Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Забуна кај ушите

Застојот на ушите се манифестира како симптом, придружен со глувост и бучава во увото, појава на непријатни чувства поради засилениот звук на сопствениот глас. Исто така постои чувство слично како кога водата влегува во увото, на која може да се припишат овие симптоми. Во некои случаи, застојот на ушите е придружено со болка во увото, но заедно овие симптоми не се појавуваат секогаш. Како главни причини поради кои постои застојот на увото (или двете уши), можеме да назначиме:

  • нормална метеж што се јавува после пливање или нуркање;
  • акутен отитис медиа, воспаление на евстахијалната цевка, тубо-отитис (таканаречени "уво" болести);
  • пенетрација на туѓи тела или инсекти во увото;
  • сулфур приклучоци (со недоволно чистење на увото);
  • привремен едем кој се јавува при летање со авион;
  • искривување на назалниот септум;
  • настинки, ринофарингитис, болести на горниот респираторен тракт, итн.

Сподели го овој напис:

"Забуна кај ушите" е забележана кај заболувања:

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

...

Сензориневралната загуба на слухот е патолошки процес кога има намалување на острината или целосно губење на слухот поради нарушување на функционирањето на невросензорните структури на мозокот. Патолошкиот процес може да биде унилатерален или билатерален.

...

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...

Капакот на сулфур е процес во кој ушниот канал е затворен поради акумулација на сулфур и нечистотија, што може да доведе до оштетување или целосно губење на слухот. Треба да се напомене дека оваа патологија се манифестира не само во нарушување на слухот. Лекарите забележуваат дека приклучокот за сулфур во увото може да биде пропратен со вртоглавица, главоболка, гадење и повраќање. Не препорачуваме силно да ја отстраните плута (со помош на надворешни предмети или капки), бидејќи тоа може да доведе до влошување на патолошкиот процес и развој на сериозни компликации.

...

Сиаладенитис е воспалителен процес на плунковните жлезди. Може да биде хронична и акутна. Често болеста влијае на паротидната жлезда, а многу поретко и субмандибуларната, сублингвална или мала. Во човечкото тело постојат голем број мали и три пара големи плунковни жлезди, кои извршуваат многу функции. Болеста е формирана против позадината на вирусите или бактериите кои продираат во празнината на плунковната жлезда.

...

Тубо-отитис (исто така наречен еустахитис) е акутен или хроничен воспалителен процес локализиран во аудитивната (Евстахиска) цевка. Текот на оваа болест се карактеризира со нарушување на процесот на вентилација во средното уво, а тоа, пак, доведува до брзо опаѓање на слухот.

...

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...

Екссудативен отитис медиум е патологија на средното уво што се јавува без значителни знаци на воспаление, но со формирање на серозен, а потоа гноен ексудат во шуплината. Оваа патологија е вид на отитис медиа на средното уво, но продолжува без сериозни симптоми и со карактеристични промени. Најчесто е ексудативен отитис медиа - најчесто мали деца се болни (до 7 години - 60% од случаите, од 10 до 15 години - 10% од случаите).

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.