Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стагнација на млеко

Стагнацијата на млекото е развој на состојба предизвикана од попречен одлив на млеко или прекумерно производство.

Како по правило, стагнацијата со млеко е феномен кој се развива речиси веднаш по породувањето, поточно 3-4 дена после тоа. Ова е придружено со следните промени во млечните жлезди: оток, набивање на лобулите во нив, значително проширување на површните вени, тензијата на жлездите. Температурата може да варира, иако е дозволено да се усогласат со индикаторите во нормалниот опсег.

Поради застоеното млеко, маститисот може да се развие, тоа е болест на млечните жлезди што се јавува со нивното воспаление.

Како мерки на лекување во случај на стагнација на млеко, можно е да се отфрли употребата на загревање облоги кои се користат локално, т.е. директно се применуваат на млечните жлезди. Дозата на течности е исто така ограничена, се дава рачно или хардверско изразување на вишокот млеко.

Сподели го овој напис:

"Стаза на млеко" се забележува кај заболувања:

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост не е исклучена.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.