Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Жолти дамки на кожата

Жолти дамки на кожата - знак на одреден патолошки процес во телото. Тоа може да биде манифестација на дерматолошко заболување, како и болести на други системи на телото, вклучувајќи го и хепатитот. Ако имате таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате самостојно. За да се отстрани овој симптом, лекарот ќе го пропише потребното испитување и ќе го избере најефективниот третман.

Етиологија

Појавата на жолти дамки на телото може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • патолошки промени во црниот дроб;
 • хормонски нарушувања, особено Адисонова болест ;
 • употребата на козметика која не одговара на типот на кожата;
 • алергиски реакции;
 • онколошки болести;
 • липиден метаболизам;
 • дијабетес мелитус ;
 • некои системски болести;
 • дерматолошки заболувања.

Одделно, неопходно е да се нагласат причините за манифестацијата на овој симптом на кожата на новороденото дете:

 • добивање на мекониум во амнионската течност пред да се роди бебето;
 • системски патологии;
 • заразни болести.

Ако постои таков симптом, без оглед на дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе. Употребата на лекови или традиционална медицина по своја дискреција може да доведе не само до развој на компликации, туку и до замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата.

Симптоматологија

Во овој случај, не постои општа клиничка слика, бидејќи тоа е симптом на неспецифичен карактер. Манифестацијата на симптоми и локализација на жолти дамки на кожата ќе зависи од провоцирачката болест.

Ако причината за овој симптом е дерматолошка болест, тогаш пациентот може да ги забележи следниве нарушувања:

 • формирање на жолти дамки на скалпот, екстремитетите или на телото;
 • исипи од повеќекратна или солитарна природа;
 • жолти дамки можат да станат кафеави;
 • осип лушпа, може да чеша;
 • со текот на времето, дамките со течност може да формираат меурчиња со течност, плаки, чиреви или ерозии (во зависност од видот на болеста);
 • можеби општо влошување на здравјето.
Жолти дамки на кожата на нозете

Кога е оштетен липидниот метаболизам, жолти дамки на кожата може да бидат придружени со следните промени:

 • осипите најчесто се локализирани на грбот, градите и стомакот;
 • постепено, местата се зголемуваат во големината и групата заедно.

Во исто време не се забележува олеснување, чешање и лубеница.

Значителна закана за здравјето на болеста не претставува, но потребна е консултација со лекарот.

Ако етиологијата на жолти дамки на кожата на лицето стана системска болест, тогаш можна е следната клиничка слика:

Манифестацијата на жолти дамки може да укаже на развој на дијабетес, кој се карактеризира со следната клиничка слика:

Кога ќе се појават овие знаци, веднаш треба да побарате лекарска помош, наместо самотраен третман.

Ако причината за жолти дамки на кожата на рацете или лицето е Аддисонова болест, тогаш може да се појават следниве симптоми:

Симптоми на болеста на Аддисон

Во присуство на горенаведените симптоми треба да се консултирате со лекар, а не само да се лекувате.

Дијагностика

Изборот на методи за дијагностицирање на главната болест во присуство на таков симптом ќе зависи од сегашната клиничка слика и медицинската историја собрана од лекар за време на почетниот објективен преглед.

Следниве лабораториски и инструментални методи може да се препишат за дијагноза:

 • општа тестови за крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • тест на крвта за шеќер;
 • тестови за тумор маркери;
 • имунограм;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • гастроентеролошки студии;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди етиологијата на симптомите и да го пропише точниот курс на лекување.

Третман

Не постои општа програма за лекување, терапевтските интервенции ќе зависат од утврдената болест. Во повеќето случаи, се спроведува конзервативна терапија. Ако причината за симптомот е гастроентеролошка болест, особено заболување на црниот дроб, тогаш во лекувањето мора да биде вклучена специфична диетална маса.

Не постојат насочени превентивни методи, бидејќи ова не е посебна болест, туку симптом на неспецифична природа. Не се препорачува само-лекување, треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Жолти дамки на кожата" се забележуваат кај болести:

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...

Холестазата е болест која се карактеризира со намалување на протокот на жолчката во дуоденумот поради нарушување на неговата екскреција, формирање или екскреција. Холестазата, симптоми кои се манифестираат првенствено кај пруритус, темна урина и лесни измет, во зависност од карактеристиките на етиологијата, може да бидат екстрахепатични или интрахепатични, во зависност од природата на курсот, акутна или хронична, со жолтица или без неа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.