Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мирисот на амонијак од устата

Мирисот од устата на амонијак може да биде проследен со одредени болести на гастроинтестиналниот тракт. На пример, пептичен чир или гастритис, болести на панкреасот, патологија на жолчните канали - сето ова може да предизвика нарушување на варењето на храната и стагнација во неговото движење низ гастроинтестиналниот систем. На појавата на таков мирис може да се додадат такви манифестации како плоча на јазикот, непријатен вкус во устата (горчлив или кисел).

Во принцип, мирисот на амонијак е главен симптом, што укажува на ренална инсуфициенција. Ограничувањата во храната (диети со монотона и крајно ограничена исхрана), исто така, може да придонесат за појава на специфичен мирис од устата.

Сподели го овој напис:

"Мирисот на амонијак од устата" се забележува кај болести:

Бубрежната инсуфициенција сама по себе подразбира таков синдром во кој се оштетуваат сите функции релевантни за бубрезите, што резултира со распаѓање на разни видови на размена во нив (азотен, електролит, вода итн.). Реналната инсуфициенција, чија симптоми зависат од текот на ова нарушување, може да биде акутна или хронична, секоја од патологиите се развива поради ефектот на различни околности.

...

Уремија е процес на труење на човечкото тело со протеински метаболизам. Се развива поради нарушување на нормалното функционирање на бубрезите. Оваа состојба понекогаш се нарекува "самоуправа-труење на урина". Неговото латинско име се преведува како "урина" и "крв". Болеста се карактеризира со патолошки промени кои се случуваат во системот на неврохоморалната регулација на телото. Уремијата има доста комплексна патогенеза.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.