Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мирисот на гној во носот

Мирисот на гној во носот може да биде предизвикан од неколку причини, за специфичностите во ова прашање, дефинитивно треба да го посетите отоларингологот (ЛОР), само тој ќе може да утврди кои се причините за мирисот на гној во носот. За таа цел, се спроведуваат релевантни студии (размаски од носот и грлото на микрофлората и да се утврди чувствителноста на антибиотиците).

На пример, такви "назални" болести како хроничен тонзилитис, вазомоторен ринитис, синузитис и, се разбира, гноен синузитис, може да се сметаат како причини.

Исто така е можно дека поврзувањето на мирисот од носот е диктирано од друга болест. Како можни мерки, во зависност од специфичните причини, може да биде неопходно да се мијат носните синуси (ова е особено потребно за синусот), по што следи курс на антибиотици. Пункторот за синузитис е екстремна мерка, се користи само во отсуство на ефикасност од спроведувањето на методите на конзервативна терапија.

Сподели го овој напис:

"Мирисот на гној во носот" се забележува кај болести:

Циста на заби е тумор кој личи на капсула во облик и е локализиран во коскеното ткиво на вилицата, главно во регионот на врвот на коренскиот канал на погодениот заб. Циста на заб, чии симптоми во повеќето случаи се манифестираат само во рамките на доцната фаза на оваа патологија, како што е наведено со одредени класификации, е неразделно поврзана со грануломот, што, пак, дејствува како претходен процес.

...

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.