Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ниво на тешкотија мокрење

Тешкото мокрење, во медицинската терминологија што се нарекува странгурија, обично е придружник на болести на генитоуринарниот систем. Главните манифестации на болеста се сведуваат на следниве нарушувања:

  • слабеење на млазот при празнење на пополнетиот мочен меур;
  • авион за време на мокрење вилица;
  • мокрење буквално капе (т.е. капка по капка);
  • процесот на мокрење е проследен со непријатност;
  • мокрењето се јавува често, со ослободување на мали количини на урина.

Сето ова е општ тип на симптоми, одделно може да се укаже на потешкотии при мокрење кај мажите и кај жените.

Значи, мажите често мокрење тешко поради воспаление на простатата, ова е придружено со дополнителни симптоми:

  • исцедок од пенисот;
  • вистински проблем на еректилна дисфункција;
  • малаксаност во општа форма.

Ако зборуваме за посериозни патологии, како што се, на пример, орхитис или аденома на простатата, уринарните нарушувања, како по правило, исто така имаат посериозен обем. Особено, акутната болка и екстремната непријатност што се јавуваат во времето на празнење на мочниот меур може да им се додадат.

Тешкото мокрење кај жените е главно предизвикано од напредниот тек на една таква болест како циститис (т.е. транзиција кон хронична форма). Одредени сексуално преносливи инфекции, исто така, можат да предизвикаат тешкотии при мокрењето. Претежно мажите не се толку чувствителни на таков фактор, затоа, за СПБ, тие немаат уринарни нарушувања и не се толку систематски во нивната манифестација.

Бременоста, исто така, може да се разгледа одвоено - тешкотијата за уринирање овде се забележува главно од 13-14 недели и трае до породувањето. Ова не е патологија, поради тешкотијата на уринирање процеси нормални за бременост, во која внатрешните органи се предмет на одредена компресија како што расте фетусот.

Оштетеното мокрење исто така може да биде предизвикано од тумор, во кој случај практичен тумор може да се изврши со притисок извршен за време на бременоста. Во прилог на тумор (без оглед на неговата природа), причината може да биде стеснување на уретрата (дефинирана како стриктура на уретрата), одредени патологии на неговиот вентил, паѓајќи во уретралниот канал на туѓо тело. Наспроти позадината на повреда на 'рбетниот столб, може да се појават и проблеми со мокрењето.

Во воспалителниот процес во кој уретрата, мочниот меур, простатата или вулвата се зафатени е, во меѓувреме, главната причина за уринарниот проблем што го разгледуваме. Воспалението се јавува поради бактериска, вирусна, уреаплазматска или протозоална инфекција.

Сподели го овој напис:

"Тешко мокрење" се забележува кај болести:

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетки во васкуларниот, мускулниот и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Апендицитисот е воспалителен процес кој влијае на апендиксот кој се наоѓа во цекумот, овој додаток се нарекува апендикс. Апендицитис, чии симптоми може да се разликуваат во зависност од тоа дали воспалителниот процес се манифестира во акутна или хронична форма, а во втората форма не е толку честа појава сега, и главно поради тоа што е невозможно да се отстрани апендиксот поради развојот на компликации.

...

Баланитис (син на Катар од пенисот гланс во кожичката) е воспалителна болест која влијае на кожата на машкиот пенис. Може да се должи на патогени микроорганизми или габи.

...

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување на матката на надворешноста преку гениталната пресек. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

...

Хиперкапнија (синдром Хиперкарбија) - зголемување на јаглеродниот диоксид во крвта, што е предизвикано од повреда на респираторните процеси. Делумниот напон надминува 45 милиметри жива. Оваа болест може да се развие и кај возрасни и кај деца.

...

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...

Хипоспадија е конгенитална болест која се карактеризира со нарушување на структурата на сексуалниот орган кај човекот. Оваа болест води кон фактот дека природната форма на пенисот кај мажите е нарушена и, како резултат на тоа, процесот на мокрење. Покрај тоа, патологијата му дава на пациентот психолошки непријатности и води кон нарушување на сексуалната функција.

...

Гонореја е заразна венерична болест која се карактеризира со лезии на мукозните мембрани на урогениталните органи, мукозните мембрани на устата, очите и ректумот. Оваа болест влијае на машката и женската популација, па симптомите на гонореа за секој од нив се различни.

...

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...

Липосаркомот е малиген тумор формиран од липобластите или масното ткиво. Често е локализиран на долните екстремитети, во рамото или во ретроперитонеалниот простор, но не ја исклучува можноста за оштетување на други делови од телото.

...

Неврогенски мочен меур - нарушување на функционирањето на мочниот меур, што е предизвикано од дефект на нервниот систем. Треба да се напомене дека и други болести со слична клиничка слика исто така може да се користат со ист термин. Болеста може да биде речиси иста кај жените и мажите.

...

Акутен простатитис - болест од акутна воспалителна природа, која влијае на простатата, може да биде и независен патолошки процес и компликација по аденомот на простатата. Најчесто се дијагностицира болеста на возраст од 20 до 45 години, но развојот на акутната форма на простатитис не е исклучен во староста.

...

Простатитисот е болест во која простатата станува воспалена. Простатитисот, симптоми кои се најчести кај мажи со репродуктивна возраст (20-40 години), се дијагностицира во просек кај 35% од населението. Во зависност од потеклото, простатитот може да биде бактериски или не-бактериски, во зависност од природата на курсот - акутен или хроничен.

...

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...

Кон-синдром е болест (тумор) на надбубрежните жлезди, која се карактеризира со зголемување на ослободувањето на алдостерон, манифестирано со намалување на ренин, зголемување на крвниот притисок и намалување на содржината на калиум во телото. Оваа болест е опишана во 1955 од страна на Џером Конном и има второ име - примарен хипер алдостеронизам (PGA). Основата е прекумерно формирање на хормони од надбубрежните жлезди.

...

Синехија е формирање на адхезии помеѓу соседните површини. Оваа аномалија е најчеста кај девојчињата и се манифестира во фузија на малурата на малите и момчињата имаат специфични адхезии на гениталниот орган, но во повеќето случаи тие исчезнуваат додека детето расте. Покрај тоа, абнормалната фузија може да се забележи во носот.

...

Уретралната стриктура е патологија на уретрата која се јавува кај луѓето со заболувања на урогениталниот систем, кои страдаат од простатитис или аденома на простатата. Стриктурата на уретрата се наоѓа по целата уретрата и се манифестира со патолошко стеснување на нејзиниот внатрешен лумен.

...

Фимоза е "машка" болест, која се карактеризира со невозможно изложување на главата на пенисот. Фимоза, чии симптоми може да се смета како нормална физиолошка манифестација и како манифестација на патолошката, може да биде вродена, во зависност од природата на почетокот или стекната.

...

Chondrosarcoma - е најчестата малигната неопластична формација која влијае на скелетната структура. Туморот потекнува од карциногените елементи на коските. Слична болест се јавува кај секој 4 пациент кој има дијагноза на сарком.

...

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

...

Ентерококите се грам-позитивни коки, кои припаѓаат на подкласа на лактобацили. Обично, микроорганизмите од овој тип се поставени или во парови или во кратки синџири. Претходно, овие бактериски агенси беа припишани на стрептококи, но во 1984 година, научниците одлучија да ги направат посебни. До денес, 15 видови ентерококи се познати во медицината.

...

Епидимимоорхитис - воспалителен процес во областа на тестисот и неговиот додаток. Како по правило, патолошкиот процес почнува со опашката на додатокот и постепено се движи кон целиот орган. Во главната група за ризик, мажите од возрасната група од 20-40 години. Во 5% од случаите, оваа болест бара хоспитализација и третман со оперативен метод.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.