Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мирисот на ацетон од устата

Лош здив може да се појави од различни причини. Но, во секој случај, ова се предупредувања за една личност: "Внимание! Нешто не е во ред со телото! " Навистина, ова е често директен знак за болест.

Причини за лош здив

Најоштетената причина може да биде елементарен неуспех да се усогласи со оралната хигиена. Бактериите што се размножуваат во устата и отпадни производи што ги произведуваат предизвикуваат непријатно дишење. Овој проблем е прилично лесно да се поправи. Доволно е да се започне грижливо за устата, така што непријатните мириси исчезнуваат при дишење.

Сепак, постојат повеќе опасни причини. На пример, кисело мирис може да укаже на болест на желудникот. Ова може да биде сигнал за развој на гастритис , или дури и предвесник на чир на почеток на желудникот - во секој случај, постои зголемена киселост на стомакот. Постојаниот мирис на гниење може да укаже на интестинални проблеми. Најзагадувачки симптом е присуството на мирис на ацетон при дишење. Ако некој има мирис на ацетон од устата, причините за ова може да бидат различни. Размислете за најчестите од нив.

Дијабетес

Дијабетес мелитус - причина за мирисот на ацетон од устата

Во дијабетес , во телото се случуваат следните патолошки промени:

  1. Со дијабетес тип 1, човечкиот панкреас престанува со производство на хормон инсулин, кој е неопходен за навлегување на гликоза, во вистинска количина.
  2. Кога вториот тип на инсулин е произведен во вистинска количина, гликозата се нормализира, но клетките се уште не можат да ја асимилираат.

Во двата случаи, гликозата се акумулира во крвта и се излачува во урината. И клетките на телото остануваат без храна за глукоза, и почнуваат да се доживуваат "енергетски глад".

Телото, за да се компензира загубата на енергија, продолжува со активното распаѓање на мастите и протеините. Како резултат на тоа, за време на овие хемиски процеси, ацетон почнува да се ослободува, а нејзините органски состојки - кетони - почнуваат да се акумулираат во крвта, труејќи го телото одвнатре. Како резултат на тоа, кетоните предизвикуваат слабост, вртоглавица и ... мирис на ацетон. Во овој случај, ацетонот исто така може да мириса не само од устата, туку и од урината и од кожата на пациент со дијабетес.

Според тоа, ако мирисате на ацетон, треба веднаш да побарате совет од ендокринолог , како и тест за шеќер и кетони. Всушност, за откривање на таква болест навремено, бидејќи дијабетес мелитус е многу важен за неговото последователно ефикасно лекување.

Неухранетост

Карактеристично за мирис од устата може и со несоодветна, неурамнотежена исхрана. Ацетон е изведен од хемискиот дефект на протеините и мастите. Ако некое лице е премногу заинтересирано за храна со масти и протеини, телото не може да се справи со нејзината комплетна обработка, а како резултат на тоа, кетоните почнуваат да се акумулираат во телото, што станаа виновници за мирисот на ацетон од устата.

Пост и диета

Истиот непријатен ефект може да се случи со "медицински пост". Личност, која седи на цврста исхрана, ги лишува клетките од вообичаеното надополнување на енергијата. Таков неуспех во вообичаената исхрана предизвикува шок во телото, и да ги надополни трошоците за енергија, почнува активно да ги обработува внатрешните резерви на масти и протеини (мускули). Како резултат - повторно, нивото на кетони во крвта скокови.

Ова може да се случи кога некое лице ќе добие "диета на јаглени хидрати" - сериозно го ограничува внесот на јаглени хидрати (леб, тестенини, житарици и сл.). Резултатот е ист: лишен од таков важен енергетски материјал како јаглени хидрати, телото почнува да го надополнува од внатрешните резерви на масти и протеини. Исто така се случува, дека лицето, откажано од јаглени хидрати во исхраната, почнува да се потпре посилно на масна и месна храна, задоволувајќи го чувството на глад.

Бубрежно заболување

Поради болест на бубрезите може да мирисаат ацетон од устата

Акумулацијата на кетони во крвта е можна ако има заболувања на уринарниот тракт, а особено на бубрезите. Кога реналната дисфункција се јавува во бубрезите, процесот на метаболизам се менува, вклучувајќи го и метаболизмот на мастите. Во текот на кои има крв од крв со нив и вишок на кетони во неа. Исто така, кетоните се акумулираат во урината, што му дава на урината ист остар мирис на амонијак. Овој симптом може да се развие со нефроза или со ренална дистрофија.

Нефрозата може да се развие и сама по себе и да биде придружник на таква опасна заразна болест како туберкулоза . Затоа, кога вие, заедно со непријатен мирис, почнале да развиваат едем (особено наутро), болки во долниот дел на грбот (во областа на бубрезите), потешкотии при мокрење, подобро е веднаш да се консултирате со лекар и да ги поминете сите тестови што ги пропишал - третманот на нефрозата започнат со време избегнувајте други поопасни компликации на бубрезите.

Болести на тироидната жлезда

Прекумерното количество кетони во крвта може да биде знак за болест на тироидната жлезда. Оваа болест е позната како тиреотоксикоза и е предизвикана од зголемено ослободување на тироидните хормони. Други знаци на тоа се прекумерна раздразливост, потење и брз отчук на срцето. Однадвор, оваа болест може да се идентификува со сувост на косата и кожата, периодичен или траен тремор на екстремитетите.

Таквите пациенти, и покрај отсуството на апетитни нарушувања, многу брзо губат телесната тежина, имаат проблеми со дигестивниот тракт. Од тука - проблеми со поделба на протеини и масти. Како резултат на тоа, акумулацијата во крвта на сите исти отровни кетони. Во случај на сомнителна тиреотоксикоза, веднаш треба да го контактирате ендокринологот за да наредите целосен преглед за откривање на оваа болест.

Како што може да се види од погоре, мирисот на ацетон од устата е речиси секогаш директен знак на метаболички нарушувања - масти и протеини. Причината за таквата повреда во телото може да послужи како многу различни болести, вклучувајќи и многу опасни.

Мирисот на ацетон кај дете

Мирисот на ацетон од устата на детето

Мирисот на ацетон од устата на бебето не е невообичаен. Околу 20% од децата во различни возрасти периодично страдаат од присуство на непријатен мирис на ацетон.

Главните причини за ова можат да бидат патолошки промени во панкреасот, недоволна исхранетост на деца, хроничен стрес, нервна напнатост. Значи, при промена на детска градинка, училиште, место на живеење, децата имаат големо нервозно преоптоварување. Во такви стресни ситуации, нивото на деривати на ацетон може да се зголеми во крвта на бебето.

Покрај тоа, акумулацијата на кетони во телото на децата може да се појави како резултат на кршење на цревниот систем. Една од причините може да биде хелминтијаза - инфекција на детето со црви, интестинална дисбиоза и така натаму. Покрај тоа, може да послужи како предупредување за почетокот на акутната респираторна болест , воспаление на увото, грлото и носот (ENT органи).

Сличен мирис на ацетон од устата може да се појави и кај децата, како кај возрасните, со развој на дијабетес, црн дроб, бубрег и гастроинтестинален тракт. Во болестите на гастроинтестиналниот систем, кои се придружени со дијареа, детето е многу брзо дехидрација. Во крвта, брзо се случуваат концентрациите на кетони, кои го отружуваат детскиот организм. Се развива таканаречен ацетонемичен синдром, придружен со повраќање. Причината за овој мирис може да биде и болести на забите и непцата кај детето.

Посебно внимание е потребно ако се почувствува мирис на ацетон од устата кај доенчињата. Поради фактот што новороденчето сè уште не може да се жали на причините за нивните болести, родителите на новороденчето треба да бидат особено внимателни. Најчесто мирисот на ацетон од устата се појавува кај доенчиња што го нарушуваат бактерискиот баланс во цревата и стомакот. Ова може да биде предизвикано од доење со зголемено ниво на содржина на маснотии во мајчиното млеко, на почетокот на хранење на бебето - со фактот дека тој добил премногу мрсна храна. На пример, урда, павлака, јогурт, млеко со висока содржина на маснотии.

Затоа, веднаш треба да обрнете внимание на здравјето на бебето, ако забележите дека мириса на ацетон од устата. Таквото дете мора да му се покаже на педијатарот кој веќе ќе ги назначи сите потребни испити. Како по правило, тие вклучуваат тестови за крв и урина за шеќер (за откривање на дијабетес), измет (за присуство на црв и дисбактериоза). Третманот во такви случаи мора да се врши исклучиво под надзор на лекар, бидејќи таков мирис на ацетон од устата е само несакан ефект на посериозен проблем со телото на детето.

Сподели го овој напис:

"Мирисот на ацетон од уста" е забележан кај заболувања:

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

...

Дијабетичната кома е исклучително опасна состојба која се развива на позадината на дијабетесот. Во случај на прогресија во човечкото тело, метаболните процеси се нарушени. Оваа состојба го загрозува не само здравјето, туку и животот на пациентот.

...

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, кој без адекватен и навремен третман може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

...

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.