Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Одложен сексуален развој

Одложениот сексуален развој (ЗПР) е симптом на патолошкиот процес, во кој постои нарушување во природниот физиолошки развој на адолесцентите и нема секундарни сексуални карактеристики. Треба да се забележи дека оваа патологија може да биде наследна.

Нарушувања во сексуалниот развој се зборува кога девојчињата на возраст од 13 години и постари не го набљудуваат почетокот на менструацијата и развојот на млечните жлезди, а момчињата 14 и постари немаат секундарни сексуални карактеристики. Исто така, можно е да се зборува за CRA кога детето се развива според возрасните норми, а потоа сексуалниот развој се прекинува повеќе од 18 месеци. Програмата на терапијата треба да ја пропише само лекар, по целосно испитување и идентификација на етиологијата на развојното нарушување.

Етиологија

Одложениот пубертет кај дете може да се должи на таквите етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • нарушувања во функционирањето на хипофизата и хипоталамусот;
 • конгенитални абнормалности во развојот на мозокот;
 • компликации на вирусни и заразни болести;
 • онколошки процеси на мозокот;
 • нарушувања на циркулацијата на мозокот;
 • изложеност;
 • тешко токсично труење;
 • исцрпеност;
 • слаба исхрана;
 • повреди на главата;
 • прекумерна вежба.

Одделно, неопходно е да се нагласат негативните фактори за време на бременоста, што може да доведе до одложување на сексуалниот развој на детето:

 • тешки инфекции за време на бременоста;
 • патологија за време на трудот;
 • несоодветно производство на хранливи материи од фетусот;
 • долгорочна употреба на контрацептивни лекови;
 • стрес , нервен притисок на мајката за време на раѓањето.

Нешто поретко, но има случаи кога доцнењето во сексуалниот развој било забележано кај оние деца чиј родител претрпел или бил болен во времето на зачнување со дијабетес мелитус и болести кои се поврзани со нарушување во функционирањето на хормоналната позадина.

Пубертетот кај момчињата и девојчињата

Симптоматологија

Одложениот сексуален развој кај момчињата се карактеризира со следната клиничка слика:

 • недостаток на коса на лицето и пуби од 14-годишна возраст;
 • побавен раст на гениталиите;
 • зголемување на телесната тежина без очигледна причина;
 • Говорниот тембр не се менува.

Покрај физиолошките симптоми, треба да се обрне внимание на психолошкиот фактор - тинејџерот ги манифестира движењата кои се карактеристични за девојчињата и може да бидат присутни прекумерни солзи.

Одложениот сексуален развој кај девојките може да се манифестира во форма на таква клиничка слика:

 • нема менструален циклус од 13-годишна возраст;
 • неразвиеност на млечните жлезди;
 • неразвиеност на надворешните и внатрешните гениталии;
 • недостаток на коса во дупките, нозете и срамните;
 • Несогласување помеѓу висината и тежината за возраста.

Треба да се напомене дека недостатокот на навремено започнување на менструалниот циклус укажува на нарушување на сексуалниот развој. Во некои случаи, менструалниот проток може да започне навремено, но престанува по неколку месеци, што исто така укажува на CRA.

Присуството на горенаведените симптоми кај децата бара задолжително испитување од педијатар и специјализирани медицински специјалисти. Игнорирај овој симптом не може, како и само-третман.

Дијагностика

Со овој симптом, неопходно е да се консултирате со лекар не само за општа пракса, туку и за специјализирани медицински специјалисти - ендокринолог , гинеколог , уролог .

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • уринализа;
 • генетски истражувања;
 • имунограм;
 • хормонални студии;
 • анализа на скелетната возраст;
 • знак на сексуален развој според Таннер;
 • ултразвучен преглед на карличните органи;
 • МНР на мозокот;
 • оваријална биопсија;
 • лапароскопија со ендоскоп;
 • радиографија на черепот;
 • психолошки тестови.
Евалуација на сцената на сексуалниот развој на девојчињата според Таннер

Во некои случаи, потребна е дополнителна консултација со детски психолог или психијатар.

Програмата за третман ја одредува само лекар, по точна потврда на дијагнозата и идентификација на етиологијата на ова нарушување.

Третман

Во повеќето случаи, третманот е конзервативен. Хируршка интервенција е потребна во овие случаи, ако етиологијата на ZPR е мозочен тумор .

Општо земено, третманот може да ги вклучува следните активности:

 • земајќи ги полови хормони, во некои случаи тие треба да се земаат постојано;
 • витаминска терапија;
 • диета терапија, да се елиминира дебелината или исцрпеност.

Во некои случаи, можеби ќе треба да се консултирате со психолог или психотерапевт со соодветни лекови.

Во посложени случаи, лекарот може да пропише премин на терапија со тестостерон, чија траење и интензитет се определува поединечно.

Треба да се сфати дека во присуство на таква повреда во развојот на детето, третманот треба да биде сеопфатен, со строго почитување на сите препораки на лекарот што посетува. Исто така важно е емоционалната, психолошка состојба во семејството на детето, родителите можат да побараат советување со психолог.

Можни компликации

Игнорирањето на ова нарушување или несоодветниот третман може да доведе до развој на такви компликации:

 • неразвиеност на сексуалните карактеристики;
 • неплодност;
 • психолошки нарушувања.

Меѓутоа, ако терапијата се започне навремено, таквите патолошки процеси може да се избегнат.

Превенција

Во овој случај, со цел да се спречи развојот на таквото нарушување, во пракса треба да се примени следново:

 • избалансирана исхрана;
 • точен психолошки развој на детето;
 • исклучување на стрес, силни искуства, психолошка траума;
 • навремено лекување на сите болести;
 • превентивни прегледи кај гинеколог, уролог, терапевт или педијатар (во зависност од возраста на детето).

Практичната примена на ваквите препораки ќе помогне да се избегне доцнењето во сексуалниот развој кај детето и компликациите кои можат да бидат предизвикани од овој патолошки процес.

Сподели го овој напис:

"Одложен сексуален развој" се забележува кај болести:

Хипоплазија на матката е патолошка состојба, поради што прогресијата на развојот на женскиот репродуктивен орган е запрена во една од фазите на пубертетот. Причината за оваа болест може да биде разни хормонални пореметувања во телото на жената или претходно претрпените зла.

...

Хипоплазија на тестисите е прилично сериозна болест, игнорирајќи ги симптомите на кои е полн со развој на голем број на компликации, но раното барање квалификувана помош е клучот за комплетно закрепнување.

...

Prader-Willi синдромот е прилично ретка патолошка состојба која се наследува. Се карактеризира со фактот дека седумте гени на петнаесеттиот татковски хромозом не функционираат (или не функционираат целосно).

...

Таласемија - е наследна болест, која се карактеризира со кршење на синтезата на синџирот на хемоглобин. Таквиот патолошки процес доведува до формирање на функционално незначајни црвени крвни клетки. За да може детето да развие таква патологија, неопходно е да се наследат мутантните гени од родителите, но коренот на формирање на болеста останува непознат и денес.

...

Фиброзна дисплазија е болест која се карактеризира со системска лезија на скелетот, во кој се случува замена на здрава коска од страна на сврзното ткиво. Главниот фактор во развојот на болеста е генетска мутација, но клиничарите идентификуваат многу други извори на болест, кои можат да се разликуваат во зависност од формата на нејзиниот тек.

...

Целијачната болест кај децата е наследна болест која ја зафаќа слузницата на цревата заради нетолеранција на глутен, која се наоѓа во големи количини кај житариците. Често, оваа болест се развива кај деца на возраст од две години, симптомите се благи, но како што напредува болеста, тие стануваат посветли. Во некои случаи, првите симптоми може да се забележат кај новороденче кое има нетолеранција за кравјо млеко. По исклучувањето од исхраната со храна со содржина на глутенски протеини, состојбата се подобрува и се враќа во нормала во рок од една година.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.