Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зелен измет

Cal зелено има различни причини. Тие можат да бидат и физиолошки и патолошки. Промената на бојата на изметот најчесто се забележува кај новороденчињата, но таквата промена е исто така можна кај возрасните. Во никој случај овој симптом не може да остане без надзор, бидејќи зелените фецеси со примеси на слуз може да бидат сигурен знак дека работата на органите на дигестивниот систем не успеала. И тоа е негово прво нешто што треба да се идентификува и да се отстрани, со назначување на точен курс на лекување.

Физиолошки причини

Обично причината за промена на бојата на изметот кај возрасните лежи во исхраната. Темно зелените измет обично се набљудуваат кога возрасни почнува да консумираат многу храна што содржат железо. Тие вклучуваат следново:

 • црвено месо;
 • брокула, копар, спанаќ и други зелени лиснати култури;
 • морска риба;
 • црна лакрица;
 • црвен грав;
 • сокови и пире од компири направени од зелен зеленчук.

Изметот на зелена боја често се појавува кај оние луѓе кои во пресрет потрошија многу храна со светли бои, особено со зелена боја. Тие вклучуваат:

 • карамелни слатки;
 • мармалад;
 • газирани пијалаци;
 • разни гуми за џвакање и работи.

Темно зелените измет може исто така да резултираат од возрасно лице што зема одредени фармацевтски препарати и додатоци. Обично се забележува промена во бојата на изметот при земање на такви лекови:

 • лекови кои содржат високи дози на јод;
 • лаксативи од растително потекло;
 • сорбитол;
 • хлорофил;
 • гликоза;
 • Додатоци во исхраната со високи концентрации на гликоза;
 • минерални и витамински комплекси;
 • препарати, чија главна активна состојка е алги.

Патолошки причини

Важно е да се запамети дека не само навиките за јадење можат да влијаат на промена на бојата на изметот. Често, зелените измет се знак за прогресија на опасните патологии кај возрасни и кај новороденчиња. Затоа, во случај на нејзина повторна изолација, примеси на слуз во неа, како и манифестација на изразена клиничка слика ( хипертермија , повраќање, абдоминална болка итн.), Веднаш треба да аплицирате за дијагноза и третман на основната патологија. Да се ​​каже зошто се појавуваат темни зелени измет, само квалификуван специјалист. Самодијагностика во овој случај е неприфатлива. Особено ако имало зелени измет во детето.

Патолошки причини:

 • Кронова болест ;
 • труење со храна;
 • заразни болести на цревата, на пример, ентероколитис . Во овој случај, измет не се само зелени, туку и нечистотии на слуз;
 • труење (зелени измешани со слуз, понекогаш крв);
 • внатрешно крварење. Само ако крварењето не е тешка. Ако има тешка загуба на крв, измет станува црно ;
 • Чир на желудник
 • тиротоксикоза ;
 • алергии на храна. Во овој случај, изметот ја менува нивната боја, има честички на непроверена храна, како и слуз;
 • чир на желудникот ;
 • ротавирусна инфекција . Зелени фетидни измет со слуз се секретираат. Општата состојба на пациентот се влошува. Се појавуваат знаци на синдром на интоксикација. Оваа болест може да се појави кај новороденчиња, деца под 8-годишна возраст, како и кај возрасни. Но, уште повеќе подложни на него доенчиња.

Зелени измет кај деца

Зелената екскреција најчесто се јавува кај децата, особено кај новороденчињата. Во случај на новороденчиња, зелените измет се доказ за незрелоста на дигестивниот систем, особено на црниот дроб.

Промената во бојата на изметот кај доенчињата може да се појави поради промена на исхраната. Особено често ова се забележува кога мајката преведува новороденче во вештачко хранење. Составот на детска формула за новороденчиња е стабилен, но множеството елементи во траги може да варираат. Особено, во одредени мешавини може да се забележи покачена содржина на железо. Јадењето на овие во храната и може да предизвика промени во бојата на измет кај новороденото дете.

Многу често, промената на бојата на изметот кај доенчињата е забележана во периодот кога првите заби почнуваат да избиваат. Се разбира, детето почнува да сјае сè, и обично овие работи не се разликуваат во стерилитетот. Како резултат на тоа, многу бактерии навлезат во телото на новороденчето, чија патогена активност може да доведе не само до промена на бојата на фецесот, туку и до прогресија на разни болести. Во овој случај, клиничката слика ќе биде дополнета со хипертермија, повраќање, болка во абдоменот. Во изметот ќе биде слуз или дури и ленти од крв.

Често причината за промена на бојата на измет кај новороденчињата станува погрешна диета на неговата мајка. Ова значи дека токсините од прехранбени производи кои мајката може да ги консумираат влезе во млекото, кое детето ќе го јаде подоцна. Како резултат на тоа, овие супстанции навлегуваат во неговото тело.

Медицински настани

Прво, потребно е да се разјасни зошто се појавија зелените измет. Дијагностика обично се прави од страна на гастроентеролог. Ако причината лежи во исхраната, третманот е прилично едноставен - нормализација на вашата исхрана и исклучување од него од суво грозје, огрозд, краставици, киви, пијалоци со бои. Исто така, може да се препишат и следниве лекови:

 • Смекта;
 • Regidron

Ако сите горенаведени мерки не донеле соодветен резултат, тогаш тоа значи дека едно лице напредува со болест. Главниот метод на терапија во овој случај е терапијата со лекови. На пациентот може да им се препишат следниве лекови:

 • антибактериски;
 • антиспазмодии;
 • антиинфламаторно;
 • пробиотици;
 • витамински комплекси.

Сподели го овој напис:

"Зелен измет" се забележува кај болести:

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

...

Дисхолиумот на жолчното кесе е патологија која се карактеризира со промена на составот на жолчката. Ваквата состојба, како по правило, е резултат на разни болести и нарушувања во начинот на живот на една личност.

...

Прехранбената токсикоинфекција е болест, чиј развој не е предизвикан од самите бактерии, туку од токсините кои се формираат како резултат на живеалиштето на патогени надвор од човечкото тело. Предизвикувачките агенси на прехранбените болести во големи количини се наоѓаат во прехранбени производи кои ги користи секојдневно. Многу од нив се способни да ги издржат сите услови за преработка на храна, дури и ако вријат неколку минути.

...

Pseudomonas aeruginosa е мобилна бактерија која е предизвикувач на голем број заразни болести. Опасноста од Pseudomonas aeruginosa е дека е отпорна на огромното мнозинство на антимикробни лекови. Бактеријата го добила своето име поради тоа што го зацврстува хранливиот медиум во кој расте, во зелено-сина сенка.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.