Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тешкотии со дишењето

Тешкото дишење е прилично честа манифестација што укажува на широк спектар на патологии. На луѓето, нарушувањето може да биде грубо, бучно или премолчено. Длабочината на манифестацијата исто така може да варира. Со овој симптом, пациентот чувствува силен недостаток на воздух, тешкотии при дишење или дишење.

Недостатокот на здивот е најчестата манифестација, која се карактеризира со тешкотии при дишењето. Сепак, може да се манифестира од вообичаениот недостиг на воздух по вежбање, одење или трчање. Појавата на симптом во мирна состојба може да укаже на развој на патологија која го загрозува човековото здравје.

Етиологија

Тешкото дишење е честа појава, манифестирана од различни причини. Овој симптом е карактеристичен за оние луѓе кои страдаат од астма. Појавата на особината е норма за нив и се елиминира со специјални лекови.

Причините за недостаток на здив можат да бидат како што следува:

 • туѓо тело во респираторниот тракт, кое го спречува протокот на воздух;
 • емоционален стрес;
 • белодробна болест;
 • болест на кардиоваскуларниот систем;
 • алергии;
 • сериозни инфекции на крвта;
 • хиподинамија;
 • прекумерна тежина;
 • панични напади и стравови;
 • хернија;
 • промена во животната средина;
 • пушењето

Астма , пневмонија , ЦОПД , тромбоемболизам , пулмонална хипертензија , крупен , епиглотитис , хернија на хранопроводникот .

Ако некое лице често има тешкотии со дишењето, тогаш можеби формирал тешка болест на срцето. Развивање на белодробни нарушувања може да бидат под влијание на такви заболувања:

Оштетеното дишење кај дете од постара или помлада возрасна група, исто така, може да се манифестира врз основа на респираторни заболувања. Исто така, причините за развојот на особината може да бидат скриени во крупен, бронхитис и пневмонија .

Потешкотии со дишењето кај детето

Ризикот од развивање на овој симптом е зголемен кај оние луѓе кои често се подложни на стрес , алергии или хронични белодробни или срцеви заболувања. Друга болест може да се манифестира преку вишок тежина и екстремни спортови.

Недостатокот на воздух може да се случи и во текот на денот и во текот на ноќта. Во сон, причината за симптомот е синдром на хипервентилација. Ако некое лице се развие силна поспаност , но истовремено и немирен сон, главоболки и чести срцеви отчукувања, тогаш причината лежи токму во патолошкиот процес. Тешко е да се дише на пациентот со такви нарушувања:

Симптоматологија

Признавањето на симптомите на тешко дишење не е толку тешко. Едно лице почнува да ја спречува комуникацијата, тешко е да се концентрира на разговорот. Недостатокот на воздух се манифестира и во следните индикатори:

 • спуштање на главата;
 • функцијата на мозокот се влошува;
 • длабоко дишење;
 • кашлица ;
 • затемнување на очите;
 • заматени предмети.

Кашлицата и недостатокот на здив може да се манифестираат во неколку форми - постојана, ретка, изнемоштена.

Итен повик до лекарот е возможен ако пациентот има дополнителни манифестации, а недостатокот на воздух е придружен со следниве симптоми:

 • печење во градната болка и болни напади;
 • тешко дишење во мирување;
 • непријатности во лежит позиција;
 • за време на спиењето можете да слушнете отежнато дишење и свирење;
 • непријатна сензација при голтање;
 • страно тело чувство во грлото;
 • висока телесна температура ;
 • остри напади со тешко дишење;
 • скратен здив.

Кога детектира недостаток на здив, пациентот во никој случај не може да се зафати со само-третман. Доволно е да се идентификува таков симптом и да се побара помош од лекар.

Дијагностика

Со цел да се дијагностицира пролонгирана тешкотија во дишењето кај едно лице, едно лице треба да ја знае фреквенцијата на здив во минута. Кај здрави возрасни, обично има околу 17-20 респираторни движења, а децата многу повеќе дишат. За една минута тие можат да заземат до 35 вдишувања и вдишувања. Ритамот на дишење мора да се пресмета со износот на едно движење - подигање и спуштање на градите.

Ако пациентот има астма или било кое од горенаведените, тогаш неговото дишење може да биде значително почесто. Променетата респираторна стапка може да доведе до значително влошување на општата состојба на пациентот.

ЕКГ

Оштетеното назално дишење може да се манифестира кај личност од било која возраст и пол, затоа, со чести рецидиви, важно е веднаш да го известат докторот. Причините за симптомите можат да бидат многу разновидни, така што треба брзо да го утврдите провокативниот фактор. Во зависност од наводната болест, пациентот е назначен да спроведува лабораториска и инструментална дијагностика:

 • крвен тест;
 • градна радиографија;
 • томографија;
 • ехокардиограм;
 • ЕКГ

Терапијата на знак се назначува по спроведување на дијагностика.

Третман

Ако пациентот има назално дишење е тешко, тогаш може да му се даде прва помош пред доаѓањето на лекарот. За да се обезбеди итна поддршка, пациентот мора да се држи до седечка положба, но така што ќе се вратат грбот и рамената. Можете да ги ставате перниците под грб, но рамењата секогаш треба да се отвораат за да можат вашите бели дробови да извлечат колку што е можно повеќе воздух.

Симптома третман, исто така, може да се врши вежби. Пациентот може да го врати дишењето со светло дејство:

 • треба да легнете или да седнете, со рамениците да се вратите назад;
 • стави палми на градите;
 • дишат нос и уста за возврат.

Повторувајќи ја оваа вежба неколку пати, недостатокот на воздух е намален и пациентот ќе се чувствува многу подобро. Сепак, треба да се запамети дека премногу длабоки вдишувања може да предизвикаат вртоглавица. По вежбањето, можете да се одморите малку.

За астма, астма напад, алергии или стрес, лекарите ве советуваат да одите надвор или да отворите прозорец. Можете исто така да пиете ладна вода или да направите компрес за да ослободите малку топлина од тежок здив и издишување. Во случај на алергија, важно е веднаш да се елиминира алергенот, така што нема да има повторување.

Во случај на откривање на кардиоваскуларни заболувања, кардиологот пропишува пациентот да биде повеќе на свеж воздух, а не да се посрами со облека, да се смири и да употребува диуретични лекови.

Превенција

За нормализирање на дишењето кај остеохондроза, стрес, алергии и други проблеми, лекарите ве советуваат да се придржувате на превентивните мерки:

 • елиминирање на сите негативни навики;
 • играат спорт и водат активен животен стил;
 • контролна тежина;
 • земајте лекови за да го подобрите дишењето.

При идентификување на било која од горенаведените знаци и тешкотии во дишењето, на лицето се препорачува да се консултира со доктор за да ги дознае точните причини за манифестација на симптомите и да го ослободи нападот на задушување.

Сподели го овој напис:

"Тешко дишење" се забележува кај болести:

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Анафилактичниот шок е тешка алергиска состојба која претставува закана за човечкиот живот, која се развива како резултат на изложеност на телото на различни антигени. Патогенезата на оваа патологија е предизвикана од моментален тип на реакција на телото, во која постои остриот прилив на супстанции како хистамин и други во крвотокот, што предизвикува зголемување на пропустливоста на крвните садови, мускулни грчеви на внатрешните органи и други повеќекратни нарушувања. Како резултат на овие нарушувања, крвниот притисок паѓа, што доведува до недостаток на соодветна количина на кислород од страна на мозокот и другите органи. Сето ова води кон губење на свеста и развој на различни внатрешни нарушувања.

...

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...

Ascarids се хелминтски паразити на семејството нематоди (roundworms), кои паразитираат во човечкиот гастроинтестинален тракт. Секоја година, многу деца и возрасни стануваат заразени со аскари, што предизвикува тие да развијат сериозни симптоми и компликации. Во напредни случаи, дождовите можат да предизвикаат смрт на пациентот, предизвикувајќи коморбидни заболувања на внатрешните органи.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Астматската кашлица е забрзано издишување низ устата, што се јавува како резултат на воспаление или стеснување на луменот на бронхиите поради мускулни грчеви, едем на субмукозниот слој и изобилен исцедок на вискозниот спутум. Доста често, овој тип на кашлица се нарекува алергичен, бидејќи патолошкиот процес може да се појави во однос на позадината на надворешните стимули. Во некои случаи, манифестацијата на овој тип кашлица може да се должи на присуството на астма или опструктивен бронхитис.

...

Абдоминалниот асцит (познат како капка од абдоменот) е патологија која е компликација на други болести. Абдоминалните асцити се карактеризираат со формирање и последователна акумулација на течност во абдоменот, што го нарушува функционирањето на органите во перитонеалната празнина. Кодот за меѓународна класификација на болести ICD-10: R18. Оваа болест бара итна интервенција на специјалисти кои вршат парацентеза на високо ниво и пропишуваат посебна диета. Често, лапароцентезата се користи за лекување на болеста.

...

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...

Бронхо-опструктивниот синдром е комплекс на симптоми поврзани со нарушена проходимост на воздушните маси во бронхиите. Патолошкиот процес резултира со стеснување на дишните патишта со зголемување на отпорноста на воздухот за време на вентилацијата.

...

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...

Интраутерина пневмонија кај новороденчињата е воспалителен процес во белодробното ткиво предизвикан од изложеност на патогени организми. Во повеќето случаи, интраутерината пневмонија кај новородените е локализирана, но генерализираната форма не е исклучена.

...

Дислоцирањето на долната вилица е патолошка состојба, суштината на која лежи во поместувањето на артикуларната глава од нејзината анатомска положба, односно се лизга на предниот наклон на артикуларниот туберкулоза на темпоралната коска. Ваквите промени доведоа до постојано нарушување на функционирањето на ТМЈ. Стапката на преваленца варира од 1,5 до 5,5% кај сите дислокации.

...

Ганглионевритис е воспаление на нервниот јазол на симпатичкиот нервен систем, проследен со оштетување на нервните процеси. Основната причина за оваа болест е појавата во телото на инфективниот процес и во акутна и хронична форма. Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори.

...

Аденоидната хипертрофија е состојба во која назофарингеалниот тонзил станува голем поради хиперплазија на лимфоидното ткиво. Треба да се забележи дека хипертрофијата на крајниците е комбинирана со хипертрофија на аденоидите, всушност, тие се едно и исто. Главните визуелни симптоми се: отворена уста, запушен нос, назален глас, чести вирусни заболувања, редок отитис. Може да се случи и тонзилит или друга болест.

...

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

...

Гликогенозата (Girke's disease) е група на ретки генетски болести поврзани со недостаток на одредени ензими за комбинација и распаѓање на гликоген. Како резултат на тоа, ензимот се акумулира во телото, предизвикувајќи болест. Третманот ќе биде во исхрана со јаглени хидрати.

...

Пулмоналниот бронхитис е воспалителна болест која влијае на бронхијалното дрво. Овој патолошки процес, најчесто, е резултат на акутна или хронична форма на бронхитис. Сепак, не е исклучено дека таков патолошки процес може да дејствува како независна болест.

...

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...

Декстрокардија е вродена патологија кога е нарушена природната локација на срцето и неговите крвни садови (органот не се наоѓа на левата страна на градниот кош, туку во десната страна). Едноставната форма на таква аномалија не бара специфичен третман и не влијае на квалитетот на животот на една личност.

...

Загулум апсцес - гноен воспаление на лабавите ткивни и лимфни јазли во фарингеалниот простор. Влошувачкиот простор е локалитет анатомски локализиран зад фаринксот. Вреди да се напомене дека фарингеалниот апсцес почесто се дијагностицира кај децата отколку кај возрасните. Ова се должи на структурните карактеристики на фаринксот и фарингеалната област. Во медицинската литература, оваа патолошка состојба се нарекува и пост-фарингеален апсцес или ретрофарингеален апсцес.

...

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...

Контактниот дерматит е дерматолошко заболување од воспалителна природа, во некои случаи има алергиска природа. Таквите ерупции имаат јасна локализација, но не случајно, но само во местата на контакт со кожата со иритант.

...

Коронавирусот кај луѓето придонесува за развој на акутна респираторна болест (од два до пет дена), по што доаѓа обновувањето. Со сливот на неповолни фактори, инфекцијата може да предизвика појава на атипична пневмонија.

...

Cryptosporidiosis - протозоална инфективна болест која предизвикува криптоспоридија, влијае главно на дигестивниот тракт. Се манифестира како акутна минлива инфекција. Инфекцијата се јавува преку фекално оралниот пат преку контаминирана вода, храна и нечисти раце.

...

Крварењето на мозокот е еден од најчестите типови на абнормална циркулација на крв во кранијалната празнина. Таков процес се јавува бидејќи садовите на мозокот стануваат тенки и кревки, со што се зголемува ризикот од нивно прекинување во секој момент, што всушност предизвикува крварење.

...

Белодробна инсуфициенција е состојба која се карактеризира со неможноста на пулмоналниот систем да го одржува нормалниот гасен состав на крвта или се стабилизира поради силниот пренапон на компензаторните механизми на респираторниот апарат. Основата на овој патолошки процес е нарушување на размената на гасови во белодробниот систем. Поради тоа, потребното количество кислород не се доставува до човечкото тело, а нивото на јаглерод диоксид постојано се зголемува. Сето ова предизвикува кислород гладување на органи.

...

Медицинскиот ринитис е болест што се јавува како резултат на продолжена употреба на вазодилататорни назални капки. Со настинки, луѓето често се прибегнуваат кон само-третман, злоупотребуваат дроги. Ако неконтролирана употреба на вазоконстрикторски капки, тогаш постои голема веројатност за развој на медицински ринитис. За жал, не секој човек мисли за тоа, и како резултат тие ја стекнуваат оваа болест, која понекогаш е многу тешко да се излекува.

...

Микрогнатијата е аномалија, која се карактеризира со фактот дека едно лице има неразвиена долна вилица. Во ретки случаи, патолошкиот процес се протега на долната вилица или двете половини на дентицијата.

...

Микроинфаркт (тип на коронарна срцева болест) е мала фокална миокардна лезија која се развива во позадината на недоволната циркулација на крвта и се карактеризира со некроза на мали делови на срцевиот мускул. Ова е една од најчестите болести на кардиоваскуларниот систем, што служи како предвесник за развој на посериозна срцева болест - срцев удар.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.