Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ерупција на кожата

Осипот на кожата се појавува како ненадејна појава на кожата во која било област на телото. Исипот се карактеризира со промена на покритието, црвенило или бланширање, а исто така и чешање. Симптом може да се формира како локална реакција на надворешни провоцирачки фактори или може да се појави како знак за развој на патолошкиот процес. Постојат многу болести кои се појавуваат во форма на осип на кожата, па затоа етиологијата на особината е разновидна.

Етиологија

Расипањата на кожата кај возрасните и кај детето може да се формираат под влијание на такви фактори:

 • инфекции;
 • алергија;
 • болест на крв и крвни садови.

Инфективната инфекција се смета за најчеста причина за симптом. Ваквите болести се манифестираат со карактеристичен исип, кој е придружен со висока температура , анорексија , треска , болка во главата, грло и стомак, ринитис , кашлица и други болести. повреда на столот.

Алергичните кожни исипи, исто така, често се дијагностицираат од страна на лекарите. Оваа форма на развој на симптомите може да се препознае преку отсуство на знаци на инфекција, како и преку контакт со алерген. Многу често, родителите на детето може да забележат слична реакција на телото. Храна, животни, хемикалии, лекови стануваат провокативни фактори.

Во случај на повреда на циркулацијата на крвта и васкуларна болест, пациентот може да почувствува осип поради следните причини:

 • намалување на бројот или оштетена функционалност на тромбоцитите;
 • нарушена васкуларна пропустливост.

Понекогаш се појавува симптом кај незаразни болести, кои вклучуваат:

Формиран осип на кожата со заболување на црниот дроб. Кога органот е нарушен, тонот на пациентот се менува и се појавува осип.

Карактеристични црвени осип може да бидат од каснувања од инсекти, акни, псоријаза, габични заболувања и шуга. Исто така, црвенило на кожата може да биде предизвикано со бодликава топлина.

Класификација

Лекарите утврдиле дека типовите на осип може да бидат такви манифестации:

 • точки - постојат црвени, кафеави, бели макули;
 • плускавци - се појавуваат во густа и груба форма на кожата;
 • папули - елемент кој изгледа како нодули во кожата;
 • меурчиња - тие можат да бидат големи и мали, се формираат во шуплината на кожата со јасна течност;
 • ерозија и чиреви - во формирањето на интегритетот на кожата е скршен;
 • коркови - се појавуваат на местото на поранешните плускавци, пустули, чирови.
Видови на осип на кожата

Сите овие видови на осип на телото се поделени на примарни и секундарни. Првиот тип вклучува нодули, плускавци, чиреви, плускавци. Втората група варијации на осип е појавата на пилинг, ерозија, тресење, кора.

Симптоматологија

Ако осип на кожата кај деца и возрасни се формира на позадината на влошената функција на црниот дроб, тогаш ова може да укаже на карактеристични симптоми:

 • жолта боја на кожата;
 • гадење ;
 • повраќање ;
 • миризлив мирис;
 • силна пот;
 • болка во црниот дроб;
 • срцев осип на телото;
 • драматично губење на тежината;
 • скршен стол;
 • кафеава боја на јазикот;
 • горчлив вкус во устата;
 • појавата на пукнатини на јазикот;
 • висока температура ;
 • венски модел на абдоменот.

Ако причината е заразна болест, кожата на осип на лице може да започне на кожата на рацете, да оди на лицето, нозете, а целото тело постепено се зафаќа. Со рубеола, пациентот најпрво страда од осип на лицето и се шири преку целата кожа. Првите фокуси на воспаление се локализирани на места каде што површината на екстремитетите најчесто е свиткана, во близина на зглобовите, на грбот и задникот. Сите осипи може да бидат поинаква сенка - розова, црвена, бледа, кафеава.

Инфективните патологии често се манифестираат не само во осип, туку и во други знаци. Подетално е можно да се утврди болеста според следната клиничка слика:

 • висока температура;
 • малаксаност;
 • слабост ;
 • болка напади;
 • одредени области на телото на пациентот се воспалени, на пример, очите, крајниците, итн;
 • може да има фотофобија ;
 • чести отчукувања на срцето;
 • поспаност ;
 • чешање;
 • чувство на палење.

Осипот на кожата во форма на црвени точки е карактеристичен за развојот на таквите заразни болести - сипаници, рубеола, мали сипаници, црвена треска.

Рубеола ерупција

Дијагностика

Ако се идентификуваат симптоми од горенаведените симптоми, пациентот треба веднаш да побара помош од лекар. Можете да се консултирате за осип на кожата со алергија , специјалист за заразни болести . По почетниот физички преглед и минималниот преглед, лекарот го упатува пациентот кај друг специјалист ако причината за болеста не е воспаление, алергии или инфекции.

Третман

Третманот за алергиски осип на кожата го пропишува лекар само откако дијагнозата е направена. Терапијата е заснована на елиминација на етиолошкиот фактор, поради што лекот мора да биде соодветен.

Ако некое лице има осип од механички оштетувања или од бодликава топлина, тогаш во таква манифестација нема ништо страшно. Дома, можете да го помазате воспаленото подрачје со крем или масло за да го олесните отекувањето и чешањето. Со текот на времето, симптомот ќе исчезне. Исто така дома да се елиминираат симптомите на болеста може да биде таков совет од лекарите:

 • носат органски памучни предмети за да се избегне иритација;
 • измијте го телото со детски сапун или гел за туширање;
 • отстранува од животот сите работи што можат да предизвикаат осип на кожата.

Ако симптомите кои се манифестираат кај пациентот се поизразени, имаат карактеристични показатели, предизвикуваат непријатност кај пациентот, тогаш мора да се консултира дерматолог.

Алергиски тест на кожата

Ако појавата на болеста е алергија, тогаш важно е лекарот да го идентификува овој алерген со примерок, а потоа да го пропише третманот. Пациентот мора да се повлече од овој предмет или да го отстрани производот од исхраната. Исто така може да се излечи таков знак со употреба на антихистамински масти и таблети.

Ако надворешниот знак, имено осип, се развил од вирусот, а симптомите на болеста се надополнети со треска, тогаш на пациентот може да им се даваат антипиретични лекови. Со компликација на болеста се пропишуваат антибиотици и антиинфламаторни лекови.

Доста често, осип на кожата со дијабетес, заболување на црниот дроб, заразни болести или алергии не се препознаваат лесно од страна на лекарите, бидејќи симптомите често се манифестираат во истите индикатори - чешање, црвенило, оток. Во овој поглед, лекарите препишуваат терапија на пациентот, чија цел е да се ослободат од симптомите, а не причините за развојот на болеста.

Во ефективен третман се користат сложени мерки за елиминација на клиничката слика, во која пациентот мора да се придржува на следниве методи:

 • ден режим;
 • земајте лекови;
 • исхрана;
 • психотерапија;
 • физиотерапија.

Превенција

Со цел да се спречи појавата на непријатни симптоми, пациентот мора да се придржува до посебни правила. Ако некој знае дека е алергичен на одредени работи, тогаш е препорачливо веднаш да се повлече од нив и да ги отстрани сите алергени од животот. За да се спречи осип од габи и инфекции, лекарите советуваат да ги следат овие мерки:

 • следење на личната хигиена - измијте го телото, избришете ги сувите, исечете ги ноктите и чувајте ги ушите чисти;
 • да не ги споделува личните работи со непознати и да не ги користи крпите на другите луѓе, четкичките за заби, а не да ги менува облеките и папуците;
 • редовно се мие облеката;
 • чиста соба од прашина.

За да го намалите ризикот од болна топлина или оштетување, треба да користите специјални креми, облечете се во зависност од сезоната и бидете внимателни кога патувате во шумата и планините.

Сподели го овој напис:

"Осип на кожата" се забележува кај заболувања:

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...

Алергии на сонцето - болест придружена со воспаление на кожата што се случува под дејство на сончева светлина. Презентираната патологија се смета за најчест тип на актиничен дерматитис. Ако времето не продолжи да терапевтски мерки, тоа е полн со преминот на болеста на хронична фаза или егзема. Поради оваа причина, сите лекари се обидуваат навремено да ја откријат патологијата и да развијат најефикасен третман.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Анафилактичниот шок е тешка алергиска состојба која претставува закана за човечкиот живот, која се развива како резултат на изложеност на телото на различни антигени. Патогенезата на оваа патологија е предизвикана од моментален тип на реакција на телото, во која постои остриот прилив на супстанции како хистамин и други во крвотокот, што предизвикува зголемување на пропустливоста на крвните садови, мускулни грчеви на внатрешните органи и други повеќекратни нарушувања. Како резултат на овие нарушувања, крвниот притисок паѓа, што доведува до недостаток на соодветна количина на кислород од страна на мозокот и другите органи. Сето ова води кон губење на свеста и развој на различни внатрешни нарушувања.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

...

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...

Девергестијата е хронична кератоза, која се карактеризира со фоликуларна хиперкератоза. Оваа болест е локализирана на кожата и се манифестира во форма на лишајна рубера. Текот на болеста се менува со фаза на егзацербација и ремисија, лезиите можат да опфатат големи површини на кожата.

...

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...

Фабриевата болест (синдромска наследна дистонична липидоза, керамид тригексозос, дифузен универзален ангиокератом, Андерсеновска болест) е наследна болест која предизвикува проблеми со метаболизмот кога гликосфинголипидите се акумулираат во ткивата на човечкото тело. Кај мажите и жените се наоѓа подеднакво.

...

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...

Везикулопустозата е бактериска инфекција која предизвикува да се разгорат потните жлезди. Локализација на воспалението е забележано во наборите на кожата, на главата под косата, на грбот, во областа на клуикулата, помеѓу задникот. Детето станува немирно, одбива да јаде, температурата на телото се зголемува. Прилично е лесно да се дијагностицира везикулопустозата: неопходно е да се проучи историјата, симптомите и резултатите од лабораториските тестови.

...

Вирусот Зика е опасна инфекција која ја носи комарецот Aedes aegypti. Исто така често се нарекува египетски комарец. Овој вирус му припаѓа на семејството на флавивируси, односно оние кои се шират од комарци и крлежи. Тој, исто така, предизвикува развој на треска со исто име.

...

Coxsackie вирусот е вирусна инфекција која припаѓа на семејството на херпетички вируси кои живеат и се размножуваат во човечкиот дигестивен тракт. Тие влегуваат во животната средина со измет, така што појавите на оваа вирусна болест често се наоѓаат во летниот и есенскиот период, кога се случува честото загадување на почвата и водата со фекалии. Мувите и лебарките се пренесуваат од вирусот, па затоа епидемиските епидемии може да се случат во области со низок животен стандард и во неразвиени земји. Децата со оваа патологија се претежно под 10 години.

...

Вирусен менингитис е акутна инфламаторна болест која претежно влијае на мека обвивка на мозокот. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Но, болеста може да влијае на младите луѓе под 30-годишна возраст. Болеста може да биде или зависна од самостојност или може да биде последица на сериозните заразни болести кои претходно биле доживеани.

...

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...

Интраутерина инфекција е одредена група на заразни болести кои се јавуваат кај фетусот за време на развојот. Инфекцијата на детето може да се појави од мајката за време на процесот на раѓање. Феталната инфекција е премногу опасна за фетусот, бидејќи отстапувањето може да доведе до спонтан абортус и развојни патологии. Можни се предвремено породување и сериозно оштетување на централниот нервен систем.

...

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...

Секундарниот сифилис е период кој целосно кореспондира со генерализација на инфективниот процес. Бледата трепонема, која е локализирана во лимфните јазли, постепено влегува во крвотокот и се шири преку крвотокот преку другите витални органи, како и во нови области на кожата. Секундарниот период на сифилис се карактеризира со појава на такви знаци - мала температура, умерена болна синдром во мускулните структури и зглобови (со тенденција за зајакнување навечер), слабост. Специфични лезии карактеристични за патологијата се манифестираат во сите области на човечката кожа, повеќето од мукозните мембрани, како и одредени внатрешни органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.