Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уринарна ретенција

Акутна задршка на урина, имено, оваа состојба во прашање е развој на таква состојба во која независното мокрење станува невозможно поради губење на соодветната способност. Оваа состојба може да биде симптом на доста сериозни патологии, како што е рак (рак на дебелото црево, рак на матката, рак на простата, итн.), Туморски формации директно во уретрата или појава на камења во него.

Исто така, воспалителни процеси, како што е циститис, исто така, можат да предизвикаат акутно задржување на урина. Во случај на повреда на уретрата или ако туѓо тело влегува во него, исто така е дозволен таков феномен како уринарна задршка.

Исто така се случува уринарното задржување е придружник на таква "машка" болест како аденома. Во некои случаи, симптомот за кој станува збор е резултат на сериозен нервен шок или одложување на хируршките интервенции. Покрај симптомите на болести или овие фактори, уринарното задржување може да се смета како нормална состојба (до одреден период) кај бремени жени, предизвикани од компресија на уринарниот тракт кај фетусот.

Како дополнителни симптоми кои можат да го надополнат акутното задржување на урина, можете да назначите абдоминална болка, постојана и непрестајна потреба за мокрење, чувство на прелевање на притисокот во областа на мочниот меур. Вакви варијанти на манифестација на оваа состојба се исто така дозволени, во кои се појавуваат болки во областа на бубрезите, се зголемува температурата, се јавува вртоглавица, се развиваат пресвесните состојби и, всушност, се синкопа.

Меѓу болестите со овој симптом, исто така можете да го одредите следново:

  • матката fibroids;
  • невротични нарушувања;
  • рак на простата;
  • циститис;
  • тумор, камен во луменот на каналот;
  • цревни оток;
  • тумор во карличните органи итн.

Сподели го овој напис:

"Задржување на урина" се забележува кај заболувања:

Хидроцелата (хидроцела) е болест што предизвикува течност да се изгради во тестисот. Овој патолошки процес води кон значително зголемување на големината на машкиот сексуален орган. Дропзијата на тестисот може да се манифестира не само кај возрасните на посилниот пол, туку и кај доенчињата.

...

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...

Неврогенски мочен меур - нарушување на функционирањето на мочниот меур, што е предизвикано од дефект на нервниот систем. Треба да се напомене дека и други болести со слична клиничка слика исто така може да се користат со ист термин. Болеста може да биде речиси иста кај жените и мажите.

...

Парафимозата кај мажите е болест предизвикана од компресија на главата на пенисот со поместување на кожичката, што доведува до појава на едем и губење на снабдувањето со крв во главата. Овој процес може да доведе до смрт на гениталните ткива. Во медицината, оваа патологија се смета за компликација на фимозата, односно стеснувањето на коските. Ваквата болест може да биде конгенитална или стекната, поради што често се јавува кај деца.

...

Ингоиналната хернија кај мажите е болест која се карактеризира со издавање на внатрешните органи кои ја сочинуваат абдоминалната празнина, преку јазот сличен на пресекот во пределот на препоните. Хернијалната кесичка може да вклучи мочен меур, апендикс, поголем оменум, дел од слепиот, сигмоид и тенко црево.

...

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...

Мултиплекс склерозата е хронична болест, како резултат на која влијае на 'рбетниот мозок и на мозокот. Мултиплекс склерозата, чии симптоми се манифестираат првенствено во кршење на способноста да ги контролираат движењата на мускулите, како и во кршење на координацијата, видот и чувствителноста, доведува до оштетување на нервните клетки на мозокот, а тоа се случува поради напад од сопствениот имунолошки систем на телото.

...

Tetanus е една од најопасните болести на инфективната природа на изложеност, што се карактеризира со ослободување на токсин, како и значителна брзина на клиничкиот тек. Тетанус, симптомите на кои се појавуваат и во лезијата на нервниот систем во врска со генерализирани конвулзии и тонични тензии кои произлегуваат од скелетни мускули, е исклучително сериозна болест - доволно е да се издвојат статистички податоци за смртноста, која достигнува околу 30-50%.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.