Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исип на јазикот

Исип на јазикот - се резултат на воспаление или зголемување на папилите локализирани на овој орган. Само по себе, ова е сигурен симптом, но може да укаже на сериозна болест.

Покрај патолошките предиспонирачки фактори, тие разликуваат категорија на физиолошки извори, т.е. не се поврзани со еден или друг патолошки процес. Меѓу нив, неопходно е да се распредели лошата исхрана и зависноста од лошите навики.

Најчесто, дополнителни симптоми се промената во бојата на јазикот, што се јавува против формирање на плоча на неа, како и појава на горење и болка.

Невозможно е да се направи точна дијагноза базирана само на клиничката слика, поради што дијагнозата мора да биде интегриран пристап. Исто така, на последната улога игра темелна инспекција на усната шуплина.

Третманот зависи од етиолошкиот фактор, но често со конзервативни методи на терапија.

Етиологија

Широк спектар на предиспонирачки фактори може да предизвика појава на патолошки осип на јазикот, а причините за појавата може да се разликуваат во зависност од тоа во која возраст припаѓа лицето.

Исцрпувањето на јазикот кај возрасните е често формирано врз основа на такви патолошки состојби:

 • било каква алергиска реакција;
 • херпес ;
 • воспаление на оралната лигавица или стоматитис ;
 • грануларна форма на фарингитис ;
 • хиповитаминоза , во која има недостаток на витамини во човечкото тело;
 • широк спектар на патологии што доведува до намалување на отпорноста на имунолошкиот систем;
 • текот на воспалителниот процес директно во јазикот, кој исто така се нарекува глоситис ;
 • хепатитис или цироза на црниот дроб ;
 • крвни нарушувања;
 • орална кандидијаза ;
 • импетиго - ова ќе го одбележи формирањето на меурчиња исполнети со јасна течност;
 • пиоген гранулом;
 • хепатална инсуфициенција ;
 • еритема на еритема ;
 • хемиски изгореници кои можат да се појават на позадината на токсични киселински соединенија или високо концентрирани алкалии кои влегуваат во усната шуплина.

Причините за осип на јазикот на детето, покрај горенаведените извори, може да бидат претставени:

 • херпес;
 • дрозд ;
 • црвена треска ;
 • несакан ефект од неконтролиран внес на лекови во форма на таблети, што е еквивалентно на хемиски изгореници кај возрасни;
 • пилешко месо ;
 • конгенитален сифилис или други состојби на имунодефициенција;
 • повреда на цревна микрофлора или дисбактериоза .
Дрза во устата на бебето

Неопасни причини за појава на осип на јазикот кај возрасен, поретко кај детето се:

 • јаде премногу топли јадења или пијалоци;
 • коска;
 • реакција на протези;
 • зависност од лошите навики, односно пушењето цигари;
 • навика да јаде многу остра или солена храна;
 • промена на залак, што се појави по стоматолошки процедури;
 • развој на алергиска реакција на одреден производ, паста за заби или други средства дизајнирани да се грижат за усната шуплина.

Класификација

Исип на јазикот не може во сите случаи да биде мал мозолчиња. Неоплазмите, исто така, може да се изразат како:

 • меурчиња;
 • мал оток;
 • рани;
 • брадавици;
 • болни папили кои ја покриваат површината на јазикот.

Патолошките формации можат да се разликуваат и во нивните бои, и затоа:

 • белците - често се јавуваат со кандидијаза и стоматитис;
 • жолта
 • црвено - се најде во огромното мнозинство на случаи;
 • розова

Сепак, главната класификација на осип на јазикот на детето или на возрасните е претставена со локализација на акни:

 • на врвот на јазикот - врз основа на клинички опсервации, се смета дека поразот на овој сегмент укажува на развој на проблеми на кардиоваскуларниот или дигестивниот систем;
 • под јазикот - се смета за клиничка манифестација на доста ретки патологии, особено Кавасаки (Kawasaki) синдром, Капошиев сарком , пернициозна анемија или малигни неоплазми;
 • во коренот на јазикот - оваа локализација на тумори е најкарактеристична за стоматитис;
 • на страните на јазикот - овозможува да се сомнева во херпетично болно грло .

Симптоматологија

Исип на јазикот на детето и возрасно лице никогаш нема да делуваат како единствен клинички знак. Во повеќето случаи, таков симптом ќе биде прв, а против својата позадина ќе почнат да се развиваат и други манифестации.

Симптоматската слика ќе биде индивидуална по природа, бидејќи во целост зависи од патолошката состојба која предизвика појава на ерупции на овој орган.

Меѓу локалните дополнителни симптоми емитуваат:

Осип на црвен јазик
 • црвенило и оток;
 • синдром на болка, кој често има мал степен на сериозност;
 • чешање и горење;
 • зголемување на обемот на регионалните лимфни јазли;
 • непријатност додека зборува или јаде храна;
 • брзото зголемување на бројот на акни, плускавци или рани;
 • формирање на чиреви и флегмон - често забележани со комплициран тек на стоматитис;
 • испуштање на чиста течност или крв од меурчиња;
 • формирање на кора во местата на излачување на патолошката течност;
 • оданочување на јазикот со допир , бојата на која ќе зависи од етиологијата. Најчесто забележана бела и жолта патина, но, исто така, се случува зелена, сина, кафеава, портокалова и црна.

Ако еден или повеќе симптоми се појават на позадината на главниот симптом, потребно е веднаш да се побара квалификувана помош за стоматолог .

Дијагностика

Со оглед на тоа што различните заболувања придонесуваат за појава на тумори на јазикот во вид на акни, плускавци, отоци или чирови, не е возможно да се направи точна дијагноза само врз основа на клинички знаци.

Во фазата на примарната дијагноза, лекарот треба:

 • запознајте се со клиничката слика и историјата на животот на пациентот - често кога појавата на таков симптом нема патолошка основа, тоа овозможува да се утврди најкарактеристичниот предиспонирачки фактор;
 • спроведе темелно испитување на забите на усната шуплина;
 • прашање на пациентот во детали за прв пат на појава и сериозност на двете главни симптоми и дополнителни симптоми.

Основите на лабораториските студии се:

 • општа клиничка анализа и биохемија на крв - ќе го покаже текот на патолошкиот процес;
 • PCR тестови;
 • микроскопско испитување на струготини земени од јазикот;
 • бактериски сеење на содржината на меури.

После тоа, пациентот може да се препорача да ги посети специјалисти од други области на медицината, за консултации и за можни дополнителни инструментални испитувања.

Третман

За да се елиминираат патолошките неоплазми на јазикот, неопходно е да се елиминира главната болест. Бидејќи има широк спектар на провокатори, третманот ќе биде индивидуален по природа.

Симптоматската терапија во повеќето случаи е ограничена на внес на такви лекови:

 • антихистамински супстанции - со алергиска природа на исипот;
 • антисептици - за брзо заздравување на раните;
 • пробиотици - да се елиминира дисбиозата;
 • антибактериски супстанции и антиинфламаторни лекови - за уништување на патогени.
Пробиотички препарати

Не е забрането да се третира осипот со помош на народни лекови, меѓу кои најефективни се:

 • камилица и календула;
 • шипинка и мудрец;
 • рав и кантарион;
 • даб кора и бадем од лимон;
 • лисја од малина и вибурнум;
 • нане и хмељен.

Превенција

Со цел да се избегне појавата на јазикот на исип во форма на брадавици, мозолчиња, рани или плускавци, мора да ги следите овие превентивни правила:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • Не јадете премногу топли и зачинети јадења;
 • користете само квалитетни производи за орална нега;
 • навремено лекуваат оние болести кои можат да доведат до појава на црвен или бел осип;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен медицински преглед.

Прогнозата на лезии на јазикот е диктирана од етиолошки фактор, но бидејќи таквиот специфичен симптом ги принудува луѓето да бараат квалификувана помош, прогнозата е често поволна.

Сподели го овој напис:

"Осип на јазикот" се забележува кај заболувања:

Малите сипаници се акутна инфективна болест, степенот на подложност на кој е речиси 100%. Мали сипаници, чии симптоми се треска, воспалителен процес кој ги зафаќа мукозните мембрани на устата и горниот респираторен тракт, појавата на макулопапуларен осип на кожата, општа интоксикација и конјунктивитис, е една од главните причини за смртност кај малите деца.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.