микроорганизми кои живеат во устата почнуваат да се размножуваат во неа. Ако жолтената обвивка се појавува на јазикот, тогаш во повеќето случаи тоа значи дека се случила значајна дефект на дигестивниот тракт или црниот дроб. Извонреден е фактот дека ако scurf има светлина сенка или бело-жолта, тоа значи дека болеста е во рана фаза на нејзината прогресија. Потемнувањето на плочата укажува на влошување на патолошката состојба.

Вреди да се напомене дека причините зошто жолта рација се појавува на јазикот на детето и на возрасните може да биде доста физиолошки. Значи, често цут добива бело-жолта боја во топло време, со консумирање на некои лекови, како и некои боење храна. Ако некој ги елиминира овие провокативни фактори, тогаш состојбата на неговиот јазик е нормализирана.

Многу пациенти го поставуваат прашањето на лекарот - зошто се појавува жолтеница на јазикот? Всушност, причините за ова може да бидат доста. Горниот слој на јазикот е претставена со мукозна мембрана целосно покриена со папили кои го доживуваат вкусот. Епителот на оваа мембрана има тенденција да расте, станува подебел, формирајќи специфична плакета од разни бои - од бело-жолта до зелена или темно-кафеава. Главните фактори кои придонесуваат за зајакнување на овој процес:

 • воспаление на мукозната мембрана на јазикот;
 • повреда или иритација на површината на јазикот со механички, термални и хемиски фактори;
 • патолошки процеси на акутна и хронична природа во дигестивниот тракт.

Етиолошки фактори

Како што споменавме погоре, може да има неколку причини за појава на жолто цут на јазикот на детето или на возрасните. Главните лекари вклучуваат следново:

 • оштетување на црниот дроб. Ова е главната причина зошто жолтеникава рација се појавува на јазикот. Во овој случај појавата на жолт филм е предизвикана од нарушување на размената на жолчните пигменти (често поради воспаление или инфекција). Како резултат на овој патолошки процес, јазикот, како и другите ткива на човечкото тело, добива жолта боја. За да предизвикаат таква состојба може да цироза на црниот дроб или хепатитис ;
 • повреда на каналите кои ја отстрануваат жолчката. Во овој случај, јазикот кај дете или возрасен може да се претвори жолта како резултат на воспаление на жолчното кесе или холелитијаза ;
 • супрахепатична жолтица . Причината за прогресијата на оваа состојба е зголемената секреција на билирубинот во телото, што самото тело едноставно нема време да го отстрани. Предозирање на сулфонамиди, нецелосна синтеза на црвени крвни клетки, инфаркт на виталните органи, труење со телото со фосфор, водороден сулфид и други хемикалии може да предизвика таква состојба.

Други причини зошто жолтата рација може да се појави на јазикот на дете или возрасен:

Жолто цут на јазикот на детето

Всушност, сите причини зошто жолта патина може да се појави е иста кај возрасните како кај децата. Но, ако е детектирана рација на дете од одредена боја, веднаш не треба да го озвучите алармот - пред сè, потребно е да се исклучат етиолошките фактори на домаќинството или храната, како што се:

 • жолто цут на јазикот кај доенчињата често се појавува по воведувањето во исхраната на разни додатоци од зеленчук;
 • Во исхраната на детето има премногу такви производи: тиква, морков, persimmon, кајсии;
 • честа потрошувачка на храна која содржи различни бои. Детето може да стане премногу вклучено во карамели, газирани пијалаци и сл.
Жолто цут на јазикот на детето

Патолошки причини:

Медицински настани

За да ја дознаете вистинската причина зошто на јазикот се појавува бело-жолта или жолто-зелена плоча, треба веднаш да се обратите до надлежниот лекар кога ќе се открие. Важно е да се разбере дека ова не е самата болест, туку само нејзиниот симптом, и затоа е неопходно да се утврди вистинската причина за нејзиното појавување. За таа цел, таквите тестови и испитувања може да се препишат:

Планот за лекување е развиен во зависност од тоа што предизвика појава на таква специфична плакета на јазикот. Може да се препишат следниве лекови:

 • холеретичен;
 • антибиотици од групата на макролиди, цефалоспорини и тетрациклини;
 • хепатопротектори;
 • антивирусна;
 • анти-габични;
 • централни допамински блокатори;
 • adsorbents;
 • витамински комплекси;
 • раствори на гликоза и електролити.

Сподели го овој напис:

"Жолта на јазикот" се забележува кај болести:

Дуодегонастичен рефлукс (GHD) е синдром поврзан со вакви заболувања на дигестивниот систем како гастритис, гастричен чир, дуоденитис. Се манифестира со фрлање на жолчката во дуоденумот во стомачната празнина.

...

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...

Стоматитис кај деца - иритација на мукозните мембрани на устата, која се појавува кај деца на возраст од три години и мали деца на возраст од една. Причините за стоматитис се пренесуваат заразни болести, тешки настинки и АРВИ. Но, вреди да се напомене дека болеста не е компликација на овие процеси, но се манифестира како резултат на намалување на имунитетот по нивниот трансфер. Ова се случува затоа што за време на вирусна болест устата се суши поради незначителниот проток на плунка, кој во нормален живот ја штити устата од ефектите на патогените микроорганизми.

...

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.