Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Надуеност

Абдоминална дистензија или надуеност - акумулација на гас во цревата, како резултат на што стомакот станува поголем во волумен, постои чувство на дистензија од внатре. Како по правило, таков симптом се манифестира во кршење на гастроинтестиналниот тракт, често надуеност за време на бременоста. Клиничарите забележуваат дека краткотрајната манифестација на таков симптом не треба да предизвика загриженост, додека постојаното абдоминално дистензија може да укаже на тоа дека во телото се случуваат сериозни патолошки абнормалности.

Етиологија

Подуеноста може да биде предизвикана од нарушувања во исхраната и поврзани заболувања. Клиничарите ги идентификуваат следниве најверојатни причини за надуеност:

 • систематска потрошувачка на мешунките;
 • прекумерна потрошувачка на газирани пијалаци;
 • употреба на сода како лек за металоиди ;
 • злоупотреба на масна и тешка храна;
 • оброк пред спиење;
 • драматична промена во исхраната - ова може да се забележи за време на транзицијата кон вегетаријанството.

Покрај тоа, клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори кои можат да предизвикаат надуеност:

Треба да се напомене дека ова не е целата листа на фактори за кои овој симптом е забележан. Треба да се разбере дека, како независен патолошки процес, надуеноста практично не се манифестира.

Механизмот на надуеност во цревата

Симптоматологија

Симптоматологијата на овој патолошки процес, во поголем степен, ќе зависи од етиологијата. Во принцип, може да се идентификуваат следниве симптоми на абдоминална дистензија:

 • абдоминална болка , која често се грчеви;
 • чувство на пукање однатре;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • рскави воздух;
 • прекршување на столот - пролонгиран запек може да се замени со остри напади на дијареа;
 • губење на апетитот;
 • ако надуеноста е предизвикана од интестинална инфекција, тогаш е можна гадење со повраќање;
 • лош здив ;
 • треска ;
 • раздразливост

Абдоминалната надуеност кај новороденчињата може да биде дополнета со следните карактеристики:

 • нарушување на спиењето;
 • недостаток на апетит;
 • цревна колика ;
 • мудрост, плач;
 • кршење столица.

Сепак, треба да се разбере дека присуството на таква клиничка слика може да укаже на други гастроентеролошки патологии или болести. Затоа, пред да користите какви било средства за отстранување на овој симптом, треба да се консултирате со вашиот лекар за совет.

Абдоминалната надуеност пред менструацијата може да биде дополнета со вакви манифестации на клиничката слика:

Ако секој менструален циклус започне со манифестација на таков симптом, треба да се консултирате со гинеколог и гастроентеролог за совет. Можеби само треба да ја ревидирате вашата исхрана.

Дијагностика

При чести абдоминални дистензии, причините и третманот не треба да се споредуваат независно, бидејќи тоа може да доведе до развој на сериозни компликации и нејасна клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата.

Како да се отстрани надуеност може да се каже само на лекар, по спроведена анкета и откривање на етиологијата на овој патолошки процес. Првиот е детален физички преглед со палпација на абдоменот и појаснување на општата историја.

Покрај тоа, се вршат голем број лабораториски и инструментални испитувања. Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

Колоноскопија

Лекарот пропишува методи на лекување и тераписка програма само по добивањето на резултатите од дијагностиката и земајќи ја предвид општата клиничка слика. Доколку е потребно, може да се назначи консултација со разни тесни специјалисти.

Третман

Третманот ќе зависи од етиологијата на овој патолошки процес. Покрај терапијата со лекови, диета речиси секогаш е пропишана. Третманот на абдоминална дистензија за време на бременоста речиси целосно ја исклучува употребата на лекови, бидејќи тоа може да влијае на здравјето на детето.

Лекарот може да ги препише следниве лекови за абдоминална дистензија:

 • за нормализирање на интестиналниот мотилитет;
 • пребиотици;
 • прокинетика;
 • ентеросорбенти;
 • билни подготовки.

Се препорачува скоро секогаш активен јаглен со абдоминална дистензија. Овој тип на ентериорбит може да ви овозможи нежно и брзо чистење на цревата од токсини и токсични супстанции.

Секоја таблета за надуеност и формирање на гас, времетраењето на нивниот прием, режимот и дозата може да се препише само од лекар. Само-лекувањето може да го елиминира самиот симптом, но не и основната причина.

Исхраната на абдоминална дистензија подразбира следново:

 • отфрлање на маснотии, зачинета и премногу солена;
 • исклучување од исхраната на храна која предизвикува ферментација и зголемување на формирањето гас во цревата;
 • храната треба да биде лесна, во течна форма или пире;
 • храната треба да се парее или да се варат.

Во принцип, диететскиот оброк за пациентот треба да биде опишан од гастроентерологот, имајќи ги предвид особеностите на организмот и клиничката слика на пациентот.

Производи кои предизвикуваат надуеност

Народни лекови

Третманот на надуеност е исто така возможен преку традиционалната медицина, но само по претходна консултација со лекар. Покрај тоа, таквите методи на терапија може да бидат вклучени во главниот тек на третманот или да се користат како профилакса.

Народни лекови за надуеност значи следново:

 • декорации на анасон, семиња за копарки;
 • сок од алое мешан со природен мед;
 • билни лушпа - цвеќиња од камилица, нане, цветни цвеќиња и валеријана корен;
 • лушпа на чад;
 • Хиперикум чај

Треба да се забележи дека некои хербални препарати можат да предизвикаат висок крвен притисок, така што пред употреба треба да се консултирате со вашиот лекар.

Што да направите со надуеност, што лекови да се земе и како да се јаде правилно, гастроентеролог ќе каже по испитувањето. Користењето на лекови или игнорирање на проблемот може да доведе до сериозни компликации.

Превенција

Бидејќи надуеноста е зависна повреда на гастроинтестиналниот тракт, не постојат специфични методи за превенција. Потребно е во практика да се применуваат општите превентивни препораки:

 • правилна исхрана - урамнотежена исхрана и навремена доза на храна;
 • навремено и целосно лекување на сите гастроентеролошки патологии и болести со различна етиологија;
 • умерено вежбање и дневни прошетки на свеж воздух;
 • исклучување на стрес, нервозни пречки, лоши навики;
 • редовни медицински прегледи од специјализирани медицински специјалисти.

Практичната примена на вакви едноставни правила ќе помогне, ако не ја исклучи, а потоа го минимизира ризикот од развој на патологии, во клиничката слика за која постои таков симптом како надуеност.

Сподели го овој напис:

"Надуеност" се забележува кај болести:

Цревниот аденокарцином е рак кој влијае на ректумот. Таа е една од најчестите форми на онкологија на дебелото црево. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 50-70 години. Клиничарите забележуваат дека неодамна аденокарциномот на цекумот има позитивен тренд.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...

Атонија на цревата се дефинира како состојба која е придружена со поплаки од пациентот за присуството на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревниот атони, симптомите кои се особени се манифестираат во постојано зголемување на интервалите помеѓу дефекацијата или во тешката тешкотија во столицата, се карактеризира со присуство на запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...

Атрезијата на хранопроводникот е конгенитална патологија во која новороденчето нема дел од хранопроводот, што води до езофагеална опструкција. Третманот на таква болест е хируршки. Треба да се напомене дека овој вид на патолошки процес се јавува и кај момчињата и кај девојчињата. Во отсуство на рана хируршка интервенција, оваа патологија доведува до смрт на новороденчето.

...

Achilias е болест која се јавува поради отсуството на дигестивни ензими и хлороводородна киселина во гастричниот сок, што во голема мера го отежнува процесот на варење. Ако процесот на гастрична секреција се намалува, тогаш како резултат на тоа, протеините воопшто нема да се вари, бидејќи за ова им треба токму киселина. Покрај тоа, киселата средина придонесува за целосна апсорпција на одредени хранливи материи од храната што му е потребна на организмот за витална активност (селен, калциум, магнезиум, бор, бакар, железо итн.).

...

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...

Синдромот на болка е непријатно чувство дека секој човек се чувствувал барем еднаш во својот живот. Речиси сите болести се придружени со таков непријатен процес, затоа овој синдром има многу варијанти, од кои секоја се карактеризира со свои причини, симптоми, интензитет, времетраење и методи на лекување.

...

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

...

Hirschsprung болест (аганглиоза) е вродена нарушување во структурата и формирањето на дебелото црево. Изразено заболување постојано запек и патолошко нарушување на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Исто така постои и симптом, како што е тешкотијата во самодефекацијата - овој процес може да се изведува еднаш неделно, можеби поретко, и во сложени ситуации во текот на болеста, излачувањето на фецесот е можно само со употреба на клизма.

...

Гилбертовиот синдром е наследен тип на болест, кој се манифестира како трајно или привремено зголемување на нивото на крвта на билирубин, жолтица, како и кај некои други специфични симптоми. Треба да се забележи дека Гилберт-овата болест, чии симптоми мора да се доживее кај пациент со одредена фреквенција, воопшто не е опасна болест и, исто така, не бара посебен третман.

...

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...

Висцероптозата е системска болест на органите за варење, која се карактеризира со поместување на внатрешните органи надолу во споредба со нормалната положба. Стомакот, цревата, бубрезите, црниот дроб можат да учествуваат во абнормална промена. Резултатот е промена во текот, издолжување на органите во кршење на нивната фиксација. Второто име на болеста е снопаннопптоза.

...

Гастритис е прилично честа патологија во која е зафатена стомакот, а особено неговите мукозни ѕидови. Гастритис, чии симптоми во огромното мнозинство се јавуваат против позадината на изложеност на специфична бактерија, која е позната на многу читатели како Helicobacter pylori, исто така може да настане како резултат на изложеност на голем број на специфични фактори (алкохолизам, перзистентен стрес, пушење, нездрава диета итн.).

...

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

...

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...

Хипотофијата кај децата е патолошка повреда на зголемување на телесната тежина, што влијае на севкупниот развој (физички и психолошки). Исто така постои и намалување на тургорот на кожата и ретардацијата на растот. Како што покажува медицинската пракса, оваа болест се јавува кај деца под 2-годишна возраст.

...

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...

Дијафрагмалната хернија се развива кога се појавува патолошко отварање во анатомската преграда која ги поврзува двата дела (торакална и абдоминална), преку која органите на торакалниот дел влегуваат во абдоминалниот дел и обратно. Во средината, дијафрагмата се состои од сврзно ткиво, и вообичаено е да се формира дефект наречен дијафрагмална хернија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.