Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зелен назален празнење

Зелениот празнење на носот е симптом со кој секој може да се соочи, без оглед на возрасната категорија и полот. Во повеќето случаи, слична сенка на слузот укажува на комплициран тек на основната болест.

Појавата на таква манифестација секогаш придонесува за уште една воспалителна болест. Вреди да се забележи дека кај децата и кај возрасните, предиспонирачките фактори може да се разликуваат малку.

Клиничката слика речиси никогаш не е ограничена на појавата на зелениот назален мукус. Најчесто, дополнителни симптоми вклучуваат чешање и горење во носот , кашлање и кивање, треска и сувост во устата .

Ако се појави симптом, треба да побарате помош од отоларинголог , кој ќе препише соодветни лабораториски и инструментални испитувања.

Елиминацијата на зелената мукозна течност излачена од носот се изведува со конзервативни методи, особено локални лекови и рецепти од традиционалната медицина.

Етиологија

Како причина за зелено или жолто-зелено исфрлање од носната празнина може да има голем број на предиспонирачки фактори. Вреди да се одбележи дека сите од нив се патолошки по природа и се појавуваат во случаи каде што основната болест е дополнета со секундарен вирусен или бактериски процес.

Така, зелениот назален исцедок кај возрасно лице се појавува на позадината:

Најчесто, зеленото празнење на носот се забележува кај едно дете, во чие тело, најверојатно, се јавува еден од следните патолошки процеси:

Синузитис - можна причина за појава на зелен празнење на носот

Исто така вреди да се спомене постоењето на фактори на ризик кои во голема мера ја зголемуваат веројатноста за појава на зелен назален исцедок кај децата, поретко кај возрасните. Оваа категорија е претставена со:

 • продолжена хипотермија;
 • претходен стрес ;
 • најсилните емоционални испади;
 • прекумерна физичка активност;
 • појавата на тешки патологии кои влијаат на другите внатрешни органи и системи;
 • сите услови кои ја намалуваат отпорноста на имунолошкиот систем.

Единствено сосема нормална причина за дебелиот зелен исцедок од носот е физиолошкиот ринитис , кој е карактеристичен за новороденчињата.

Класификација

Зелената нијанса на назалната слуз како што се развива поминува низ неколку фази:

 • прво е тоа што во однос на позадината на хипотермијата или пенетрацијата на патогениот вирус на носната мукоза, се јавува проширување на крвните садови. Нема празнења, а оваа фаза трае само неколку часа;
 • втората е појавата на чиста слуз, која има слаба зелена боја. Ова укажува на почеток на развојот на секундарен патолошки процес, кој се формира во однос на позадината на главната болест. Ако во ова време да започнете сеопфатен третман, тогаш сеуште можете да го избегнете формирањето на компликации на провокаторот на болеста. Времетраењето на фазата е неколку дена;
 • третиот се карактеризира со појава на дебела слуз од носот, кој добива посебна зелена или жолто-зелена нијанса. Ваквата боја на испуштање во главите се должи на распадот на патогените, како и на неутрофилните клетки, кои ги уништуваат. Постојат две опции за исходот - или обнова на пациентот или појава на компликации.

Симптоматологија

Бидејќи во огромното мнозинство на случаи кај дете или кај возрасен, зелениот исцедок од носната празнина се јавува наспроти позадината на одредена инфламаторна болест, клинички знаци ќе бидат заеднички за сите етиолошки фактори.

Најчести дополнителни симптоми на изобилен ринит се:

 • треска;
 • комплетен недостаток на мирис;
 • неможност нормално да се согледа вкус;
 • болка и болно грло ;
 • горење и чешање во носот ;
 • сувост во усната празнина, бидејќи лицето не може слободно да дише низ носот, поради неговата метеж и е принудено да го направи тоа преку уста;
 • лош здив ;
 • засипнатост ;
 • оток и црвенило не само на носната лигавица, туку и на надворешната кожа;
 • појава на патолошки нечистотии во слуз - зборуваме за пурулентна течност или крв;
 • кивање;
 • слабост и замор;
 • кашлица, и сува и со плунка ;
 • ослободување на кафена течност од носната празнина, што укажува на можен развој на назалното крварење ;
 • формирање на рани на мукозниот слој на носот, кои можат да бидат покриени со кора од замрзнатиот гноен течност;
 • формирање пукнатини на усните;
 • Распукани усни
 • грчењето во сон ;
 • бучава и тинитус ;
 • замор и општа слабост;
 • главоболки и вртоглавица .

Треба да се има на ум дека ова се само главните и највпечатливи знаци на клиничката слика. Кај секој пациент, симптомите ќе бидат индивидуални и целосно ќе зависат од етиолошкиот фактор.

Дијагностика

Лекарот ЕНЗ може да ја утврди причината за појавата на зелениот носен празнење и да пропише соодветен третман. Дијагностиката бара интегриран пристап и вклучува:

 • проучување на историјата на болеста и прибирање на историјата на животот на пациентот - да се открие појава на хронична болест, како и да се најде можен извор кој нема патолошка основа;
 • темелно испитување на носната празнина со помош на специјални ENT инструменти;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за информации во врска со симптомите и компилација на лекарот од комплетната клиничка слика која го надополнува главниот симптом;
 • општ клинички и биохемиски тест за крв - ќе укаже на појава на воспалителен или инфективен процес;
 • бактериска култура на зелена слуз;
 • рентген на назалните синуси, кој се изведува во две проекции;
 • КТ и МРИ;
 • Ултразвук.

По утврдувањето на причината дека зелената мукозна течност се ослободува од носот на дете или возрасен, отоларингологот може да го упати пациентот за консултација на други специјалисти кои ќе препишат поспецифични лабораториски и инструментални испитувања.

Третман

За да се ослободи од зелениот назален исцедок, неопходно е да се излечи болеста, наспроти позадината на која се развива сличен симптом.

Сепак, постојат методи на лекување насочени само кон запирање на главниот симптом, при користење на назални лекови и рецепти за традиционална медицина.

Лекот "Биопарокс"

Лекот третман вклучува употреба на:

 • вазоконстрикторни капки - нафтизин, назол, виброцил, ксилометазолин и други лекови;
 • антибактериски агенси, вклучувајќи ги и "Isofra", "Bioparox", "Levomekol", "Protargol" и "Polydex";
 • антихистамински лекови - кои се користат за алергии;
 • decongestants - за да се разреди слузницата.

Како да се третираат студот може да се реши само од лекарот што посетува, врз основа на сериозноста на неговата тежина и возрасната категорија на пациентот.

Третманот со народни лекови вклучува перење на носот со бушотини подготвени врз основа на:

 • дива роза и црна рибизла;
 • кромид сок и сок од алое;
 • морска сол;
 • камилица и еукалиптус;
 • бадем од лимон и оригано;
 • рав и лимон сок;
 • се меша од сокот од компири, моркови и цвекло;
 • Сок од каланхој и масло од масло;
 • дупка и липа;
 • лук и малина лисја;
 • прополис и целадин.

Горените растенија и растенија може да се користат во чиста форма и како збирка. Во прилог на супа, треба да го исплакнете носот, исто така можете да ги загреете нозете или да дишите над пареата.

Превенција

Со цел возрасните или децата да немаат проблеми со појавата на зелениот празнење на носот, треба да се почитуваат следните превентивни мерки:

 • избегнувајте хипотермија;
 • јаде право и избалансиран, така што телото добива доволно витамини и суштински елементи во трагови;
 • води активен животен стил;
 • спречување на хронични болести кои можат да доведат до појава на таков знак;
 • чувајте јасен сон и будност;
 • почесто на отворено;
 • неколку пати во годината да се подложат на испитување во докторот на ЕНТ.

Само по себе, зелената слуз, излачена од носната празнина, не претставува закана за човечкиот живот, но не треба да заборавиме дека секој етиолошки фактор, доколку не се лекува, може да доведе до развој на компликации.

Сподели го овој напис:

"Зелени назални празнења" се забележани кај заболувања:

Пултурен синузитис е една од формите на синузитис, во кој воспалителниот процес се развива во регионот на еден или двата максиларни синуси. Во повеќето случаи, гноен форма на синузитис се развива како резултат на забрзана или занемарена форма на катастрофален синузитис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа најчесто се дијагностицира кај деца и бремени жени.

...

Катарален синузитис - воспалителен процес во регионот на максиларните синуси, во максиларниот регион, кој е придружен со ослободување на мукозен, серум ексудат. Ако третманот не се започне навремено, болеста станува хронична, исцедокот станува гноен. Најчесто, болеста се јавува како компликација откако претходно боледувала. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира катаралниот синузит кај децата.

...

Стрептококите се бактерии во форма на ланец, кои живеат во микрофлората на човечкото тело. Многу често, тие коегзистираат со инфекции како Staphylococcus aureus. Со поволна средина за бактерии, можно е развој на воспалителен или инфективен процес. Бидејќи овие организми не формираат спори, тие брзо умираат под дејство на сончева светлина и специјални подготовки.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.