Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Назална конгестија

Назалната конгестија е симптом на одреден патолошки процес, а не секогаш отоларинголошка болест. Може да бидат придружени со секрети или да бидат без нив. Треба да се забележи дека константната назална конгестија може да доведе до оштетување на слухот. Третманот треба да го препише само лекар, по испитување и дијагноза.

Етиологија

Се разликуваат следните причини за назална конгестија:

 • алергиска реакција;
 • честа употреба на вазодилататорски капки;
 • тешка хипотермија;
 • хипертрофија на носната лигавица;
 • механичко оштетување на носот - странски објект, неправилно чистење на носот;
 • ненадејни климатски промени;
 • хормонски нарушувања;
 • премногу сув воздух во затворените простории;
 • нарушување на автономниот систем.

Треба да се забележи дека назалната конгестија кај доенчињата во првите недели од животот е сосема нормална.

Што се однесува до патолошки процеси кои можат да предизвикаат развој на таков симптом, треба да се истакне следново:

Кај респираторните инфекции, назалната конгестија кај дете или возрасен е скоро секогаш придружена со празнење.

Симптоматологија

Следните знаци може да се припишат на целокупната клиничка слика:

Ако носот лежи поради алергиски реакции, тогаш севкупната клиничка слика може да биде дополнета со следново:

 • кинење ;
 • кашлица , без очигледна причина;
 • обилно ослободување на носот.
Симптоми на алергија

Присуството на таков симптом кај хронични отоларинголошки болести може да биде придружено со следниве специфични знаци:

Во случај кога причината за застојот е акутна респираторна болест, тогаш се забележува следната клиничка слика:

 • зголемена телесна температура;
 • слабост, поспаност;
 • главоболка;
 • обилно ослободување на носот.

Не е исклучок - метеж во формирањето на тумор. Во овој случај, клиничката слика е надополнета со такви знаци:

 • болка во носот;
 • респираторна инсуфициенција;
 • како што туморот расте, пациентот чувствува присуство на туѓо тело во носната празнина;
 • нарушување на чувствителноста на кожата на лицето;
 • деформации на носот;
 • оток на очните капаци;
 • тинитус , вртоглавица.

Во некои случаи, постои зголемување на субмандибуларните или цервикалните лимфни јазли со зголемување на локалната температура.

Ако назалната конгестија е предизвикана од присуство на туѓо тело, тогаш пациентот може да биде вознемирен од следните симптоми:

 • назалната конгестија се забележува само од една страна, каде што има туѓо тело;
 • периодично испуштање на мукозен карактер;
 • крварење од носот;
 • притисок, чувство на тешка непријатност во носната празнина;
 • чешање и горење.

Во присуство на горенаведените клинички манифестации треба да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови. Инаку, болеста може да стане хронична, која е оптоварена со сериозни компликации. Не е исклучок, во овој случај, и значително губење на слухот или целосна загуба.

Дијагностика

Прелиминарното испитување на пациентот се врши со помош на ендоскоп со цел да се потврди или исклучи присуството на туѓ предмет во носната празнина. Дополнително, при утврдувањето на општата историја, лекарот мора да утврди дали пациентот земал било какви средства за назална конгестија и ако е така, кои од нив.

Риноманометрија

За точна дијагноза и идентификација на етиологијата на овој симптом, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • крвен тест за антитела;
 • собирање слуз за анализа на содржината на имуните клетки и гној;
 • Х-зраци испитување на назалните синуси;
 • анализа на чувствителноста на вазодилататорите;
 • риноманометрија;
 • тестови за скарификација.

Дополнителни дијагностички методи може да ги препише доктор во зависност од тековната клиничка слика.

Третман

Терапијата за назална конгестија без течење на носот или со празнење ќе зависи од етиологијата на заболувањето што го предизвика развојот на овој симптом. Во секој случај, основната терапија е избрана строго индивидуално, во зависност од сегашната клиничка слика, историја, старост на пациентот и степенот на развој на болеста.

Терапијата со лекови вклучува употреба на спрејови и капки. Во форма на капки, лекарот може да пропише такви групи на лекови:

 • капки врз основа на морска вода;
 • вазоконстриктор;
 • антихистаминици.

Што се однесува до спреј, тогаш со застојот, лекарот може да го пропише следното:

 • антихистаминици;
 • вазоконстриктор;
 • локални глукокортикоиди;
 • спрејови базирани на морска вода.

Треба да се напомене дека спрејови со морска вода може да се користат како профилактички агенс или за дневно чистење на носот. Капки од назална конгестија, како и спрејови, треба да ги препише само лекар. Неовластеното и хаотично користење на ваквите супстанции може да отстрани само акутни симптоми и да предизвика зависност, што доведува до развој на хронична форма на отоларинголошка болест.

Што се однесува до оралните лекови, нивниот лекар може да вклучи и третман. Фармаколошката група ќе зависи од дијагнозата. Времетраењето, режимот и дозата се контролираат и од докторот кој го надгледува пациентот. Направете прилагодување, дури и ако забележително подобрување на здравјето, тоа е невозможно.

Третман на народни лекови

Назалната конгестија може да се третира со рецепти за традиционална медицина, но само по консултација со лекар. Треба да се напомене дека овој метод на елиминирање на болеста е погоден за третман на назална конгестија за време на бременоста, бидејќи администрацијата на лекови тука треба да се минимизира или целосно да се исклучи.

Третман на назална конгестија за време на бременоста

Третманот за назална конгестија дома е возможен со помош на вдишување. Се препорачува да се користи лушпа од овие билки:

 • камилица;
 • calendula;
 • хмељен;
 • липа;
 • Хиперикум

Билки може да се комбинираат или да купат готови пари во аптеката. Во овој случај, треба да бидете внимателни, бидејќи некои растенија може да бидат алергични. Затоа, не се препорачува лекување на назална конгестија кај дете на овој начин.

Исто така, за да се елиминира симптом, можете да направите течност за назална апликација:

 • Сок Kalanchoe;
 • кромид или лук сок;
 • нафтено масло;
 • мешавина од тинктура од валеријана и маслиново масло во однос 1: 1. Ова решение помага при назална конгестија за алергии.

Треба да се сфати дека народни лекови за назална конгестија се само симптоматски. Тие не ја елиминираат болеста во коренот. Затоа, третманот треба да биде сеопфатен и само под водство на компетентен медицински специјалист.

Превенција

Ако ја сметаме назалната конгестија како посебна патолошка состојба, можеме да ги разликуваме следниве методи на превенција:

 • почитување на оптималната влажност на воздухот;
 • проветрување на просториите и редовно влажно чистење;
 • испирање на носната шуплина со солен раствор или спреј за третман врз база на морска вода;
 • навремен третман на отоларинголошки болести.

Кога симптомите на патолошкиот процес треба да побараат медицинска помош и да не се само-лекови.

Сподели го овој напис:

"Назална конгестија" е забележана кај заболувања:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...

Алергиската кашлица не е независна болест, туку е реакција на телото на ефектите на алергенот, а тоа е прилично тешко да се ослободи од неа. Алергиската кашлица се јавува доста често и кај возрасни и кај деца, и кај децата, оваа болест страда уште полошо, има тешкотии при дишењето, што е поврзано со структурните карактеристики на нивниот респираторен систем.

...

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Angiofibroma е прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на бенигна неоплазма која ги вклучува крвните садови и сврзното ткиво. Најчесто патологијата влијае на кожата и назофаринксот, поретко страда базата на черепот. Точните причини за формирање на болеста до денес не се познати, меѓутоа, клиничарите издвоиле неколку теории за можниот механизам на појава.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Астматската кашлица е забрзано издишување низ устата, што се јавува како резултат на воспаление или стеснување на луменот на бронхиите поради мускулни грчеви, едем на субмукозниот слој и изобилен исцедок на вискозниот спутум. Доста често, овој тип на кашлица се нарекува алергичен, бидејќи патолошкиот процес може да се појави во однос на позадината на надворешните стимули. Во некои случаи, манифестацијата на овој тип кашлица може да се должи на присуството на астма или опструктивен бронхитис.

...

Бронхиолитис е воспалителна болест која влијае само на малите бронхии (бронхиоли). Како што оваа болест напредува, луменот на бронхиолите се стеснува, што може да доведе до развој на респираторна инсуфициенција. Ако третманот на бронхиолитис не се одвива навремено, сврзното ткиво во бронхиолите со различни големини ќе почне да расте и ќе ги заглави пулмоналните садови.

...

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...

Вообичаениот течење на носот може да се развие во покомплексен вид на болести за краток период, но луѓето се навикнати да не даваат соодветно внимание на ваквите проблеми. "Тоа ќе помине само по себе, јас сум само крвав со мојот нос!" - скоро сите луѓе мислат така. И само кога се јавува компликација на назалното дишење или назална конгестија, луѓето брзаат во клиниката за да ги избегнат овие симптоми.

...

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

...

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...

Пултурен синузитис е една од формите на синузитис, во кој воспалителниот процес се развива во регионот на еден или двата максиларни синуси. Во повеќето случаи, гноен форма на синузитис се развива како резултат на забрзана или занемарена форма на катастрофален синузитис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа најчесто се дијагностицира кај деца и бремени жени.

...

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...

Incidentoma - хормон-неактивна неоплазма со локализација во надбубрежната област или во хипофизата. Туморот не влијае на хормоните. Бенигниот процес е асимптоматски и се открива случајно. Малигните тумори предизвикуваат симптоми на интоксикација со зголемување на абдоменот, главоболките и другите знаци (во зависност од локацијата и степенот на развој). Најчесто болеста се јавува кај жени на возраст од 30 до 60 години.

...

Заобленоста на носната преграда е отстапување во кое септумот е поместен на една или на двете страни на средната носна линија. Заобленоста на носната преграда, чии симптоми даваат подобра претстава за тоа што е оваа состојба, се случува многу често, и покрај тоа, нејзините совршено дури и параметри се многу ретки. Ова, пак, укажува на тоа дека, додека одредени манифестации, деформацијата не припаѓа на категоријата на патологии.

...

Катарален синузитис - воспалителен процес во регионот на максиларните синуси, во максиларниот регион, кој е придружен со ослободување на мукозен, серум ексудат. Ако третманот не се започне навремено, болеста станува хронична, исцедокот станува гноен. Најчесто, болеста се јавува како компликација откако претходно боледувала. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира катаралниот синузит кај децата.

...

Кластерот главоболка (зрак главоболка) е болен синдром кој се карактеризира со својата еднострана локација, а само кај 15% од пациентите болката се шири од едно до друго место. Обично најнепријатната болка е концентрирана во окото. Главоболските егзацербации често се спонтани: болката се зголемува со зголемување, нејзиниот врв трае околу 15 минути.

...

Klebsiella е патоген кој предизвикува развој на неколку болести во човечкото тело и зазема водечко место меѓу опортунистичките бактерии. Тежината на текот на болеста зависи од состојбата на имунитетот, кој може да варира од блага инфекција до тешка сепса.

...

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.